Systemy operacyjne

Jak przyspieszyć Androida - część 2

6. Wyczyszczenie przeładowanej pamięci podręcznej

Częste czyszczenie pamięci podręcznej z reguły nie jest dobrym rozwiązaniem. Dzięki niej aplikacje nie muszą generować lub pobierać nowych plików przy każdorazowym ich uruchomieniu, przez co praca jest płynniejsza. Zdarzają się jednak przypadki, w których gromadzą one coraz większe ilości danych bez wcześniejszego pozbycia się starszych, co może spowolnić programy lub powodować ich dziwne zachowanie. Wtedy warto jest je usunąć, aby system mógł stworzyć świeże pliki cache.

Można to wykonać na kilka sposobów. Pierwszym z nich, który działa na większości nowszych smartfonów z Androidem jest odnalezienie w ustawieniach urządzenia sekcji związanej z zarządzaniem pamięcią. W przypadku w mojego OnePlus'a nazywa się ona "Przechowywanie i pamięć". Po wejściu do niej szukamy pozycji "Dane w pamięci podręcznej" i klikamy na nią. Powinno wtedy pojawić się okno pytające czy mamy chęć wyczyszczenia pamięci podręcznej. Po potwierdzeniu naszego wyboru możemy cieszyć się wyczyszczoną pamięcią cache.

Jak przyspieszyć androida 13Jak przyspieszyć androida 14

Ten sam efekt można uzyskać przy pomocy wbudowanych aplikacji do konserwacji systemu, które można spotkać między innymi w smartfonach Samsunga lub przy pomocy dobrych programów z Play Store, takich jak SD Maid. Bardziej zaawansowani użytkowniy mogą tego dokonać także z poziomu recovery.

Jeśli chcesz jedynie wyczyścić pamięć podręczną pojedynczej aplikacji, wejdź w ustawienia, przejdź do menegera aplikacji,a następnie odnajdź w nim tę, która Ciebie interesuje. Po kliknięciu na nią wejdź w pozycję "Pamięć" i wybierz opcję "wyczyść pamięć podręczną"

7. Używanie szybszej karty microSD

Dobra karta pamięci zapewnia wygodne przeglądanie zdjęć, filmów, muzyki oraz innych plików znajdujących się na niej. Pozytywnie wpływa również na sprawność wykonywania wielu fotografii w szybkich seriach oraz zdolność smartfona do nagrywania filmów w wysokich rozdzielczościach. W przypadku, gdy instalujemy na niej aplikacje szybkość ich ładowania również zależy od tego jakim odczytem oraz zapisem charakteryzuje się karta pamięci. 

jak przyspieszyc androida 21

W przypadku gdy pliki znajdujące się na Twojej karcie microSD ładują się zbyt długo, powinieneś pomyśleć nad zakupem nowej karty o lepszym odczycie oraz zapisie. Jeśli nie wiesz jakimi parametrami cechuje się Twoja obecna karta możesz wykonać benchmarki przy pomocy darmowych aplikacji A1 SD Bench lub Androbench.

8. Zamiana programu uruchamiającego (launchera) na lżejszy

Jednym z najpowszechniejszych problemów użytkowników starszych smartfonów są słabo zoptymalizowane, powolne launchery. Do najbardziej zniesławionych z nich można zaliczyć stare wersje Samsungowego TouchWiza, które na słabszych urządzeniach potrafiły doprowadzić użytkowników do szewskiej pasji.

jak przyspieszyć androida 15jak przyspieszyć androida 16

Gdy doświadczasz różnego rodzaju spowolnień, przycięć oraz słabo zoptymalizowanych animacji w trakcie poruszania się po wirtualnym pulpicie, zmień program uruchamiający na lżejszy. Jednym z najbardziej cenionych wśród użytkowników Androida jest Nova Launcher, który oprócz wzorowej optymalizacji może pochwalić się ogromnymi możliwościami personalizacji, szczególnie w wersji Prime. Do innych dobrych zamienników można zaliczyć także ADW Launcher 2 oraz Apex Launcher.

9. Wyłączenie zaawansowanych funkcji pracujących w tle

Tutaj sytuacja wygląda różnie w zależności od modelu smartfona. Są takie, które bazują jedynie na niemalże czystej funkcjonalności Androida, jak na przykład Nexusy lub Pixele, lecz większość dostępnych na rynku modeli ma przynajmniej klika dodatkowych funkcji.

Jeśli akurat z nich nie korzystamy, warto je dezaktywować nawet jeśli nie są zasobożerne. Gdy kilkanaście z nich będzie pracować bez przerwy w tle, mogą one zauważalnie "zamulić" szczególnie słabsze smartfony i skrócić czas pracy na baterii.

​​​​​​​jak przyspieszyć androida 172​​​​​​​jak przyspieszyć androida 18

Do takich funkcji można przede wszystkim zaliczyć asystentów (Google Now, Bixby), szybkie otwieranie aparatu, gesty na włączonym oraz wyłączonym ekranie, komunikację NFC, wszelkie aplikacje monitorujące aktywność fizyczną (na przykład krokomierze), animowane tapety, ciągłe wyszukiwanie sieci Wi-Fi oraz urządzeń Bluetooth itd. 

10. Resetowanie smartfona do ustawień fabrycznych 

Gdy na szybkość działania waszego smartfona nie pomogły mniej inwazyjne metody, ostatecznym wyjściem może okazać się całkowite przywrócenie go do stanu fabrycznego. Wykonując ten proces tracimy wszystkie znajdujące się na nim dane, dlatego przed jego wykonaniem warto zsynchronizować kontakty oraz przekopiować do komputera zdjęcia, filmy, muzykę oraz inne cenne pliki.

Aby przywrócić system do stanu fabrycznego wystarczy wejść do ustawień, poszukać sekcji związanej z tworzeniem kopii zapasowej oraz kasowaniem danych i wybrać pozycję przywrócenia telefonu do ustawień fabrycznych. Po jego wykonaniu smartfon powinien teoretycznie działać tak samo dobrze jak po jego pierwszym wyjęciu z pudełka. Warunek ten jest oczywiście spełniony jeśli zainstalowana wersja systemu nie jest gorzej zoptymalizowana w stosunku do tej, pod której kontrolą początkowo on działał.

​​​​​​​jak przyspieszyć androida 19​​​​​​​jak przyspieszyć androida 20

Frustrującą częścią zresetowania smartfona do ustawień fabrycznych jest konieczność przywrócenia wszelkich danych począwszy od kontaktów kończąc na aplikacjach. O ile kontakty i niektóre ustawienia systemu zostaną automatycznie przywrócone wraz z zalogowaniem się na konto Google, odtworzenie aplikacji wymaga ich ponownego ściągnięcia oraz konfiguracji.

W tym poradniku dowiesz się jak przenieść dane ze starego telefonu na nowy.

Można oczywiście skorzystać z programu, który tworzy kopię zapasową aplikacji wraz z ich danymi (np. Titanium Backup), ale akurat w tym przypadku nie warto jest przywracać całych aplikacji wraz z ich danymi ze "starego" systemu. Aby mieć pewność, że nasz smartfon będzie miał jak najświeższy start, warto pomęczyć się przy ponownym ściągnięciu oraz konfiguracji programów, co powinno zapobiec ponownemu "zamuleniu".