
Jaki dobry router Wi-Fi do domu kupić? Przedstawiamy ranking routerów TOP 10. Szukasz najlepszego routera z dużym zasięgiem, a może potrzebujesz czegoś wydajnego do małego mieszkania. W tym zestawieniu znajdziesz polecane routery.
Jaki router jest najlepszy?
Nastały takie czasy, że Wi-Fi znajdziemy dosłownie wszędzie – w pracy, w lesie, w aucie. Jednak to w domu, czyli w miejscu, w którym korzystamy z niego najczęściej, sami musimy wybrać odpowiedni sprzęt. Wyboru nie ułatwia bardzo duża rozbieżność wydajności routerów, nawet w ramach jednego standardu. Dodatkowo różnice między tymi standardami również nie są zbyt jasno określone, a specyfikacja nie zawsze powie nam całą prawdę. Finalnie, jeżeli weźmiemy jeszcze pod uwagę, że obecnie coraz więcej urządzeń korzysta z Wi-Fi jednocześnie, to zdecydowanie nie można lekceważyć kwestii wyboru routera!
Jeśli speedtest pokazuje Wam tragicznie mały transfer, a problemów z siecią Wi-Fi nie da się rozwiązać w racjonalny sposób (np. zmianą pasma z 2,4GHz na 5GHz), to trzeba pomyśleć o zakupach. Czasami wystarczy zakup samego repeatera Wi-Fi (przy problemach z zasięgiem). Jeśli jednak obecny router jest mało wydajny, to koniecznie trzeba go zmienić.
Obecnie z Wi-Fi potrafi łączyć się nawet lodówka, czy czajnik! Tak dużym ruchem w sieci musi zarządzać wystarczająco mocny router
Niniejsze zestawienie podzieliśmy na 5 kategorii i w każdej wskażemy Wam dwa routery, które naszym zdaniem zasługują na wyróżnienie. Skupimy się na jednostkach zaawansowanych, zatem jeżeli szukacie routera bardziej podstawowego, to zapraszamy do artykułu Jaki router kupić do 250 zł. Nie poruszaliśmy również kwestii routerów z modemem LTE.
Jaki router Wi-Fi wybrać?
Routery do mieszkania i małego domu (do 400 zł)
- ASUS RT-AX55 - solidny router z Wi-Fi 6
- D-Link DIR-1960 - szybki router Wi-Fi 5 z USB
Routery do dużego domu (do 1000 zł)
- TP-Link Archer AX73 - prawdopodobnie najszybszy router do 1000 zł
- ASUS RT-AX68U - szybki i funkcjonalny router Wi-Fi 6 z rozbudowaną konfiguracją
Routery ekstremalne (powyżej 1000 zł)
- QNAP QHora-301W - bardzo szybkie Wi-Fi 6 + 10 Gbps LAN i WAN
- TP-Link Archer AX6000 - bezkompromisowy router Wi-Fi 6
Routery do firmy/biura
- Synology MR2200AC - stabilny i bezpieczny router Wi-Fi 5
- TP-Link Archer AX90 - 3-zakresowy router Wi-Fi 6 z obsługą 2,5 GbE
Routery dla graczy
- ASUS RT-AX82U - nadal przystępnie, ale już dla graczy
- Netgear RAX200 - prawdziwy myśliwiec wśród routerów dla graczy!
Zanim jednak przejdziemy do omawiania routerów, musimy zaznaczyć jeden bardzo ważny aspekt dotyczący działania sieci bezprzewodowych. Jest nim jakość odbiornika, czyli zwykle karty sieciowej wbudowanej w laptopa/telefon/tablet albo dołączanej na USB lub wpiętej w slot PCI-E. To, że kupimy najszybszy router z najlepszym zasięgiem na rynku, wcale nie musi zaowocować poprawą jakości lub szybkości połączenia z naszym laptopem.
Standard Wi-Fi 6 dopiero od niedawna jest standardem. Większość laptopów sprzedawanych przed rokiem 2020 posiada wbudowane jedynie Wi-Fi 5, zwykle w standardzie AC1300!
Dlatego też przed zmianą routera warto upewnić się, jaki standard obsługują urządzenia w naszym domu. Oczywiście zakup może być „przyszłościowy”, a poza tym nie tylko prędkość i zasięg świadczą o jakości połączenia. W szczególności dotyczy to np. graczy, którym nie zależy na wysokim transferze, a przede wszystkim na stabilności połączenia oraz minimalnym opóźnieniu.
Inaczej też do wyboru routera należy podejść, jeżeli zależy nam na wysokim poziomie zarządzania – przykładowo do tworzenia sieci wirtualnych na potrzeby kontroli dostępu przez pracowników. Również nie każdy router oferuje wsparcie dla VPN. Dlatego podstawa to określenie swoich potrzeb i głównego zastosowania dla routera.
Jaki router do mieszkania w bloku lub małego domu (do 400 zł)?
Jeżeli nie macie żadnych specjalnych wymagań i zależy Wam po prostu na bardzo dobrym zasięgu i transferze Wi-Fi w nawet bardzo dużym mieszkaniu lub małym domu jednorodzinnym, to właśnie routera w tej cenie powinniście szukać. Wsparcie dla AX3000 zaspokoi każdego laptopa i bez problemu zapewni transfer wystarczający dla VoD w rozdzielczości 4K, nawet jeżeli router oddalimy o 1-2 pomieszczenia od TV. Wybór routera poprzedniej generacji może być dobrym rozwiązaniem jeżeli przedkładacie funkcjonalność ponad prędkość, a budżet nie jest z gumy.
ASUS RT-AX55 – szybkie Wi-Fi 6 ze wsparciem dla Mesh
Routery ASUS nie bez powodu uchodzą za jedne z najlepszych na rynku. Łączą w sobie łatwość konfiguracji (w tym przez aplikację na telefon) z dostępem dla bardzo zaawansowanych ustawień (gdy ich potrzebujemy). Wskazany model oferuje, co prawda, „tylko” AX1800, ale w praktyce wystarczy to do komfortowego używania szerokopasmowego Internetu w typowej rodzinie 2+1, nawet w przypadku dwukondygnacyjnego domu. ASUS RT-AX55 najlepiej sprawdzi się, gdy większość urządzeń, z których będziemy korzystać, będzie wyposażona w moduł Wi-Fi 6, aby móc czerpać korzyści z OFDMA, które ten standard wprowadza. To, co wyróżnia go na tle konkurencji, to wyższa przepustowość zakresu 2,4 GHz, dzięki czemu oba zakresy oferują przyzwoitą prędkość. Dodatkowo, jeżeli posiadamy starszy router ASUS z seri RT-AC, to możemy go użyć w roli dodatkowego węzła, tworząc sieć Mesh.
- Porty LAN4 szt.
- Szybkość portów LAN10/100/1000 Mb/s
- Szybkość portów WAN10/100/1000 Mb/s
- Standard sieci WiFi802.11ax
- Częstotliwość pracy2,4, 5 GHz
D-Link DIR-1960 – nadal bardzo dobry router Wi-Fi 5
Jeżeli nadal większość urządzeń w domu korzysta z Wi-Fi 5, to można z tym standardem jeszcze chwilę pozostać. Dobry router AC1900 wypada ostatecznie bardzo podobnie z osiąganą prędkością, co chociażby wyżej wskazany ASUS z AX1800. Taka oszczędność na standardzie Wi-Fi daje nam dostęp do lepiej wyposażonych i bardziej funkcjonalnych routerów. D-Link DIR-1960 oferuje dodatkowo złącze USB 3.0, z pomocą którego możemy udostępniać nośnik danych dla całej sieci lokalnej. Otrzymujemy też obsługę głosem i zaawansowaną ochronę antywirusową dla całego domu (ta jest niestety w formie płatnej subskrypcji, ale zawsze taniej jest opłacać jedną licencję dla routera niż dla każdego urządzenia osobno). W razie potrzeby ten model też można wspomóc węzłami Mesh, aby poszerzyć zasięg Wi-Fi.
- Porty LAN4 szt.
- Szybkość portów LAN10/100/1000 Mb/s
- Szybkość portów WAN10/100/1000 Mb/s
- Standard sieci WiFi802.11a, 802.11b, 802.11n, 802.11ac
- Szybkość sieci WiFi1900 Mb/s
- Częstotliwość pracy2,4, 5 GHz
Jaki router do domu piętrowego (do 1000 zł)
Routery z wyższej półki cenowej polecamy obecnie już tylko ze wsparciem dla Wi-Fi 6. Zwyczajnie nie uważamy, aby warto było z taką kwotą ładować się w stary standard, mimo że nadal dostępne są topowe jednostki z Wi-Fi 5 nawet powyżej tysiąca złotych. Wskazane tu routery oferują już prędkość połączenia bezprzewodowego (z małej odległości) wyższą niż w przypadku kabla sieciowego. Dodatkowo nie będą miały problemów z obsługą nawet 4-5 domowników, gdy ci w znacznym stopniu zaczną obciążać łącze.
TP-Link Archer AX73 – ogromny zasięg, Wi-Fi szybkie jak kabel i przyzwoita funkcjonalność
TP-Link słynie z bardzo przyjaznych użytkownikowi routerów – nie inaczej jest w przypadku tego Archera. Konfiguracja przez aplikację zajmuje moment, a potem dzieje się magia – jeżeli posiadamy w naszym komputerze Wi-Fi 6, to nie ma większego znaczenia, czy podepniemy się kablem, czy bezprzewodowo – prędkości uzyskamy takie same, nawet gdy od routera dzieli nas kilka ścian! Router posiada również USB 3.0, więc funkcjonalnością też potrafi zaskoczyć. Tutaj znajdziecie naszą recenzję TP-Link Archer AX73.
- Porty LAN4 szt.
- Szybkość portów LAN10/100/1000 Mb/s
- Szybkość portów WAN10/100/1000 Mb/s
- Standard sieci WiFi802.11ac, 802.11ax
- Częstotliwość pracy2,4, 5 GHz
- Porty USB 2.0brak
- Obsługa nośników danychtak
- Funkcja serwera drukutak
ASUS RT-AX68U – szybki i bardzo rozbudowany router Wi-Fi 6 do dużego domu
W przeciwieństwie do ASUS RT-AX55 z poprzedniej kategorii, w tym modelu tak naprawdę niczego już nie brakuje – mamy szybkość Wi-Fi, którą zwykle będzie limitować przepustowość kabla sieciowego, mamy bardzo rozbudowane opcje konfiguracji oraz obsługę nie jednego, a dwóch portów USB. Szybkością i zasięgiem nieco ustępuje pola powyższemu TP-Linkowi, ale umożliwia znacznie bardziej precyzyjną konfigurację pod nasze potrzeby. Tu również lepiej sprawdza się opcja rozbudowy o kolejne węzły z wykorzystaniem starszych (ale także nowych) routerów ASUS. Niedawno mieliśmy okazję ten model testować, więc odsyłamy do jego pełnej recenzji.
- Porty LAN4 szt.
- Szybkość portów LAN10/100/1000 Mb/s
- Szybkość portów WAN10/100/1000 Mb/s
- Standard sieci WiFi802.11ax
- Szybkość sieci WiFi1625 Mb/s
- Częstotliwość pracy2,4, 5 GHz
- Porty USB 2.01
Routery ekstremalne (powyżej 1000 zł)
Jeżeli wymagacie od routera bezkompromisowej wydajności, pracy w wielu zakresach oraz obsługi praktycznie wszystkiego, co można by do routera podpiąć, to niestety trzeba liczyć się ze znacznie wyższymi wydatkami. O ile standard Wi-Fi 6 jest tutaj już oczywistością, tak wkradać zaczynają się routery, które oferują też wyższą przepustowość połączeń przewodowych. I takie właśnie uważamy za godne polecenia. Tego typu sprzęt poradzi sobie nawet z najliczniejszą rodziną, a zasięgiem często może konkurować z podstawowymi zestawami Mesh.
QNAP QHora-301W – 10 Gbps? Proszę bardzo!
Router od QNAP to raczej nietypowy widok – firma ta kojarzona jest zwykle z wybitnymi serwerami NAS. I najwyraźniej uznała, że nie doczeka się od producentów routerów sprzętu wystarczająco szybkiego, aby wykorzystał on w pełni potencjał ich NASów. Wzięli więc sprawy w swoje ręce i tak powstał router, który za niewygórowaną cenę wyprzedza swoją epokę, oferując serwerowej klasy prędkość 10 Gbps dla użytkowników domowych. Mamy tu też przyzwoicie szybkie Wi-Fi 6 AX3600 i niech nie zwiedzie Was brak sterczących antenek – zasięgiem ten model zawstydza niejedną kosmicznie wyglądającą konstrukcję! Oczywiście nie ominęły go nasze testy – tutaj znajdziecie pełną recenzję QNAP QHora-301W.
- Porty LAN5 i więcej szt.
- Szybkość portów LAN10/100/1000/10000 Mb/s
- Szybkość portów WAN10/100/1000/10000 Mb/s
- Standard sieci WiFi802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11ac, 802.11ax
- Częstotliwość pracy2,4, 5 GHz
- Porty USB 2.02
- Obsługa nośników danychtak
- Funkcja serwera drukunie
TP-Link Archer AX6000 – 2,5 GbE w połączeniu z bardzo szybkim Wi-Fi 6
TP-Link Archer AX6000 to bardzo udane wejście do nowego standardu Wi-Fi przez TP-Link. Producent nawet zauważył, że tak szybkie Wi-Fi będzie limitowane przez port WAN 1000 Mbps, zatem znajdziemy tutaj port WAN o przepustowości 2500 Mbps. Trochę szkoda, że przynajmniej jeden z portów LAN tez nie doczekał się takiej przepustowości - oznacza to, że w przypadku Archer AX6000 pełen potencjał łącza szybszego niż 1 Gbps wykorzystamy tylko przez Wi-Fi! Nie oszczędzano za to na ilości portów LAN, gdyż znajdziemy ich tu nie cztery, a aż osiem. Porty USB 3.2 są dwa (w tym jeden typu C), więc wykorzystamy nawet najszybsze nośniki SSD. Anten jest, podobnie jak w QNA,P osiem, ale TP-Link postawił na bardziej bojowy wygląd, co przekłada się też na nieco lepszy zasięg tego modelu.
- Porty LAN5 i więcej szt.
- Szybkość portów LAN10/100/1000 Mb/s
- Szybkość portów WAN10/100/1000/2500 Mb/s
- Standard sieci WiFi802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11ac, 802.11ax
- Szybkość sieci WiFi5952 Mb/s
- Częstotliwość pracy2,4, 5 GHz
Jeżeli żaden z powyższych routerów Was nie przekonuje w roli nowego routera Wi-Fi do domu, to polecamy zajrzeć jeszcze do naszego zestawienia, w którym skupiamy się na najnowszych routerach z Wi-Fi 6 - znajdziecie tam więcej propozycji.
Router dla biura i firmy
Nieco inaczej ma się sprawa, gdy szukamy routera do zarządzania małą i średnią flotą komputerów w firmie (czyli tam, gdzie jeszcze nie opłaca się iść w sprzęt serwerowy). Tu liczy się stabilność działania i możliwości konfiguracji, w szczególności sieci wirtualnych. Nie sztuką jest kupić na wyrost, jak na przykład oba wcześniej opisane routery, które bez problemu sprostają pracy nawet w dużym biurze. Z drugiej strony, specyfika dzisiejszej pracy (często zdalnej) może od routera wymagać znacznie więcej, więc poniżej propozycja z dwóch stron spektrum cenowego.
Synology system Mesh WiFi MR2200AC – skalowalne rozwiązanie z myślą o firmach
Podobnie, jak w przypadku routera QNAP, firma Synology znana jest z produkcji serwerów NAS. W przypadku ich routera MR2200AC jednak nie mamy do czynienia z niczym bardzo przełomowym – WiFi 5 oraz tylko jeden port LAN 1 GbE (oznacza to, że w praktyce konieczne jest dokupienie przełącznika LAN, ale ten w firmach zwykle i tak jest obecny). To, czym Synology się wyróżnia, to wysoka stabilność oraz bezpieczeństwo sieci (w tym obecność szyfrowania WPA3). Mamy tu wsparcie dla sieci wirtualnych, VPN oraz dostęp do szybkiego portu USB 3.0. W razie potrzeby możemy też wygodnie dokładać kolejne identyczne punkty, aby zwiększyć zasięg sieci bezprzewodowej.
- Porty LAN1 szt.
- Szybkość portów LAN10/100/1000 Mb/s
- Szybkość portów WAN10/100/1000 Mb/s
- Standard sieci WiFi802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11ac
- Szybkość sieci WiFi2200 Mb/s
- Częstotliwość pracy2,4, 5 GHz
- Porty USB 2.0brak
TP-Link Archer AX90 – domowy router w nawet dużej firmie
Dzięki obsłudze trzech zakresów Wi-Fi, bez problemu router ten sprosta nawet bardzo dużej liczbie klientów bezprzewodowych. Obsługa VLAN oraz VPN również mogą okazać się krytycznie ważne, jednak najbardziej doceniamy ten model za dwa porty WAN (w tym jeden 2,5 GbE), co pozwala na podłączenie rezerwowego łącza. Alternatywnie do portu 2,5 GbE możemy podpiąć firmowy NAS, aby jednocześnie z pełną prędkością mogło z niego korzystać kilku użytkowników.
- Porty LAN3 szt.
- Szybkość portów LAN10/100/1000 Mb/s
- Szybkość portów WAN10/100/1000/2500 Mb/s
- Standard sieci WiFi802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11ac, 802.11ax
- Częstotliwość pracy2,4, 5 GHz
Tutaj jeszcze chcemy zwrócić uwage, na podstawowe rozwiązania z segmentu Enterprise. Podchodzi to w zasadzie pod system Wi-Fi Mesh, ale jeżeli Wasza sieć ma obsługiwać jednocześnie kilkudziesięciu klientów bezprzewodowo, to w zasadzie żaden router domowy nie podoła takiemu zadaniu. Polecamy tu zapoznać się z naszą recenzją takiego rozwiązania dla średniej wielkości firm (w tym przypadku od TP-Link).
Jaki router do gier (dla gracza)
Ostatnią grupą docelową, którą chcemy poruszyć, są gracze. Tutaj najważniejsze będzie to, jakie opóźnienia w komunikacji z serwerami gry uzyskujemy oraz jak na komfort gry wpływa ruch w sieci lokalnej, generowany przez innych (niegrających) użytkowników. Tutaj również staraliśmy się wskazać jedną propozycję w racjonalnej cenie oraz drugą, którą uważamy za bezkompromisowe rozwiązanie.
ASUS RT-AX82U – stworzony z myślą o graczach – nie zapomniano nawet o RGB!
Pomijając już żart z tytułu o RGB, to ASUS RT-AX82U jest ogólnie bardzo dobrym routerem – blisko mu do znacznie droższego modelu RT-AX86U i osiągami spokojnie mógłby widnieć w drugiej z tutaj opisywanych grup routerów. To, co go wyróżnia (poza RGB…), to dodatkowe funkcje optymalizacyjne, skierowane właśnie do graczy – nie trzeba nawet niczego konfigurować – wystarczy podpiąć nasz komputer pod dedykowany dla graczy port RJ45. Oczywiście, jeżeli gramy przez Wi-Fi i mimo wszystko chcemy coś w grach osiągnąć, to rozbudowany QoS może nadać naszemu urządzeniu odpowiedni priorytet. Router ten testowaliśmi i tutaj znajdziecie jego recenzję.
- Porty LAN4 szt.
- Standard sieci WiFi802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11ac, 802.11ax
- Szybkość sieci WiFi300, 4804 Mb/s
- Częstotliwość pracy2,4, 5 GHz
- Obsługa nośników danychtak
- Funkcja serwera drukutak
Netgear RAX200 – najlepszy router dla gracza mobilnego
Naszą listę zamykamy jednym z najnowszych routerów Netgeara. Jest dedykowany dla graczy, gdyż (jak cała seria Nighthawk) oferuje szereg optymalizacji do grania po sieci. Naszą uwagę jednak przykuł tym, że oferuje dwa pełnoprawne zakresy 5 GHz dla Wi-Fi 6. Oznacza to, że do grania możemy oddelegować całkiem osobną sieć Wi-Fi, która będzie niewrażliwa na nagłe wzmożenie ruchu w domowym Wi-Fi. Obsługa łącza 2,5 Gbps to też miły dodatek, podobnie jak przepustowość zakresu 2,4 GHz na poziomie 1,2 Gbps.
- Porty LAN4 szt.
- Szybkość portów LAN10/100/1000 Mb/s
- Szybkość portów WAN10/100/1000 Mb/s
- Standard sieci WiFi802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11ac, 802.11ax
- Częstotliwość pracy2,4, 5 GHz
Słaby zasięg Wi-Fi?
A co w przypadku, gdy nawet najmocniejszy router w pojedynkę nie jest w stanie zapewnić wystarczającego zasięgu w sieci Wi-Fi? Część wskazanych routerów posiada opcje dodawania kolejnych węzłów, ale zwykle lepiej spiszą się dedykowane systemy Mesh, o których możecie poczytać w naszym artykule: Jaki system Mesh wybrać. Opcjonalnie można zaopatrzyć się w repeater WiFi.

Komentarze
9Bardzo krótki okres wsparcia producenta. Oprogramowania alternatywnego za bardzo nie ma.
Bardzo słabe doświadczenie użytkowania pomimo dobrego pierwszego wrażenia.
Ze względu na powyższe ja, osobiście, skreślam urządzenia D-Link z opcji wyboru do zakupu w przyszłości.