• benchmark.pl
 • Windows 8
 • W jaki sposób zakładać konta użytkowników i nadawać uprawnienia w Windows 8
W jaki sposób zakładać konta użytkowników i nadawać uprawnienia w Windows 8
Systemy operacyjne

W jaki sposób zakładać konta użytkowników i nadawać uprawnienia w Windows 8

Marcin Bienkowski | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Marcin Bienkowski
30 komentarzy Dyskutuj z nami

Zobacz jak założyć nowe konto użytkownika lub zmodyfikować jego ustawienia w Windows 8.

Zakładanie kont i nadawanie im uprawnień w Windows 8 w niewielkim stopniu różni się od tego co znamy z Windows 7. Aby założyć nowe konto użytkownika lub zmodyfikować jego ustawienia należy uruchomić Panel sterowania bądź wywołać opcję Ustawienia z bocznego menu Windows 8, a następnie Zmiana ustawień PC. Po uruchomieniu Panelu sterowania wybieramy opcję Użytkownicy.

Windows 8 - konta i uprawnienia

Po jej zaznaczeniu możemy zmienić hasło użytkownika, zmienić, ustawić lub wyłączyć hasło obrazkowe, a także zmienić, ustawić lub wyłączyć logowanie za pomocą PIN-u. Oczywiście istnieje też możliwość dodania nowego użytkownika i nadania mu uprawnień. A także przełączać się między użytkownikami Nowością jest hasło obrazkowe. Są to zdefiniowane gesty, których możemy używać podczas logowania się za pomocą ekranu dotykowego.

Windows 8 - konta i uprawnienia

Windows 8 - konta i uprawnienia

Aby zdefiniować hasło obrazkowe klikamy przycisk Zmiana hasła obrazkowego. Następnie potwierdzamy hasłem użytkownika chęć zmiany lub wygenerowania hasła obrazkowego. Po przejściu do kolejnego ekranu wybieramy przycisk Wybierz obraz i wskazujemy zdjęcie, które chcemy użyć do zapamiętania gestów. Wybrane zdjęcie zostanie zapisane w folderze Zdjęcia na lokalnym koncie użytkownika. Po wybraniu obrazka lub zdjęcia, zatwierdzamy przyciskiem Użyj tego obrazu. 

Windows 8 - konta i uprawnienia

Teraz można przystąpić do rysowania gestów. Gestami może być kombinacja pół, linii prostych i dotknięć. Należy wykonać trzy gesty i powtarzać je w celu potwierdzenia ich prawidłowego wykonania. Tutaj z pomocą przychodzi zdjęcie – kółka mogą otaczać twarz, linie łączyć obiekty na zdjęciu a dotknięcia wskazywać sfotografowane przedmioty. Proces można powtórzyć, klikając przycisk Zacznij od nowa. Po skończonym procesie klikamy przycisk Zakończ. Następnym razem do logowania, będzie można używać zarówno swojego standardowego hasła lub Hasła obrazkowego.

Windows 8 - konta i uprawnienia

Windows 8 - konta i uprawnienia

Windows 8 - konta i uprawnienia

Zmianę ustawień użytkownika oraz dodanie nowych użytkowników da się wykonać w „klasyczny sposób” z Panelu sterowania. Tutaj należy  wybrać opcję Konta użytkowników i ochrona rodzicielska. W zawartości okna które się pojawi klikamy na opcji Konta użytkowników.

Windows 8 - konta i uprawnienia

Po tym kliknięciu pojawi się zawartość Wprowadź zmiany w koncie użytkownika, gdzie podobnie jak w systemie Windows 7 możemy zmienić hasło, podmienić obrazek użytkownika, zmienić uprawnienia użytkownika, czy zarządzać innym kontem i z jego poziomu dodać użytkownika – z tym, że w wypadku wywołania opcji Zmień ustawienia konta na PC przywołany zostanie panel z nowego Windowsa Ustawienia PC. Oczywiście do wielu zmian musimy mieć tutaj uprawnienia administratora. Można też zmienić funkcje kontroli konta użytkownika. Ta ostatnia funkcja dotyczy mechanizmu Kontroli konta użytkownika chroniącego przed nieuprawnionymi zmianami na komputerze dokonywanym przez aplikacje, sterowniki, użytkownika lub skrypty ActiveX. Tutaj suwakiem możemy zmienić domyślne opcje, jeśli funkcja jest zbyt czuła na ingerencje programów lub chcemy ją w ogóle wyłączyć.

Windows 8 - konta i uprawnienia

 

W strefie Windows 8 znajdziesz wszystkie publikacje dotyczące Windows 8.

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  majster-b
  Fantastyczny poradnik. LOL . Benchmark dla opornych.
  32
 • avatar
  Konto usunięte
  Aby przejść z XP na windows 7 wystarczyły mi 3 godz., aby się do niego przekonać. Dwa dni z windows 8 i nie daje mu szansy na dłuższy pobyt na dysku.
  23
 • avatar
  DarioX7
  Czemu na angielskiej wersji robią poradniki skoro portal jest dla polaków, a sprzedawany Windows 8 jest też w PL ?
  5
 • avatar
  fujiyama
  Dziękuję za ten wspaniały poradnik, nigdy bym nie przypuszczał, że Windows jest taki prosty w obsłudze, tyle lat już pracuję na Ubuntu, a uzywanie chmod jest takie skomplikowane, że chyba zmienię system.
  4
 • avatar
  telemahos
  Trzeba przekonać czytelników, że Windows 8 trzeba kupić. Wtedy zarobi Microsoft i pewien sklep współpracujący z portalem.
  3
 • avatar
  sirius98
  Taki poradnik to dramat. Nie widziałem coś takiego na XP czy Win7. Zainstalowałem próbna wersję 8mki na wirtualce i obejrzałem kilka minut. Dziękuje nie jestem na fejsie i innych głupotach społecznościowych. Już widzę duże korporacje korzystające z tego bardziewia. Teraz zaczną przechodzić pewnie na Win7.
  Artykuł to chwyt marketingowy komputronika żeby pokazać bierzcie to nie jest taki dziwny system
  3
 • avatar
  Veeon
  a jak zamknąć system? :)
  3
 • avatar
  Konto usunięte
  Buhahahaha. OK, koniec. B3D znika z moich zakladek. Milego dnia/miesiaca/roku platne pismaki.
  1
 • avatar
  kropak
  Siała baba mak nie wiedziała jak... a dziad wiedział nie powiedział wyszedł z tego windows 8 ;)
  1
 • avatar
  kerry_sd
  wcisnąć przycisk POWER...
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  Ale jaja. Tak to jest jak zdrowy rozsadek zanika, a w jego miejsce pojawia się pęd do mamony.
  Szkoda że benchmark nie jest już w prywatnych rękach, a w łapkach beznesmenów. Wcześniej nikt z redakcji nie dopuścił by do takiej publikacji.
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  Fajny artykuł. Ciekawe ile microsoft smaruje serwisowi za tą żenadę.
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  Ja słyszałem lepsze rzeczy o Win8 .
  Niektórzy to mają problem tło pulpitu zmienić :P .
  Ja mam win8, ale nie narzekam na takie problemy :D
 • avatar
  Varso
  Okejka za Natalię :)
  Może prowadzić kolejny benchmark magazine.
  -13
 • avatar
  Konto usunięte
  Windows Potato...
 • avatar
  Konto usunięte
  Nie no autor przeszedł samego siebie... Patrząc na tytuł myślałem że będzie artykuł o tworzeniu konta online i w jaki sposób zabezpieczyć się przed niechcianymi wyciekami danych (prywatne zdjęcia, dokumenty) oraz jak wygląda integracja windows z całym ekosystemem MS. Szanujcie czas swoich czytelników!!!! Nie neguję potrzeby pisania takich artykułów ale niech chociaż tytuł ma jakąś informacje, że bardziej zaawansowany użytkownik może sobie go darować (zaawansowany w odniesieniu do informacji tu zawartych też jest na wyrost).
 • avatar
  kerry_sd
  czy wy musicie po raz kolejny wrzucać na pierwszą stronę stare artykuły na temat 8-ki?

  wchodzę na wasz portal codziennie, ale niedobrze mi się robi jak widzę po raz kolejny jakiś stary art po raz kolejny wklejony na "number one"

  nie chce wam się pisać nowych tekstów?
 • avatar
  Konto usunięte
  to wygląda jakbyście z MS mieli umowę na x artykułów o W8. A teraz ktoś siedzi i je klepie...