Gry komputerowe

Wiedźmin

przeczytasz w 1 min.

Wydany w 2007 roku Wiedźmin został obwołany najlepszą polską grą mniej więcej trzy lata przed swoją premierą. Gracze nad Wisłą chyba spaliliby się ze wstydu, gdyby ta gra okazała się rozczarowaniem.

Na szczęście sukces był ogromny. To także pierwsza gra Polaków, która tak tłumnie została doceniona za granicą. A rodziła się przecież w bólach - autorom kilkukrotnie zmieniała się koncepcja rozgrywki, na dodatek za wszystkim stało wybitnie niedoświadczone, bo debiutanckie, studio CDP Red.

Wiedźmin oparty na silniku Neverwinter Nights nie wniósł do gatunku RPG w zasadzie niczego innowacyjnego, ale miał za to znakomity zmysł, jeśli chodzi o wyczucie momentu premiery. Na rynku nie było sensownej konkurencji, dlatego gracze byli zmuszeni do zmierzenia się z przygodami Białego Wilka. A te porywały swoim rozmachem, epickością i klimatem zrozumiałym szczególnie dla miłośników Sapkowskiego.

Obecnie CDP Red pracuje nad drugą odsłoną Wiedźmina. My już ją widzieliśmy i możemy wam powiedzieć, że choć jest nieco mniej "oldskulowa" i bliżej jej do konsolowych standardów, wygląda pięknie, likwiduje wszystkie wady jedynki i ma szanse przypieczętować mocne wejście Polaków w świat gier z najwyższej półki.

Ciekawostka: Głównym bohaterem gry początkowo miał być zupełnie inny wiedźmin. Fani jednak głośno sprzeciwiali się takiemu rozwiązaniu i... postawili na swoim!