HDD

Najczęstsze dylematy i wątpliwości

przeczytasz w 2 min.

Jakie znaczenie ma liczba talerzy i głowic w dysku?

Im talerzy i głowic mniej, tym lepiej! Nowoczesne talerze potrafią na każdej stronie pomieścić ok. 500 GB danych, czyli jednotalerzowy dysk daje aż 1 terabajt. To naprawdę dużo! Dysk z mniejszą ilością talerzy jest też mniej skomplikowany mechanicznie, więc prawdopodobieństwo jego awarii jest o wiele niższe. W teorii taki dysk powinien również ciszej pracować.

Czy lepiej kupić dysk o większej prędkości obrotowej, czy większej pamięci cache?

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup dysku o większej prędkości obrotowej, która wyraźnie wpływa na polepszenie czasu dostępu do danych. Dziś zdecydowana większość producentów wyposaża swoje dyski w 32 MB pamięci podręcznej. Taka ilość jest całkowicie wystarczająca do większości zastosowań domowych.

Czy dyski do połączenia w RAID muszą być tej samej marki i serii?

To zależy od kontrolera. Te najprostsze integrowane na płytach głównych nie mają takich ograniczeń. Warto jednak pamiętać, aby dyski do RAID miały identyczną prędkość obrotową oraz pojemność. Jeśli zaniedbamy któryś z tych parametrów, macierz nie będzie pracować optymalnie.

Czy dysk powinien być dodatkowo chłodzony w komputerze?

W zdecydowanej większości przypadków nie musi. Większość obudów komputerowych jest tak zaprojektowana, że dyski twarde umieszczone są w przewiewnym miejscu. Swoistym „punktem alarmowym” może być przekroczenie temperatury 50 stopni Celsjusza – wtedy warto zastanowić się nad dodatkowym chłodzeniem w postaci wiatraczków montowanych wewnątrz obudowy.

Jaki jest najbezpieczniejszy (odporny na utratę danych) dysk?

Konkretnego modelu tak naprawdę nie da się wskazać. Klasyczne (talerzowe) dyski twarde są precyzyjnymi urządzeniami mechanicznymi, przez co są narażone na awarie. Jeśli zależy ci na bezpieczeństwie danych, należy zastosować których z mechanizmów chroniących przed ich utratą. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie dysków twardych w macierz RAID-1. W takim wypadku awaria jednego napędu nie narazi nas na utratę danych.

Inną możliwością jest zakup wysokiej jakości (markowych) nośników SSD (np. Intel), które w swojej pracy nie wykorzystują żadnych elementów mechanicznych, przez co są dużo bardziej odporne na wstrząsy, uderzenia i wibracje. Trzeba jednak pamiętać, że technologia SSD cały czas jest intensywnie rozwijana i prawdziwie "godne zaufania" urządzenia „flash'owe” są dopiero na horyzoncie.

Niezależnie od tego jakiego nośnika używamy, należy regularnie wykonywać kopie zapasowe najistotniejszych danych. Nawet sprzętowy RAID nie uchroni nas przed żadną awarią programową, czy przypadkowym usunięciem danych.

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kokosnh
  2
  No to trzeba zacząć poprawiać...
  pominę słowniczek pojęć bo mi się nie chce. Ale wspominanie o eSATA bez rozróżniane na 5V i 12V, brak info o PMR, SMR, TDMR i HAMR itp to trochę przesada.

  "Jakie znaczenie ma liczba talerzy i głowic w dysku?
  Im talerzy i głowic mniej, tym lepiej! Nowoczesne talerze potrafią na każdej stronie pomieścić ok. 500 GB danych, czyli jednotalerzowy dysk daje aż 1 terabajt. To naprawdę dużo! Dysk z mniejszą ilością talerzy jest też mniej skomplikowany mechanicznie, więc prawdopodobieństwo jego awarii jest o wiele niższe. W teorii taki dysk powinien również ciszej pracować."
  To zależy, awarie HDD czysto mechaniczne są ekstremalnie rzadkie, częściej występują problemy z powierzchnią, lub PCB.
  Jeśli o powierzchnię chodzi, to ważna jest gęstość, im gęstość mniejsza, tym średnio powierzchnia żywotniejsza :D
  Mniejsza ilość talerzy nie oznacza automatycznie cichszej pracy, trzeba oceniać modele w każdym wariancie pojemnościowym. Oraz są HDD z talerzami o gęstości ponad 1.5TB na talerz. Ba zwykłe modele 4TB od WD mają po 3 talerze 1.33TB.

  "Czy dyski do połączenia w RAID muszą być tej samej marki i serii?
  To zależy od kontrolera. Te najprostsze integrowane na płytach głównych nie mają takich ograniczeń. "
  Przecież tam nie ma kontrolerów, to jest rozwiązanie czysto softwarowe.

  "Czy dysk powinien być dodatkowo chłodzony w komputerze?
  W zdecydowanej większości przypadków nie musi. Większość obudów komputerowych jest tak zaprojektowana, że dyski twarde umieszczone są w przewiewnym miejscu. Swoistym „punktem alarmowym” może być przekroczenie temperatury 50 stopni Celsjusza – wtedy warto zastanowić się nad dodatkowym chłodzeniem w postaci wiatraczków montowanych wewnątrz obudowy."
  Zawsze warto chłodzić, sprzyja to żywotności HDD.

  "Jaki jest najbezpieczniejszy (odporny na utratę danych) dysk?" RAID 1 + backup poza komputerem + chmura.
  Polecanie SSD na serio nie jest ciekawą propozycją.
  • avatar
   adamgr
   2
   A gdzie najwydajniejsze i najmniej awaryjne w tym segmencie Toshiby ?
   To jakiś żart.
   • avatar
    jeomax.co.uk
    0
    "Polecane dyski twarde HDD" to "maslo maslane", czyli pleonazm. I to jeszcze w tytule. Wstyd.
    • avatar
     dariozata
     -3
     Gracze przede wszystkim musza czekac na prawdziwa rewolucje od Seagate czuli technologie Multi Actuator ktora zrewolucjonizuje dyski HDD!
     SSD nie nadaja sie do gier poniewaz ich zywotnosc jest mocno ograniczona a gry waza juz 20-100 GB!
     Instalujesz gre AAA 100 GB, przechodzisz odinstalowujesz i 100 GB w dysku SSD przepada bezpowrotnie, bo te komorki juz nie nadaja sie juz do ponownego zapisu!
     Te dyski z dwoma glowicami juz powoli wchodza na rynek ale my gracze bedziemy musieli poczekac do 2020 zanim trafia na rynek mainstream!
     Wtedy wymieniam z automata mojego WD VelociRaptor 500 GB an Seagata z technologia Multi Actuator najpewniej 2 TB!

     http://www.benchmark.pl/aktualnosci/seagate-multi-actuator-technology-technologia-zwiekszy-wydajnosc.html
     • avatar
      Dexterr
      0
      Z doświadczenia żadnej utraty danych nie miałem jeszcze na Samsung, WD RED i Toshiba 3.5 i 2.5 tzn. nie było nagłego padu. Całkowity pad z utratą danych i to praktycznie bez ostrzeżenia miałem tylko na Seagate i tych dysków polecić nie mogę.
      • avatar
       rahl_r
       0
       U mnie dawno temu padły trzy WD (jeden z nich zniszczył nieodwracalnie sporo ważnych danych) raz jeden IBM. Od tego czasu używałem tylko HDD Fujitsu, Samsung a obecnie kilkanaście sztuk Seagate(najstarszy ma 6 lat) i jeden WD green (też się zaczyna sypać).

       WD - nikomu nie polecam - wręcz odradzam.
       • avatar
        pawluto
        0
        Ani jednego dysku Toshiba ?
        Czyżby słabe były ?
        Ja preferują Seagaty - Praktycznie nigdy mnie nie zawiodły.
        Miałem kiedyś nowiuśki WD Velaciraptor - po roku zaczeły się kłopoty z badsektorami...Po roku !!
        A Seagate ma 8 lat i zero bad sektorów.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         ciekawie wygląda Seagate Firecuda.
         problem w tym, że przy tych linkach które podaliście, za chiny ludowe nie można się doczytać jaką wielkość ma wbudowany flash. jest jedynie podana wielkość bufora RAM.
         niestety flash w tego typu dyskach jest bardzo mały.

         i jeszcze jedno. flash w dysku SSHD w żaden sposób nie przyspiesza zapisów, bo taki flash bardzo szybko by zdechł. do flash lądują jedynie najczęściej odczytywane sektory, i one się zmieniają, po prostu dysk się 'uczy' co jest czytane najczęściej. jednak jeśli taki sektor zostaje zapisany, to z flasha jest usuwany. przez chwilę jest w RAM.
         • avatar
          leto1987
          0
          Muszę przyznać że mój wd red 3tb ma jedną zaletę. Jest chyba całkowicie bezgłośny. Jak to jest z innymi dyskami?
          • avatar
           Czarnoskrzydly
           0
           Z własnego doświadczenia jako HDD pojemy, wydajny i "do wszystkiego" to jestem zadowolony z dysków klasy enterprise - używam Seagate'a Exos'a 8TB i Seagate Constellation CS 4TB (Terascale). Wydajne i dość niezawodne , jedynie są wyraźnie droższe od standardowych dysków.