Jaki komputer za 10 000 zł – nasz zestaw na grudzień 2022
Komputery

Jaki komputer za 10 000 zł – nasz zestaw na grudzień 2022

przeczytasz w 8 min.

Mając do wydania 10 000 zł na nowy komputer, realnie stoimy przed znacznie większym wyzwaniem niż przy tańszych zestawach. Może nas kusić wybór najszybszych podzespołów bazowych, po czym nie zostanie budżetu na odpowiednią solidną resztę konfiguracji. Dlatego przybywamy z pomocą!

Im większy budżet, tym więcej miejsca na złe decyzje. Wydać 10 tysięcy złotych na zestaw komputerowy to nie problem, ale wybrać dobrze zbalansowany, solidnie wykonany i przy tym oczywiście bezkompromisowo wydajny zestaw, już nie jest tak łatwo. W tym budżecie jeszcze większe znaczenie będą miały nasze realne potrzeby, jednak mimo tego podjęliśmy się zadania złożenia zestawu maksymalnie uniwersalnego, który na żadnym polu nie zawiedzie. Zapraszamy zatem do zapoznania się z ostatnią, dziewiątą propozycją naszego zestawienia polecanych zestawów komputerowych - komputera za 10 000 zł, który wyjątkowo w grudniu rozrósł się do kwoty 12 000 zł. 

Polecany komputer do 10 000 zł - tym razem za 12 000 zł

Razem 12 145,52 zł

Różnica w cenie podzespołów między powyższą ofertą a wcześniejszą listą wynika z użycia konfiguratora zestawów na stronie komputronik.pl - korzystając z tego narzędzia ceny wielu z podzespołów są niższe, niż przy samodzielnym ich zakupie. Wszystkie proponowane przez nas zestawy komputerowe pochodzą z tego konfiguratora.

Inne polecane zestawy komputerowe w popularnych zakresach cen:

Co warto wiedzieć o polecanym zestawie komputerowym za 10 000 zł (zwłaszcza gdy kosztuje 12 000 zł)?

Dopłacamy 20% aby zyskać 40% wydajności - oto dlaczego polecamy RTX 4080

W zeszłym miesiącu mieliśmy dla Was przygotowane dwa zestawy za nieco ponad 10 000 zł, różniące się tylko kartą graficzną - pierwszy zawierał NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti, a drugi Radeon RX 6950 XT. Okazuje się jednak, że karty te zamiast tanieć, realnie zaczęły przybierać na cenie do tego stopnia, że obecnie nawet w Ceneo nie znajdziemy fizycznie dostępnego modelu wspomnianego RTX poniżej 5500 zł. Z Radeonami jest nieco lepiej, ale widząc jakim zainteresowaniem cieszył się zestaw z taką kartą w zeszłym miesiącu, uznaliśmy, że nie tędy droga w tak drogim zestawie (przynajmniej do premiery nowych Radeonów, co ma nastąpić jeszcze przed świętami - zatem bądźcie czujni!). Jaka karta graficzna zatem pozostała nam do wyboru? Najnowszy układ NVIDIA GeForce RTX 4080!

Gainward GeForce RTX 4080 Phantom GS - z profilu
Nowy RTX to z pewnością wydajna karta graficzna - świadczyć o tym może chociażby ogromny układ chłodzenia.

Jako że w ostatnim czasie testowaliśmy kilka modeli tej karty graficznej, to nie tylko świetnie znamy ich wydajność (ta przewyższa każdą kartę graficzną poprzedniej generacji - i to znacznie), ale również problem, jakim jest ich wycena. Owszem, to sprzęt z najwyższej półki, ale i tak nie da się ukryć, że NVIDIA przegięła zdrowo z ceną. Szczęśliwie zaczynają się właśnie pojawiać pierwsze lepiej wycenione modele tej karty graficznej i taki właśnie trafił do naszego zestawu - realnie dopłacamy 2000 zł względem zestawu z poprzedniego miesiąca, a dostajemy o 40% szybszą kartę graficzną - przyznacie, że brzmi to rozsądnie :)

Gainward GeForce RTX 4080 Phantom GS - chłodzenieSamo GPU w tej karcie nie wydziela dużo ciepła, zatem tak duże chłodzenie przekłada się na bardzo cichą pracę.

Ta czysta wydajność to jednak nie wszystko, co zyskujemy - wybór najnowszej karty graficznej NVIDIA GeForce RTX wiąże się również z uzyskaniem dostępu do takich nowinek technologicznych, jak DLSS 3.0 (który potrafi nawet podwoić płynność animacji w coraz liczniejszych kompatybilnych grach) albo podwójny enkoder wideo ze wsparciem dla kodowania AV1. To ostatnie docenią z pewnością osoby zainteresowane streamingiem lub montażem wideo - przeskok jakości i wydajności na tym polu jest kolosalny!

Tak wydajna karta graficzna znacznie ogranicza wybór procesora

Na nasze szczęście ceny procesorów AMD Ryzen nadal spadają, gdyż polecony w zeszłym miesiącu Ryzen 7 5700X byłby stanowczo za słaby dla tak potężnej karty graficznej, jak NVIDIA GeForce RTX 4080. Dlatego też w tym miesiącu dopłacamy również nieco do procesora - AMD Ryzen 5800X3D to obecnie najszybszy model dla wymagającego gracza na platformę AM4, a przy tym nadal nadaje się również do aplikacji profesjonalnych. Wszystko to za sprawą innowacyjnej technologii warstwowo nakładanej na CPU pamięci podręcznej o znacznie większej pojemności niż w typowych procesorach.

AMD Ryzen 7 5800X3D
AMD Ryzen 7 5800X3D to z całą pewnością najwydajniejszy na platformie AMD AM4 CPU dla graczy.

Początkowo myśleliśmy tu jeszcze o Intel Core i5-13600KF - jest nieco tańszy, a przy tym wydajniejszy, ale gdy uwzględnimy wszystkie koszty z nim związane, w tym znacznie droższą płytę główną z chipsetem Intel Z790 (płyty Z690 wymagają aktualizacji BIOS, która wyklucza polecanie ich w takim zestawieniu), to okazuje się, że mimo oszczędności na procesorze i tak sporo trzeba dopłacić. Pozostajemy zatem z AMD Ryzen 7, którego postanowiliśmy jeszcze nieco lepiej i ciszej schłodzić - stąd podmiana chłodzenia na AiO 240 mm (chłodzenie cieczą).

Solidna płyta, dużo szybkiej pamięci RAM i równie szybki dysk SSD

Oba główne komponenty osadzamy na płycie głównej ze średniego segmentu, co nie oznacza, że coś na tym tracimy - zarówno do grania, jak i do pracy na komputerze realnie nie potrzeba niczego więcej. Dostajemy bardzo dobry układ dźwiękowy, szybki 2,5-gigabitowy LAN oraz mocną sekcję zasilania. Do płyty w przyszłości można dołożyć kolejny dysk SSD M.2 i pamięć RAM, a także całą masę RGB, jeżeli będzie to dla nas istotne.

Gigabyte Aorus B550 Elite V2
Gigabyte Aorus B550 Elite V2 złącza
Jaka płyta główna jest każdy widzi - jako że wybranego procesora nie da się podkręcać, to nie ma sensu mocno przepłacać.

W tym budżecie 32 GB RAM i pojemny SSD to w zasadzie już standard i na tym radzimy nie oszczędzać. Zwłaszcza wybór szybkiej pamięci DDR4 3600 MHz będzie miał znaczenie dla procesora AMD Ryzen, w jaki ten zestaw komputerowy wyposażyliśmy. Dysk w standardzie PCI-E 4.0 pozwoli na znacznie szybsze operowanie plikami na dysku (a także responsywniejsze używanie samego komputera). Pamiętajmy, że prędkość dysków SSD wzrasta również z ich rozmiarem, zatem te 1000 GB traktujmy stanowczo jako minimum.

ADATA XPG Gammix D10 32GB Crucial P5 1 TB
Brak podświetlenia RGB w tym przypadku jakoś nam nie przeszkadza.

Wysokiej klasy obudowa i solidny zasilacz - to ważne nie tylko dla graczy

Aby tak mocny komputer do gier (i nie tylko) odpowiednio funkcjonował, potrzebny jest wysokiej jakości zasilacz. Tym razem kierujemy się w stronę kolejnej nowości od sprawdzonego producenta - Supremo FM5 to godny następca zasilaczy FM2 - nie tylko wykonano go ze znacznie wyższej klasy podzespołów, ale również charakteryzuje się cichszą pracą (co było główną bolączką poprzednika). Połączenie nowej architektury GPU od NVIDII z jak zwykle oszczędnymi procesorami AMD oznacza, że 850 W mocy zasilacza jest tu wartością dobraną na wyrost i przełoży się na dłuższe (i cichsze) życie zasilacza.

Endorfy Supremo FM5 850W
W pełni modularne okablowanie znacznie ułatwia montaż komputera.

Ostatnią kwestią pozostaje jak zwykle obudowa. Ponownie nieco bardziej zaszaleliśmy, wybierając świeżynkę na rynku - Lian Li LANCOOL III. To już trzecia generacja tej kultowej obudowy od jednego z najbardziej rozpoznawalnych producentów. Jest dosłownie najeżona różnymi patentami, które ułatwiają montaż i przyszłą konserwację komputera. W tej wersji jest pozbawiona RGB, ale w razie potrzeby można dopłacić około 80 zł do modelu, w którym trzy frontowe wentylatory są podświetlane. Co ciekawe, w tej generacji producent oferuje tylko wersję z "meshowym" frontem, co zapewnia fenomenalną cyrkulację powietrza.

 Boczne panele piwnicy otwierają się z obu stron i też są z metalowej siatki, pozwalającej zasysać powietrze wentylatorami przymocowanymi do piwnicy.

Tak duża obudowa nie tylko pomieści ogromnego RTX 4080, w jakiego wyposażamy nasz zestaw, ale również zagwarantuje mu odpowiednie dostawy świeżego powietrza, jednocześnie pozwalając perfekcyjnie ukryć całe okablowanie. W piwnicy oraz pod płytą główną znajdziemy miejsce na dyski - łącznie aż 8 dysków 2,5". Na szczycie oczywiście czeka na nas nowoczesny zestaw złączy - 2x klasyczne USB 3.2 i jedno USB-C. Co ciekawe, złącze audio w tym przypadku jest w formie 4-pinowego złącza combo (mikrofon+słuchawki). 

Lian Li Lancool III - złącza
Ta obudowa z każdej strony posiada otwory wentylacyjne :)

Jaką wydajności w grach zaoferuje komputer gamingowy za 10 000 zł, gdy wydamy na niego 12 000 zł?

Pewnie zastanawiacie się, ile realnie daje dopłata, którą w tym miesiącu proponujemy i czy faktycznie warto aż tyle więcej wydać na komputer gamingowy. Sama karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 4080 jest na tyle świeżym produktem (premiera w połowie listopada!), że jeszcze nie znajdziecie wielu filmów prezentujących wydajność w połączeniu z dokładnie takim procesorem, jaki sugerujemy - niemniej możecie odwiedzić nasze recenzje (w tym nawet konkretnie tej poleconej karty graficznej od Gainward) - znajdziecie je bez problemu na naszym portalu. W kwestii porównania samej wydajności RTX 4080 do poprzednio proponowanego Radeon RX 6950XT oraz RTX 3080 Ti wyszukaliśmy dla Was następujący film (z nieco mocniejszym RTX 3090 i nieco słabszym RX 6900 XT).

Porównanie wydajności RTX 3090 i RX 6900 XT z RTX 4080 w 4K (12 gier):

Ten film pochodzi z kanału YouTube Testing Games.

W przypadku poleconego przez nas procesora, taki komputer będzie idealnie sprawdzać się do grania w 4K lub 1440p - dzięki wsparciu DLSS 3.0 nawet w takim Cyberpunk 2077 możemy liczyć na ponad 80 FPS w 4K z Ray Tracingiem, względem 35 FPS na GeForce RTX 3080 Ti (DLSS 2.4) i 25 FPS na Radeonie RX 6950 XT (FSR 2.1). To realnie zapas wydajności na całe lata! Poniżej jeszcze szybkie porównanie pokazujące, jak dużo zyskujemy wybierając Ryzen 7 5800X3D względem polecanego w poprzednim miesiącu Ryzen 7 5700X.

Porównanie wydajności Ryzen 7 5700X vs Ryzen 7 5800X vs Ryzen 7 5800X3D (7 gier):

Ten film pochodzi z kanału YouTube thegamrone. 

Czy taki zestaw za 10 000 zł, który kupimy za 12 000 zł, poradzi sobie również z czymś więcej niż gry?

W praktyce, mimo iż opisywany zestaw to w zasadzie typowy komputer gamingowy, to w odpowiednich rękach potrafiłyby na siebie zarobić w ramach kilku pierwszych profesjonalnych projektów wykonanych z ich pomocą. W szczególności wyróżnić tutaj trzeba kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 4080 – 16 GB pamięci graficznej pozwala operować na znacznie bardziej zaawansowanych projektach, czy to podczas edycji wideo, czy w takim Unreal Engine 5. Wniebowzięte będą też osoby zajmujące się montażem wideo - praktycznie 2-3x wyższa wydajność względem poprzednich kart oraz oczywiście obsługa nowszego kodeka AV1 robi tu niesamowitą robotę.

Do tego wszelkie aplikacje korzystające bezpośrednio z procesorów CUDA na takim komputerze działają nieporównywalnie szybciej niż na starszych kartach NVIDII lub, tym bardziej, na kartach AMD. Oczywiście - do tych największych projektów nawet czterokrotnie większa ilość RAM by nie zaszkodziła, ale to już wymaga dokładnego określenia potrzeb i wykracza poza ramy uniwersalności, jakie przyjęliśmy. Cokolwiek jednak w przyszłości przyjdzie nam do głowy, to omawiany komputer stacjonarny z pewnością zdołamy odpowiednio rozbudować.

Zestawy komputerowe potrzebują również systemu, a czasem też Wi-Fi

Zestaw komputerowy to jedno, ale w zależności od sytuacji, niezbędne mogą okazać się również inne produkty, takie jak dobry monitor, klawiatura i myszka oraz inne peryferia - je oczywiście również znajdziecie w sklepie komputronik.pl. To, co jednak w szczególności może okazać się istotne, a o czym często zapominamy podczas składania komputera, to:

Windows 10 Home
System Windows 10 nadal uznawany jest za nieco bardziej stabilny system, ale (darmowe) przejście na system Windows 11 to raczej tylko kwestia czasu.

Zgadza się - bez systemu zarówno komputer do gier, jak i komputer do pracy na zbyt wiele się nie przyda. Pamiętajmy też, że system Windows 10 można bezpłatnie zaktualizować do Windows 11 (proces jest w pełni automatyczny). Dodatkowo obsługę sklepu można również poprosić o dołożenie usługi montażu - wtedy komputer otrzymamy już gotowy do pracy (system operacyjny również zostanie zainstalowany, jeżeli ten dodamy do koszyka sklepowego).

Czy czegoś zabrakło w powyższym artykule?

Jako że cenimy sobie zdanie naszych użytkowników, to czekamy na Wasze opinie - czy taka jednostka spełniłaby Wasze oczekiwania? Czy takie artykuły są dla Was pomocne? A może znaleźliście ciekawszy zestaw (niż nasze polecane zestawy komputerowe) w innych sklepach? Pamiętajcie, że co miesiąc odbywa się aktualizacja całego zestawienia!

Partnerem akcji jest sklep internetowy Komputronik.pl

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!