Kontrolery do gier

Jak używać kontrolera z konsoli na PC

przeczytasz w 2 min.

Na PC można używać kontrolerów z konsoli Xbos 360 i PlayStation 3. Wyjaśniamy jak tego dokonać w niniejszym poradniku, a także prezentujemy krótką historię tych urządzeń. Miłej lektury!

Na co dzień większość z nas do grania wykorzystuje stary sprawdzony tandem – klawiaturę i mysz. W niektórych gatunkach gier, takich jak strategie, erpegi czy FPS-y takie rozwiązanie jest niezastąpione i nie ma sobie równych. Co jednak, gdy zapragniemy zagrać w grę sportową (np. piłkę nożną lub kosza), platformówkę, albo jakieś wyścigi? W takim wypadku pad może okazać się zbawienny, choć oczywiście nie dla wszystkich - wszystko jest zależne od osobistych preferencji i upodobań. Niektórzy nie potrafią się przyzwyczaić do pada, inni nie mogą się bez niego obyć.

Na rynku dostępna jest cała gama padów dla PC. Można spotkać kontrolery tanie i drogie, mniej lub bardziej markowe, o przeróżnych barwach i kształtach. Najczęściej urządzenia te wzorowane są na ich konsolowych odpowiednikach i równie często są od nich zdecydowanie gorsze. Nawet produkty renomowanych firm nie mogą stawać w szranki z oryginałami między innymi dlatego, że konsolowe kontrolery mają chronione patentami rozwiązania, np. sławny „krzyżak" w DualShocku.

Wraz z pojawieniem się obecnej generacji konsol firma Microsoft postanowiła wyjść naprzeciw oczekiwaniom graczy i umożliwiła wykorzystanie padów od konsoli na PC. Wersja przewodowa wymaga jedynie pobrania odpowiedniego oprogramowania ze strony Microsoft. W przypadku wersji bezprzewodowej będziemy zmuszeni zaopatrzyć się w specjalny adapter. Można także kupić bezprzewodowy pad z załączonym w zestawie odbiornikiem bezprzewodowym. Jest to tańsze wyjście niż zakup każdego urządzenia osobno, lecz jeśli mamy już konsolę i chcielibyśmy wykorzystać pad to można rozważyć zakup samego adaptera.

Sony starym zwyczajem nie oferuje oficjalnego wsparcia dla swoich kontrolerów pod Windows. Jednak dzięki temu, że DualShock łączy się z konsolą za pośrednictwem Bluetooth możliwe stało się korzystanie z niego na pecetach.

W artykule skupię się na tym, jak podłączyć oba kontrolery do komputera. Dla każdego z padów opisanie zostany sposób podłączenia przewodowego oraz za pomocą fal radiowych. Napiszę także o problemach jakie pojawiły się u mnie przy korzystaniu z poszczególnych programów. Mogą one wynikać z kilku różnych przyczyn, np. zastosowania konkretnego modelu adaptera Bleutooth. Oznacza to, że opisane usterki mogą, ale nie muszą wystąpić gdy będziecie instalować wszystko u siebie. Na początku przyjrzymy się obu sprzętom z bliska i króciutko opiszemy ich historię. Startujemy!

Test konsol do gier



PlayStation 3 Slim

Xbox 360 S