Gry komputerowe

Polanie

przeczytasz w 1 min.

W 1996 roku ukazała się pierwsza polska gra strategiczna z prawdziwego zdarzenia (a chyba i pierwsza w ogóle). Polanie byli efektem współpracy producenta MDF z wydawcą USER. Jak się później okazało, byli ich opus vitae... i w zasadzie jedynym opus.

Jak na polską grę przystało (zapewne wywnioskowaliście już z pozostałych opisów) nie zabrakło inspiracji. Tym razem jako wzorzec posłużył sam Warcraft i tak jak w przypadku poprzedniczek również i Polanie okazali się znacznie uboższym klonem. Co nie znaczy, że była to gra zła - po prostu najlepsi byli poza jej zasięgiem.

Akcja rozpoczyna się w roku 689, a więc na długo przed narodzinami państwa polskiego. Nie zabrakło drobnej warstwy fabularnej, charyzmatycznego głównego bohatera oraz długiej i wyczerpującej kampanii (niestety nie można było grać po LAN-ie). Tak naprawdę jednak grę warto wspominać przede wszystkim ze względu na piękny słowiański klimat, pachnący Biskupinem i skansenem w Sierpcu.

Ciekawostka:W 2003 roku ukazała się kontynuacja gry. Polan II przygotowało Reality Pump Studios (ojcowie m.in. serii Earth) i wyszło... nieźle, choć strategia większy sukces odniosła w Niemczech niż w Polsce.