Jaki komputer do 5000 zł – nasz zestaw na październik 2022
Komputery

Jaki komputer do 5000 zł – nasz zestaw na październik 2022

przeczytasz w 7 min.

Mając do wydania 5 000 zł na gamingowy PC, mamy już w czym wybierać. W praktyce taki zestaw zagwarantuje nam już bezkompromisowe granie w FHD nawet z 240-hercowym monitorem w gry e-sportowe lub z najwyższymi detalami w większe tytuły. Potencjalnie poradzi sobie też z 1440p.

Nadal czekacie, aby ograć w pełnej krasie takie hity, jak Cyberpunk 2077 albo Dying Light 2? A może najnowszy Spider-Man Remaster na PC przekonał Was do zakupu PC-ta? No to mamy dobre wieści – zestaw za 5000 zł pozwoli Wam nadrobić te zaległości. A zrobicie to nie tylko napawając się piękną grafiką w najwyższych ustawieniach z aktywnym śledzeniem promieni, ale również ciesząc się z wysokiej płynności animacji. Wszystko to za sprawą możliwości zmieszczenia w tym budżecie bardzo wydajnej karty, jaką jest NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti - albo raczej prawie zmieszczenia, gdyż ostatecznie minimalnie go w tym miesiącu przekroczyliśmy. Zapraszamy do zapoznania się z już szóstą propozycją z naszego zestawienia polecanych zestawów komputerowych - komputerem za nieco ponad 5 tys. zł.

Polecany komputer do 5000 zł

Razem 5095,71 zł

Różnica w cenie podzespołów między powyższą ofertą a wcześniejszą listą wynika z użycia konfiguratora zestawów na stronie komputronik.pl - korzystając z tego narzędzia ceny wielu z podzespołów są niższe, niż przy samodzielnym ich zakupie. Wszystkie proponowane przez nas zestawy komputerowe pochodzą z tego konfiguratora.

Inne, niż komputer do 5000 zł, polecane zestawy komputerowe w popularnych zakresach cen:

Co warto wiedzieć o polecanym zestawie komputerowym za 5000 zł?

Wybierając procesor i kartę graficzną trzeba zachować odpowiedni balans

Miesiąc temu polecany zestaw za 5000 zł wyposażyliśmy w procesor Intel Core i3-12100F, co w połączeniu z kartą graficzną GeForce RTX 3060 Ti w wielu grach oznaczało zbliżanie się do jego limitów wydajności. Jako że przez ten miesiąc odczuwalnie jeszcze staniały karty graficzne, to mogliśmy sobie pozwolić na podmianę procesora na Core i5-12400f. To 6-rdzeniowy i 12-wątkowy procesor o wysokim taktowaniu, który sprawdza się idealnie nie tylko w grach, ale również w bardziej zaawansowanych zadaniach.

Intel Core i5-12400F
Najnowszy (jeszcze) Intel Core i5-12400F, co prawda, nie posiada rdzeni oszczędnych, ale w grach nie ma to większego znaczenia.

Szybkość, jaką oferuje, nie tylko pozwoli wycisnąć w grach e-sportowych ilości FPS stosowne dla monitorów z odświeżaniem 360 Hz (i więcej), ale również wystarczy do wymiany za kilka lat karty graficznej na znacznie szybszy model. Niestety budżet nie pozwolił już bardziej się rozciągnąć i trzymając się sztywno 4000 zł zostaniemy z fabrycznym chłodzeniem od Intela. Zalecamy tu jednak dopłatę ~100 zł do lepszego chłodzenia, ze względu na kulturę pracy (lepsze chłodzenie nie podniesie FPS podczas grania).

Karta graficzna RTX 3060 Ti to nie tylko wysoka wydajność

Pora się nieco bliżej przyjrzeć samej karcie graficznej. Wybrany przez nas model to jeden z najtańszych dostępnych wariantów z układem RTX 3060 Ti. Dopłacanie do większego chłodzenia podniosłoby nieco kulutrę pracy, ale w naszym przypadku korzystniejsza była dopłata do szybszego procesora.

Gigabyte RTX 3060 Ti Eagle
RTX 3060 Ti to już segment, w którym chłodzenie odgrywa dosyć istotną rolę - warto tu dopłacić do nieco lepszego modelu, ale czasami będzie trzeba poprzestać na takim jak Gigabyte Eagle.

ASUS w fabrycznie podkręconej wersji wyposażono w całkiem dobry system chłodzący Dual (dwa średniej wielkości wentylatory), który odpowiednio radzi sobie z odprowadzeniem ciepła, jakie generuje GPU. Producent świadomy możliwości swojego chłodzenia podbił fabryczne zegary z 1665 MHz do aż 1740 MHz. W gestii użytkownika pozostaje decyzja o podkręcaniu 8 GB pamięci GDDR6. Tu też warto zaznaczyć, że jest to iście optymalna ilość vRAM do grania w FHD lub QHD, choć w drugim przypadku zwykle będzie trzeba się wspomóc DLSS.

Karta graficzna z rodziny NVIDIA RTX dodatkowo wnosi do gry funkcje, takie jak DLSS, DLAA oraz Reflex – to znacznie więcej, niż pozornie mogłoby się wydawać

A czymże jest ten DLSS? – zapytacie. Pod linkiem znajdziecie dokładne omówienie, a tutaj tylko streścimy jego działanie do krótkiego stwierdzenia – podnosi wydajność bez widocznej utraty jakości obrazu (a w trybie „Quality” miejscami ją poprawiając). Do dyspozycji będziemy mieć również DLAA, który działa dosyć podobnie, przy czym skupia się na podniesieniu jakości obrazu bez obniżania szybkości animacji. Ostatecznie w wybranych grach e-sportowych funkcja NVIDIA Reflex obniży opóźnienia, z jakimi obraz trafia na monitor.

NVIDIA DLSS
Przewaga, jaką w grach dają dodatkowe funkcję NVIDII, jest trudna do zignorowania w średnim i wyższym segmencie kart graficznych.

Wszystko powyższe (a także aplikacja NVIDIA Broadcast, która pozwoli sprzętowo podnieść jakość naszego streamingu z użyciem kamery i mikrofonu, jeżeli na taki się zdecydujemy) wyróżnia w tym segmencie kartę z GPU NVIDIA na tle konkurencji od AMD. Około 500 zł tańszy RX 6650 XT jest w każdym względzie wolniejszy, a 200-300 zł droższy RX 6700 XT przegrywa w grach korzystających ze śledzenia promieni oraz nie oferuje wsparcia dla wspomnianych wyżej technik (pozostaje nam tu gorszy odpowiednik DLSS w formie RSR/FSR). Niemniej, ten drugi może tu być dobrą alternatywą, jeżeli zależy nam tylko na grach e-sportowych.

Płyta główna, RAM i SSD z rozsądnego przedziału

Oba z tych najważniejszych komponentów trzeba w czymś osadzić i tutaj wybór padł na dosyć tanią płytę główną z chipsetem B660M. Pozwala ona na rozbudowę RAM w przyszłości przez dołożenie kolejnych dwóch modułów (w omawianym zestawie znajdziemy optymalny na teraz zestaw pamięci 16 GB DDR4 3200 MHz CL16 z kolorystycznie pasującym radiatorem), a także dołożenie kolejnego dysku SSD M.2 (nawet PCI-E 4.0, choć to nieszczególnie obecnie dla graczy istotne – stąd też w zestawie dysk PCI-E 3.0).

Gigabyte B660M DS3H
Dzięki wybraniu mało prądożernego procesora, płyta główna również nie musi być przesadnie droga.

Dysk SSD, co prawda, dla gracza nie jest krytycznie ważny, ale pamiętajmy, że gracz to też człowiek i komputera używa też poza grami, zatem wybór najtańszego SSD to nie jest dobra opcja. Dysk z naszej propozycji korzysta ze świeżego kontrolera, pozwalającego korzystać z pamięci RAM, co znacznie przyspiesza operacje wykonywane przez system (a także gry). Korzysta również z kości TLC, co oznacza znacznie mniejszy spadek prędkości po jego zapełnieniu niż w przypadku tańszych opcji z pamięciami QLC.

Lexar NM620 512 GBPNY XLR8 Gaming 16GB [2x8GB 3200MHz DDR4 CL16 DIMM]
Dysk SSD schowa się pod radiatorem płyty głównej, a pamięci mają fabrycznie głównie czarny radiator - wszystko składa się w spójną całość.

Jedyne, co można by tu zmienić, to jego pojemność, ale to już kwestia indywidualnych preferencji. Wybrane przez nas 512 GB w zupełności wystarczy na system, aplikacje (razem z aktualizacjami) oraz przynajmniej kilka nawet dużych gier.

Dobrze wentylowana obudowa przy takiej wydajności to podstawa

Podobnie jak w tańszym zestawie komputerowym za 4000 zł, tutaj również musieliśmy poszukać zamiennik dla obudowy Genesis IRID 503 (będziemy czuwać dostępność się nie poprawi). Jako że budżet i tak był już przekoczony to nic droższego nie wchodziło w grę. Tak oto po raz drugi w październikowym zestawieniu pojawia się obudowa KRUX CELLA. Obudowa dobra pod względem jakości, ale dosyć skromnie wyposażona fabrycznie w kwestii wentylatorów. Dlatego do zestawu dorzucamy jeszcze dwa wentylatory 120 mm, które należy zamontować na froncie obudowy, aby wpychały do środka świeże powietrze. 

KRUX CELLA
Obudowy Genesis IRID 503 oraz IRID 505 szturmem zdobyły serca graczy, dzięki dobremu stosunkowi ceny do jakości wykonania i wydajności chłodzenia.

Ten ostatni, ale nie najmniej istotny element, jakim jest zasilacz, dobraliśmy również z myślą o niewielkich rozmiarach całego zestawu, dlatego też jest to model z modularnym okablowaniem. Oznacza to, że nieużywane przewody od dysków napędów oraz nadmiarowe przewody do zasilania karty graficznej mogą zostać w kartonie, zamiast utrudniać utrzymanie porządku w obudowie (i torować przy tym przepływ powietrza). Jego moc 600 W w zupełności zaspokoi wszystkie podzespoły, zwykle nawet się przy tym specjalnie nie spinając, jednak bardziej prądożernych podzespołów radzimy z tym zasilaczem nie łączyć.

SPC Vero M3 600 W
SilentiumPC to polski dostawca dobrej jakości zasilaczy ATX - odznaczają się przede wszystkim wysoką opłacalnością.

Jakiej wydajności w grach należy oczekiwać od takiego zestawu?

Wykonany przez nas na premierę test karty pozwoli oszacować, jak wypada wydajność bezwzględna proponowanego tu RTX 3060 Ti. Warto jednak zajrzeć również na platformę YT w poszukiwaniu testów zbliżonej (do tej tutaj polecanej) konfiguracji - czasami gra może być bardziej zależna od CPU lub GPU i nasze testy porównujące podzespoły w sterylnych warunkach nie będą idealnie odzwierciedlać faktycznej szybkości. Poniżej przykładowe testy zestawów o takiej samej konfiguracji w dwóch odpowiednich dla niej rozdzielczościach.

Testy RTX 3060Ti + Core i5-12400F w 21 grach - rozdzielczość 2560x1440 px

Testy RTX 3060Ti + Core i5-12400F w 21 grach - rozdzielczość 1920x1080 px

Filmy pochodzą z kanału YouTube QualityBenchmarks.

Czy taki komputer gamingowyza 5000 zł poradzi sobie również z czymś więcej niż gry?

Jak najbardziej! Obecność 12-wątkowego Core i5 najnowszej generacji czyni z tego zestawu niesamowicie uniwersalną konstrukcję. Praca w pakiecie Adobe, aplikacjach CADowskich, edycji wideo czy nawet z silnikiem graificznym Unreal Engine przebiega na nim bardzo sprawnie. Wsparcie dla obliczeń z użyciem rdzeni CUDA oraz w nowszych aplikacjach również rdzeni RT to istotna przewaga względem alternatywy, jaką byłyby zestaw z Radeonem RX 6700 XT. Ogólnie polecany zestaw za 5000 zł poradzi sobie wyśmienicie z praktycznie każdym zadaniem, również w rękach profesjonalistów.

Zestawy komputerowe potrzebują również systemu, a czasem też Wi-Fi

Zestaw komputerowy to jedno, ale w zależności od sytuacji, niezbędne mogą okazać się również inne produkty, takie jak monitor, klawiatura i myszka oraz inne peryferia - je oczywiście również znajdziecie w sklepie komputronik.pl. To, co jednak w szczególności może okazać się istotne, a o czym często zapominamy podczas składania komputera, to:

Windows 10 Home
Windows 10 nadal uznawany jest za nieco bardziej stabilny system, ale (darmowe) przejście na Windows 11 to raczej tylko kwestia czasu

Zgadza się - bez systemu zarówno komputer do gier, jak i komputer do pracy na zbyt wiele się nie przyda. Pamiętajmy też, że system Windows 10 można bezpłatnie zaktualizować do Windows 11 (proces jest w pełni automatyczny). Dodatkowo obsługę sklepu można również poprosić o dołożenie usługi montażu - wtedy komputer otrzymamy już gotowy do pracy (system operacyjny również zostanie zainstalowany, jeżeli ten dodamy do koszyka sklepowego).

Czy czegoś zabrakło w powyższym artykule?

Jako że cenimy sobie opinię naszych użytkowników, to czekamy na Wasze opinie - czy taka jednostka spełniłaby Wasze oczekiwania? Czy takie artykuły są dla Was pomocne? A może znaleźliście ciekawszy zestaw (niż nasze polecane zestawy komputerowe) w innych sklepach? Pamiętajcie, że co miesiąc odbywa się aktualizacja całego zestawienia!

Partnerem akcji jest sklep internetowy Komputronik.pl

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!