Jak stworzyć ładną prezentację? Oto 5 darmowych programów do robienia prezentacji
Oprogramowanie

Jak stworzyć ładną prezentację? Oto 5 darmowych programów do robienia prezentacji

przeczytasz w 4 min.

Tworzenie prezentacji multimedialnych to jedna z tych czynności, z którą miała do czynienia większość użytkowników komputerów. Z pozoru nie jest bardzo skomplikowana i mało kto chce stawiać na płatne oprogramowanie. Sprawdź, jaki program do robienia prezentacji za darmo wybrać.

Programy do tworzenia prezentacji za darmo:

Z prezentacjami multimedialnymi spotykają się nie tylko uczniowie i studenci, ale również osoby pracujące. To dobra forma przekazu informacji, oczywiście jeśli będzie odpowiednio przygotowana nie tylko pod względem merytorycznym (i chodzi tu nie o ilość, ale jakość treści i dobór odpowiedniego komentarza), ale także technicznym.

W pierwszej chwili na myśl wciąż może przychodzić tutaj Microsoft PowerPoint, ale zawierający ten program pakiet Microsoft Office ma od dawna wielu konkurentów. Także bezpłatnych. I chociaż początkowo akcentowano w ich kontekście różnego rodzaju błędy i problemy z kompatybilnością, z czasem producentom udawało się je eliminować, a to w połączeniu z szeroką funkcjonalnością zaczęło przyciągać coraz większe grona odbiorców. Obecnie wybór jest naprawdę spory.

Alternatywy do Microsoft PowerPoint

Jaki program do robienia prezentacji do pobrania za darmo z powodzeniem zastąpi Microsoft PowerPoint? Oto propozycje warte uwagi.

LibreOffice Impress - darmowy zamiast PowerPointa

pobierz program

LibreOffice Impress

Ważne dane:
Producent:
The Document Foundation
Licencja:
bezpłatna
Systemy operacyjne:
Windows, Linux, MacOS
Wersja językowa:
polska

LibreOffice Impress to w tym przypadku pozycja obowiązkowa. Program wchodzi w skład pakietu LibreOffice cieszącego się bardzo dużą popularnością i systematycznie rozwijanego. Wedle obiegowej opinii jest to obecnie najlepsza alternatywa dla Microsoft Office. Wszystkie jego składowe są odpowiednio dopracowane, także LibreOffice Impress. To dobry program do robienia prezentacji za darmo, którego funkcjonalność zadowala nie tylko osoby wrzucające na slajdy tekst, ale też starające się przygotować nieco bardziej złożone projekty.

Na slajdach można zamieszczać tekst, wykresy, tabele i rysunki, a także multimedia. Bardziej zaznajomieni z tematem mogą też skorzystać chociażby z opcji wstawienia arkuszy kalkulacyjnych, zespalania obiektów 2D czy łączenia obiektów 3D i kilku innych ciekawych opcji. LibreOffice Impress daje możliwość korzystania z gotowych wzorców, animacji i efektów, chociaż w tym przypadku zdaje się oddawać pole niektórym z konkurentów.

Tak samo zresztą jak w kontekście interfejsu. Jest bardzo prosty. Z drugiej strony trzeba dodać, że nieszczególnie nowoczesny, ale tu należy już brać pod uwagę indywidualne preferencje. Dla jednych będzie to wada, dla innych zaleta. Co bez wątpienia istotne, LibreOffice Impress nie ma problemów z odtwarzaniem prezentacji stworzonych w Microsoft PowerPoint. Pozwala otwierać prezentacje .ppt i .pptx, a także zapisywać nowe w ten sposób.

OpenOffice Impress - dobry do prostych prezentacji

pobierz program

OpenOffice Impress

Ważne dane:
Producent:
Apache Software Foundation
Licencja:
bezpłatna
Systemy operacyjne:
Windows, Linux, MacOS
Wersja językowa:
polska

Pakiet OpenOffice ustąpił miejsca na tronie darmowych pakietów biurowych wspomnianemu wyżej LibreOffice. To samo można zatem odnieść do relacji OpenOffice Impress kontra LibreOffice Impress. Nie znaczy to jednak, że ten pierwszy zniknął. Co więcej, wciąż ma spore grono zwolenników.

I trudno się temu szczególnie mocno dziwić. Funkcjonalność (sam interfejs również) OpenOffice Impress jest bardzo podobna do omówionego już konkurenta. Podobna, ale nieco mniejsza. Nie znajdziemy tutaj tylu gotowych szablonów i innych elementów do wykorzystania. Mimo tego dla osób mających przez sobą stworzenie prostej prezentacji powinien być on w pełni wystarczający. Również w tym przypadku można liczyć na wsparcie formatu znanego z Microsoft PowerPoint.

WPS Presentation - nowoczesne podejście do prezentacji

pobierz program

WPS Presentation

Ważne dane:
Producent:
Kingsoft Office Software Corporation Limited
Licencja:
bezpłatna, z wyłączeniem zastosowań komercyjnych
Systemy operacyjne:
Windows, Linux, MacOS, iOS, Android
Wersja językowa:
polska

Na pierwszy rzut oka największe nawiązania do Microsoft PowerPoint można znaleźć w WPS Presentation (część pakietu WPS Office). Interfejs jest tutaj zdecydowanie nowocześniejszy, a przede wszystkim wzorowany na produkcie rozwijanym przez Microsoft i twórcy nawet nie starali się tego ukryć. To doskonała propozycja dla osób, które przywiązują dużą wagę do interfejsu i chciałyby mieć coś do złudzenia przypominającego Microsoft PowerPoint (obsługuje też jego formaty plików). Funkcjonalność również wypada podobnie i trudno znaleźć poważne braki. Możliwe jest tu stworzenie nawet bardziej rozbudowanych prezentacji, WPS Presentation ma łatkę programu dobrze współpracującego z plikami dźwiękowymi.

Jednocześnie można mówić tu o bardzo szerokiej kompatybilności. To program do robienia prezentacji multimedialnych, który poza wersjami dedykowanymi systemom Windows, Linux oraz MacOS posiada też wersje mobilne na platformy Google Android oraz Apple iOS. WPS Presentation może zatem służyć również jako program do robienia prezentacji na telefon. I wywiązuje się z tej roli naprawdę dobrze, jeśli nie sprawdzaliście osobiście to wymowne są wysokie oceny innych użytkowników, jakie aplikacja zbiera w Google Play i App Store.

Prezentacje Google - do robienia darmowych prezentacji online

pobierz program

Prezentacje Google

Ważne dane:
Producent:
Google
Licencja:
bezpłatna
Systemy operacyjne:
Windows, Linux, MacOS, iOS, Android
Wersja językowa:
polska

Prezentacje Google to program do robienia prezentacji online (chociaż nie tylko). Do korzystania z niego wymagane jest jedynie posiadanie konta Google. To dobre narzędzie nie tylko dla lubiących pracę w chmurze, ale również w grupie. Podobnie jak inne tego typu rozwiązania Google (Dokumenty, Arkusze), możliwa jest tutaj współpraca z innymi osobami - wystarczy nadać im uprawnienia do edycji. Zaletą jest tutaj również wygodna. Prezentacje można edytować nie tylko na komputerze, ale także na urządzeniu mobilnym, a wszelkie wprowadzane zmiany są zapisywane automatycznie.

Mylą się sądzący, Prezentacje Google to propozycja mało rozbudowana. Daje dostęp do wielu motywów, setek czcionek i animacji, pozwala też dodawać do slajdów materiały wideo i zdjęcia. Nie będzie nawet przesadą stwierdzenie, że osoby nastawione na program do robienia prezentacji ze zdjęć powinny postawić właśnie na tę propozycje (o ile nie chcą płacić). Można wstawiać je bezpośrednio z aparatu, Dysku Google, linku czy oczywiście dysku twardego komputera. Wśród gotowych szablonów są zresztą także te przygotowane pod kątem zdjęć właśnie.

Podstawową i tak szeroką już funkcjonalność można rozbudować pobierając dodatki. Także prezentacje Google obsługują pliki z Microsoft PowerPoint.

Canva - program do prezentacji z dużą ilścią szablonów

pobierz program

Canva

Ważne dane:
Producent:
Canva
Licencja:
bezpłatna, z wyłączeniem zastosowań komercyjnych
Systemy operacyjne:
Windows, Linux, MacOS, iOS, Android
Wersja językowa:
polska

Canva ma trochę elementów wspólnych z Prezentacjami Google. I tutaj mówimy o propozycji przygotowanej pod kątem pracy online (i współpracy z innymi nad jednym projektem) - wystarczy zalogować się adresem email, kontem Google lub Facebook. Canva określana jest mianem produktu skierowanego do estetów. Nie tylko z racji interfejsu, ale efektów, jakie można tutaj uzyskać. Doskonale nada się dla osób w nieco większym stopniu pasjonujących się fotografią i grafiką.

Canva punktuje wieloma szablonami do wyboru, wśród których znaleźć można prawdziwe perełki. Poza tak podstawowymi funkcjami jak zmiana kolorów, tła czy czcionki, Canva zawiera ogrom grafik do wykorzystania oraz opcje ich edycji, a także rozbudowane narzędzia do tworzenia wykresów i infografik. Efekty pracy można zapisać pod odpowiednim rozszerzeniem, które będzie kompatybilne z Microsoft PowerPoint.

Alternatywny program, który zrywa z nudą - Prezi

Z innych ciekawych i darmowych ofert robienia prezentacji jest Prezi. Program online zachwyca głównie fajnymi animowanymi przejściami, dzięki czemu zrywa z nudą.Rozszerzona wersja jest płatna.

Korzystacie z któregoś z wymienionych tu programów albo polecacie jakiś innny? Dajcie znać w komentarzach.

Może Cię zainteresować:

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  pdfLaTeX + beamer

  Nawet jak nie mam w prezentacji mnóstwa wzorów, to i tak nie pamiętam, że można by spróbować czegoś, co "normalni ludzie" używają. Może kiedyś dam szansę prezentacjom Google :-)
  • avatar
   pongo
   0
   Niewiele się dowiedziałem z tego artykułu. Właściwie tylko tyle, jak nazywają się te programy. Gdyby ktoś chciał zainstalować nie musi szukać.
   • avatar
    0
    Polecam również Genial.ly