Gry komputerowe

Gorky 17

przeczytasz w 1 min.

Motyw "Polacy robią swojego Fallouta" wcale nie jest ideą tak nową, jak szumnie zapowiadany od kilku lat Afterfall. Pierwsze podejście mieliśmy już w 1999 roku!

Jako jedna z pierwszych polskich produkcji miała podbić także zachodnie gusta (w USA wydawał ją Monolith, marketingowy ojciec sukcesów na przykład F.E.A.R.) i częściowo się to udało - prasa branżowa była bardzo mile zaskoczona produkcją Metropolis Software. Niestety gracze jakoś do tego tytułu przekonać się nie mogli.

Turowa gra RPG zlokalizowana w postapokaliptycznym świecie pełnym mutantów? Brzmi... tradycyjnie niezbyt oryginalnie, ale smaczku dodawał fakt, że akcja rozgrywała się w dużej mierze w Polsce. W fabule można było również dostrzec elementy fascynacji NATO czy obaw związanych z Rosją (pracującą w świecie Gorky 17 nad projektem żołnierza doskonałego).

Ta bardzo klimatyczna produkcja doczekała się w przyszłości sequeli, które również zostały dostrzeżone za granicą. Gorky 02 oraz Gorky Zero nie były już jednak RPG-ami, dużo wyraźniej dostrzegalne w nich były elementy typowych strzelanek. Warto wspomnieć, że głównymi gwiazdami dubbingu kolejnych gier z serii był duet Mirosław Baka i Piotr Fronczewski.

Ciekawostka: Akcja gry rozgrywa się w 2008 roku. Tym samym ponure wizje przyszłości według twórców raczej się nie sprawdzają. Nie musimy obawiać się roku 2140!