Zasilacze

Poradnik: jak wybrać zasilacz komputerowy

przeczytasz w 1 min.

Jak wybrać zasilacz? Dowiedz się na co zwrócić uwagę przy zakupie tego ważnego podzespołu PC.

Składając sobie wymarzony komputer zwracamy baczną uwagę na rodzaj procesora, wydajność karty graficznej, funkcjonalność płyty głównej, czy wygląd obudowy, często zapominając o doborze odpowiedniego zasilacza. Jeśli mielibyśmy wskazać jeden z najbardziej po macoszemu traktowanych podzespołów komputera, to byłby nim właśnie zasilacz. Jako że nie wpływa on bezpośrednio na wydajność komputera, często jest on dobierany na zasadzie "aby był" i to właśnie na nim składając komputer najczęściej się oszczędza. To duży błąd.

To odpowiedni zasilacz zapewnia sprawne działanie komputera i to właśnie on jest "pierwszą linią obrony" w razie problemów z siecią elektryczną (skoki napięcia itp.). Awaria taniego zasilacz może zakończyć się tragicznie dla wszystkich podzespołów komputera. Dlatego też jest to element komputera, na którym naprawdę nie warto oszczędzać, ponieważ może się to w przyszłości poważnie zemścić.

Popularnym błędem wśród początkujących użytkowników jest nieodpowiedni dobór zasilacza do pozostałych podzespołów. Zasilacz powinien cechować się odpowiednią mocą, tak, by wszystkie podzespoły mogły być odpowiednio zasilane przy pełnym obciążeniu komputera, oraz wysoką sprawnością, która zapewnia niższy pobór energii. 

Jak dobrać moc zasilacza do komputera? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Ile energii mogą pobierać przykładowe zestawy komputerowe - w tym komputer biurowy, HTPC, dla gracza, czy entuzjasty? To wszystko znajdziesz w dalszej części naszego poradnika.