Inteligentny i bezpieczny dom przy ograniczonym budżecie
Ciekawostki

Inteligentny i bezpieczny dom przy ograniczonym budżecie

artykuł sponsorowany, przeczytasz w 3 min.

Nie trzeba ponosić wielkich nakładów finansowych, modyfikować infrastruktury domu i kontrolować pracy kilkunastu urządzeń.

Technologia inteligentnych domów to trend, który pojawił się wiele lat temu, ale do tej pory stanowił rodzaj dobra luksusowego, na które mogli sobie pozwolić jedynie nieliczni. Dziś, wraz z rozwojem technologii, po rozwiązania z kategorii „smart home” może sięgnąć każdy.

Inteligentny dom – technologia dostępna dla każdego

Nie trzeba ponosić wielkich nakładów finansowych, modyfikować infrastruktury domu i kontrolować pracy kilkunastu urządzeń, żeby cieszyć się zaletami domowej automatyki. Rozwój technologiczny spowodował powstanie takich systemów, które nie dość, że są proste w montażu, to pozwalają w łatwy i niedrogi sposób kontrolować to, co dzieje się w domu zarówno podczas pobytu domowników, jak i w trakcie ich wyjazdu.

System zautomatyzowanej kontroli sprawdzi się w każdym domu – pozwoli podnieść bezpieczeństwo np. dzięki czujnikom dymu albo czadu, a podczas nieobecności pomoże zabezpieczyć mienie np. przed kradzieżą. Umożliwiają to kamery, czujniki ruchu, czujniki zamknięcia i otwarcia drzwi, okien czy bramy garażowej.

Jak to działa?

Jedno niewielkie urządzenie będące centralką i jednocześnie wpisujące się w designerskie trendy, pozwala zarządzać wszystkimi czujnikami oraz kamerami. Komunikacja między urządzeniami odbywa się bezprzewodowo, dzięki czemu nie trzeba łączyć ze sobą wielu metrów okablowania i maskować przewodów. Ponadto dzięki połączeniu systemu z siecią Wi-Fi i internetem, można go kontrolować z dowolnego miejsca na świecie. To jednak nie wszystko – dedykowana aplikacja na smartfony i tablety umożliwia sterowanie urządzeniami znajdującymi się w domu, a także daje możliwość bieżącego reagowania na wszelkie niepokojące sygnały i np. wezwania odpowiednich służb, po otrzymaniu informacji o rozszczelnieniu instalacji gazowej.

Co można kontrolować?

Sercem systemu jest bramka (hub), z którą łączą się pozostałe urządzenia. Można dobierać je w zależności od potrzeb i tak rozbudować całość, żeby była spersonalizowana i w pełni odpowiadała potrzebom, jednocześnie nie powodując mnożenia niepotrzebnych kosztów. Nie trzeba w tym celu dokonywać żadnych modyfikacji pomieszczenia – urządzenia nie posiadają okablowania, a ich instalacja jest bezproblemowa. Z powodzeniem można wykonać ją samodzielnie, bez konieczności opłacania pracy montażystów.

Kamery – w zależności od potrzeb, można wybrać urządzenie, które nie tylko monitoruje przestrzeń, ale i umożliwia komunikowanie się z otoczeniem, dzięki wbudowanemu mikrofonowi. Ciemne pomieszczenie doświetli światło LED, a obraz z kamery w jakości HD zostanie przesłany np. na ekran telefonu. W zależności od potrzeb i budżetu, można wybrać model stale monitorujący konkretny obszar albo zdecydować się na kamerkę z możliwością jej obracania.

Czujniki – system może zostać rozbudowany o różne czujniki: dymu, czadu, ruchu, zalania, gazu, a także czujnik, który potrafi ocenić stan otwarcia/zamknięcia drzwi, okien, furtki, bramy wjazdowej i garażowej.

Ciekawym rozwiązaniem jest także wtyczka z modułem Wi-Fi, która z poziomu telefonu lub tabletu pozwala zarządzać dopływem prądu do podłączonych do niej urządzeń. Dzięki takiemu rozwiązaniu można po wyjściu z domu przestać się martwić np. o to, czy żelazko zostało wyłączone.

Warto również wspomnieć o innym urządzeniu, jakim jest pilot Wi-Fi IR. Dzięki niemu zdalnie można np. przełączyć program w telewizorze, podgłośnić wieżę, itp. To nie tylko udogodnienie technologiczne, ale również dobry sposób na odstraszenie nieproszonych gości.

Ile to kosztuje?

Mimo iż rozwój bezprzewodowych technologii bardzo mocno obniżył koszty zakupu takiego systemu, to dobrze jest wnikliwie prześledzić oferty rynkowe, ponieważ zdarzają się jeszcze duże różnice w cenach. Dla przykładu: centralka u jednego producenta może kosztować ponad 2 tysiące złotych, podczas gdy u innego jest ona do kupienia w zestawie z podstawowymi czujnikami (wielozadaniowym, temperatury i wilgotności, ruchu i pilotem do rozbrajania oraz uzbrajania systemu) za nieco ponad 800 złotych – zobacz sklep producenta systemu SmartHome.

Ceny pojedynczych urządzeń, jak czujniki czy kamery, wynoszą aktualnie średnio ok. 100-350 zł. Cena wtyczki pozwalającej na zdalne zarządzanie dopływem prądu do urządzenia, to koszt ok. 110 zł, a systemu do sterowania urządzeniami audio i wideo – ok. 220 zł. Czujnik dymu lub ruchu można kupić już za ok. 120 zł.

Przed zakupem warto porównać ceny rynkowe poszczególnych urządzeń, ponieważ np. czujnik zalania u jednego producenta może kosztować ponad 200 zł, a u innego niecałe 100 zł. Dobrze jest wybrać na początek takie rozwiązania, które odpowiadają potrzebom właścicieli domu i jednocześnie nie obciążają nadmiernie budżetu. Z czasem system można dowolnie rozbudowywać.

Podsumowanie

Systemy do inteligentnego zarządzania domem przestały być towarem luksusowym, a stały się produktem, na który może sobie pozwolić każdy właściciel domu. Przystępna cena, brak konieczności modernizacji pomieszczeń i prowadzenia okablowania, a także prosty montaż sprawiają, że na takie rozwiązania decyduje się coraz więcej osób. Ponadto szereg ułatwień, jak np. zdalne zarządzanie urządzeniami i kontrola wielu różnych parametrów np. z poziomu telefonu czy tabletu, a także możliwość monitorowania sytuacji w domu podczas nieobecności, zapewnia bezpieczeństwo i spokój wszystkim domownikom, co jest wartością wykraczającą poza wszelkie cenniki.

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  -1
  Dodam tylko, że Polska staje się ostatnio liderem w rozwoju i produkcji systemów Smart Home. Są różne sytemy na rynku, ale w tej chwili Grenton - www.grenton.pl jest na topie.
  • avatar
   malyperelka
   -2
   Proponuję autorowi sponsorowanemu zagrać w Syberię Benoita Sokala i nie pisanie bzdur na temat przygodówek.
   • avatar
    mufasa
    0
    dopóki naród się nie nie nauczy że warczący pies jako jedyne zabezpieczenie jest po kiju,dopóty oprychy będą mieli żniwa.
    po co antywirus jak właściciel kompa klika we wszystkie linki i załączniki?
    inteligentna lodówka,smart tv itp.to tylko bramki dla entuzjastów zerżnięcia kogoś w anus.
    a rozsądku nie ma w sprzedaży....