Monitory

Monitor LCD iiyama ProLite E1908WSV - 19 cali z 1680x1050

przeczytasz w 1 min.

Bardzo przyzwoity, niedrogi monitor. Za 550 złotych otrzymujemy urządzenie z równomiernie podświetloną, 19'' matrycą typu TN, oferującą dobre odwzorowanie kolorów oraz przeciętny, ale wystarczający do

Strona producenta: iiyama ProLite E1908WSV

charakterystyka
Iiyama ProLite E1908WSV
typ matrycy
19" TN
powłoka ekranu
matowa
rozdzielczość
1680x1050
czas reakcji
5 ms, realny: ~14-16 ms
Jasność / Kontrast
300 cd/m2 / 1000:1
realna: 283 cd/m2
paleta barw
16.7 mln
Kąty widzialności
poziom / pion
170°/160°
realne: 140°/130°
wyjścia/wejścia
D-Sub, wejście mini-jack
inne cechy
Zintegrowane głośniki (2x1W)
wyposażenie
instrukcja, kabel D-Sub, kabel mini-jack, kabel zasilający
oprogramowanie
brak
  
ergonomia
 
regulacja wysokości
regulacja nachylenia
Pivot
obrót w  poziomie
NIE
TAK: 5° przód, 20° tył
NIE
NIE
możliwość zawieszenia
TAK
zasilacz
wbudowany
szerokość ramki
boki: 1,4cm, góra: 1,5cm, dół: 3,0cm
spełniane normy
ISO 13406-II
inne przydatne
-
  
warunki gwarancyjne
3 lata
opakowanie
kartonowe pudło, styropianowe wypełnienia

iiyama E1908WSV to niedrogi monitor 19-calowy z matrycą TN, oferowany w cenie poniżej 600 złotych. W chwili obecnej modele o tej przekątnej należą do najlepiej sprzedających się w Polsce. Monitor iiyamy wyróżnia się rozdzielczością ekranu, która wynosi 1680x1050, a nie 1440x900, jak w większości 19-tek.

Design i ergonomia

W E1908WSV nie znajdziemy cyfrowych złącz DVI, czy HDMI. Producent przewidział podłączenie monitora do karty graficznej jedynie za pośrednictwem analogowego D-Sub.

Monitor iiyamy ma klasyczną, czarną obudowę, podobną do innych modeli tego producenta. Jest matowa, podobnie zresztą jak powierzchnia ekranu. Tego modelu łatwo więc nie zarysujemy, w przeciwieństwie do wielu współczesnych monitorów.
   
Na środku przedniego panelu znajduje się lekko świecąca niebieska dioda. Na lewo i prawo od niej pod dolną ramką umieszczono cztery przyciski i włącznik. Trzeba je niestety wciskać trochę na oślep, zwłaszcza przy słabym świetle, jako że oznaczenia z przodu monitora są ledwo widoczne.

Z przyciskami związane są dwie irytujące rzeczy. Primo, pierwszy od lewej włącza automatyczną regulację, przez co po jego przypadkowym naciśnięciu musimy odczekać kilka sekund. Secundo, włącznik nie jest niczym wyróżniony w stosunku do pozostałych przycisków, przez co również łatwo go wcisnąć niechcący.

Klasyczna iiyama ProLite E1908WSV
Dolny panel monitora...


...i ukryte pod nim przyciski


Monitor można podłączyć do komputera jedynie analogowym kablem D-Sub.

Oprócz analogowego D-Sub dysponuje jeszcze wejściem mini-jack, pozwalającym na podłączenie zintegrowanych w nim głośników do karty dźwiękowej. Grają one, jak na 2x1W zaskakująco przyzwoicie – dźwięk nie jest zbyt mocno zniekształcony, choć brzmi płasko. Wbudowane w monitor głośniki od biedy można wykorzystać np. do gier, czy oglądania YouTube.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 Monitor ma też specjalne otwory montażowe VESA 100x100 mm, pozwalające na zawieszenie go na ścianie lub przymocowanie do wysięgnika.