Laptopy

Aristo Prestige 500

przeczytasz w 8 min.

Specyfikacja techniczna

 • płyta główna: brak danych,
 • chipset: Intel 855PM
 • procesor: Intel Pentium M (Centrino)
  - pamięć cache: L2=1024 KB (w procesorze)
  - szyna FSB: 400 MHz
 • pamięć RAM: 256 MB DDR 266 MHz (max 1024 MB)
 • ekran LCD: 15.0" TFT, rozdzielczość do 1400x1050
 • karta graficzna: ATI Mobility Radeon 9000 64MB DDR (ze wspomaganiem MPEG-2)
  - pamięć 64 MB DDR, dedykowana
 • karta dźwiękowa: audio kodek AC'97 - zintegrowany w chipsecie Intel 855PM
  - Full Duplex, Virtual AC3, wbudowane dwa głośniki i mikrofon, złącza we/wy
 • modem: zintegrowany AC'97, PCI V.90 - 56 Kbps data, 14.4 Kbps fax
 • ethernet: zintegrowany Intel LAN 1000/100/10 Mbps + karta sieciowa bezprzewodowa (Centrino)
 • dysk twardy: 40 GB - ATA100
 • napędy: combo CD-RW + DVD-ROM
  - FDD 3.5 tylko opcjonalnie, zewnętrznie na USB
 • bateria: Litowo-jonowa
 • oprogramowanie: PowerDVD XP v4.0, Easy CD Creator Basic v.6
 • porty: liniowe wyjście i wejście audio, 1 port PCMCIA typu II, 4 porty USB 2.0, 1 port FireWire, RJ-45, RJ-11, LPT, wyjście VGA, wyjście S-Video, port podczerwieni FastIrDA
 • czytnik pamięci SD/MMC/MS
 • wielkość/waga: 334 x 280 x 30 mm, 2.7 kg

wbudowany czytnik czytnik pamięci SD/MMC/MS, tuż obok port IrDA

Jak widać Prestige 500 to komputer wybitnie dobrze wyposażony. Jedynie najbardziej wybredni wypomną brak nagrywarki DVD. Wszystko inne, co tylko może być potrzebne do codziennej pracy, jest w tym notebooku. Konserwatyści zapewną będa narzekać na brak standardowych portów PS2, niemniej w zamian za to, mamy cała baterie portów USB.

od lewej cztery porty USB 2.0, FireWire, PCMCIA i wyjścia audio

Tak na dobra sprawę, porty szeregowe nie są już wykorzystywane. Trochę może boleć brak PS/2, do których można podłączyć zwykłą klawiaturę czy myszkę.

od lewej: modem, Lan, port replikator, PLT, VGA, S-Video

Wewnątrz pudełka, poza niezbędnymi akcesoriami - czyli zasilaczem i  kablem zasilającym, znajdziemy tylko kabelek telefoniczny oraz płytki CD. Jedna ze sterownikami, druga z WinDVD do odtwarzania filmów DVD oraz programem Nero Express do nagrywania płyt CD.

System operacyjny będziemy musieli dokupić we własnym zakresie. Sterowniki i dołączone oprogramowanie sugerują, że powinniśmy wybrać Windows. Komplet wyposażenia wieńczą dwie książeczki. "Quick Start Guide", która w obrazkowy sposób przedstawia nam co wolno, a czego nie wolno robić z naszym nabytkiem, oraz "User's Guide" obszerna instrukcja obsługi notebooka. Niestety obie tylko w języku angielskim.Cała stylistyka komputera utrzymana jest w konwencji srebrno-czarnej, a  wygląda to wyśmienicie - naszym subiektywnym zdaniem rzecz jasna. Nie mamy żadnych zastrzeżeń co do jakości wykonania poszczególnych elementów obudowy. Wszystkie są dobrze ze sobą dopasowane, ale nie jest to bynajmniej reguła w produktach firmy Aristo. Zresztą jeśli chodzi o wygląd, każde zdjęcie jest jak wiadomo warte tysiąc słów.

Jedynym z minusów obudowy może być fakt, że rowki są podatne szybkie na zabrudzenie.
Ciężko powiedzieć jak to będzie wyglądało w codziennym użytkowaniu, niemniej pojawiają się takie obawy.


Wygoda pracy

Zaczniemy od touchpada. Jak widać na zdjęciach jest on biały, wobec czego mamy obawy, czy po kilku tygodniach pracy nie zmieni koloru od zabrudzenia. A wtedy nie będzie już tak estetycznie wyglądał. Mamy też wrażenie, że touchpad jest mniej czuły niż płytki innych notebooków, które mieliśmy okazję testować. Przyciski touchpada sprawują się dobrze, z jednym zastrzeżeniem. Te malutkie zagłębione kuleczki pomiędzy przyciskami, które według projektantów służą za "scroller" do przewijania (odpowiednik rolki w myszce), są naszym zdaniem pomysłem trochę chybionym. Aby przycisnąć takie niepozorne guziczki trzeba użyć sporej siły, co przy lekkim skoku przycisków  funkcyjnych touchpada, jest bardzo niewygodne.

Kolej na klawiaturę. Również ona ma nieco twardszy skok niż konstrukcje konkurencji, ale i  ten "twardy" styl może znaleźć swoich zwolenników. Co do ułożenia klawiszy, nie mamy żadnych zastrzeżeń. Jest przemyślany. Oba klawisze SHIFT są duże, klawisze ALT znajdują się na swoim miejscu. Kursory są wyraźnie oddzielone. Jedynie ENTER trochę za mały.

Na koniec pozostawilśmy sobie najlepszy kąsek, a mianowicie ekran LCD. Naprawdę rzadko widuje się tak dobrze wykonaną matryce. Kąt widzenia zarówno w pionie jak i w poziomie jest wystarczający do komfortowej pracy. Bardzo wysoka rozdzielczość, jaką dysponuje ten panel, sprawia, że pracuje się na nim doprawdy rewelacyjnie. Obraz jest ostry, bez żadnych skaz i przebarwień. Mimo dużej rozdzielczości 1400x1050, wszystkie czcionki są bardzo dobrze widoczne. Nie ma problemów z dojrzeniem szczegółów na ekranie.

Aristo Prestige 500 wyposażony jest w kartę graficzną z serii Mobile Radeon 9000. Jej zalety to dedykowana pamięć video 64 MB, wysoka wydajność 3D (w klasie grafik montowanych w notebookach) oraz zaawansowana obsługa trybu DualView: jednoczesne wyświetlanie obrazu na matrycy LCD i podłączonym do zewnętrznego VGA monitorze, lub do wyjścia S-Video telewizorze.

w 3D Mark 2001 (DirectX 8.1) wydajność 3D jest zbliżona do karty Radeon 9600 SE


Głośności pracy
Komputer podczas pracy, jest praktycznie bezgłośny. Wentylator na radiatorze procesora włącza się tylko podczas maksymalnego obciążenia. Jedynym elementem wydającym z siebie głośniejsze dźwięki podczas normalnej pracy, jest napęd DVD.

Czy notek się grzeje, jak działa chłodzenie ?
Co do nagrzewania podczas pracy, to nie jest najgorzej. Okolice procesora przez większa część czasu pracy pozostają chłodne. Jedynie w  momentach gdy CPU "obciążymy" naprawdę mocno, mogą się trochę nagrzewać. Oczywiście sam spód laptopa i okolice przetwornika napięcia podświetlania panelu LCD nagrzewają się podczas pracy, jednak jest to najzupełniej normalne.

otwory wentylacyjne wciągające zimne i wypychające ciepłe powietrze z coolera CPU

Jak działa oszczedzanie baterii? Jak zmniejszają się Megaherce Pentium M ?
Technologia Centrino to znacznie więcej niż tylko wydajny procesor. Duży nacisk podczas jej projektowania położono na kwestie energo oszczędności. Wyniku pracy inżynierów z Intela nie sposób nie zauważyć. Komputery wyposażone w technologie Centrino działają średnio 2x dłużej, niż normalne laptopy. Tak też jest i w tym przypadku. Czas pracy Aristo Prestige 500 w optymalnych warunkach przekracza 5 godzin (!) Dzieję się tak głównie za sprawą bardzo dobrze zorganizowanego zarządzania częstotliwością pracy procesora. Podczas gdy komputer nie jest zbyt mocno obciążony, np. podczas pracy w Wordzie, procesor jest taktowany znacznie niższa częstotliwością, minimalnie około 585 MHz, również wtedy obniżane jest napięcie zasilania rdzenia. Takie zabiegi powodują znaczny spadek zapotrzebowania na cenna energie elektryczna. Przez co nasz komputer działa znacznie dłużej na bateriach. Normalnie, gdyby procesor pracował z pełną częstotliwością większość energii była by wypromieniowana w ciepło.

Czy rozbudowa pamięci RAM jest możliwa i czy jest łatwa ?
W testowanym komputerze rozbudowa pamięci nie sprawia żadnych problemów. Wystarczy odkręcić dwie śrubki i umieścić moduł pamięci w  odpowiednim gniazdku. Poradzi sobie z tym zdecydowana większość świadomych użytkowników komputerów.

Czy można wyjąć dysk twardy i napęd optyczny ?
O ile demontaż napędu optycznego nie stwarza żadnych problemów, wystarczy odciągnąć zamek i wyciągnąć napęd, to do wyjęcia napedu HDD będzie potrzebny śrubokręt. Niestety, niektóre z zatok na spodzie komputera były zaklejone plombami, których niestety nie mogliśmy naruszyć - i de facto nie wiemy, czy wyjęcie napędu HDD jest w ogóle możliwe.

Jaka jest jakość dźwieku z głośniczków ? Jaka jest klasa zintegrowanej karty muzycznej ?
Jak każdy produkowany teraz laptop, także i ten, wyposażony jest we wbudowane głośniczki. Nie należy się jednak spodziewać od nich czegoś specjalnego. Oczywiście wystarczą z powodzeniem do systemowych komunikatów, czy nawet do prowadzenia jakiejś prostej prezentacji multimedialnej, ale dynamiczna muzyka z płyty CD lub MP3, nie będzie z  nich brzmieć ładnie. Wbudowana karta dźwiękowa nie ustępuje jakością innym kodekom AC'97, wykorzystywanym obecnie masowo w płytach głównych.

Czy można dołożyć drugą baterię ?
Miłośników dodatkowego przedłużania pracy laptopa zawiedzie zapewne fakt, że do Aristo Prestige 500 nie można podłączyć drugiej baterii. Zatoka napędu optycznego pomieści tylko i wyłącznie wspomniany napęd, nic więcej.

Aristo 500 wyposażony jest w  baterię Litowo-jonową o pojemności 4400 mAh


Jak działają zawiasy pokrywy, czy pokrywa jest sztywna ?
Zawiasy panelu LCD są wystarczająco sztywne, aby pokrywa mogła półzamknięta "trzymać się" w bezruchu: nad klawiaturą lub odchylona pod dużym kątem do tyłu.

Czy w Biosie można znaleźć coś ciekawego i  jak do niego wejść ?
Jak w każdym komputerze z technologia Centrino, BIOS zgłasza się ładnym graficznym prometem z logo tejże technologii. Niestety poza ustawieniami kolejności bootowania właściwie nie znajdziemy tam niczego ciekawego. A  już na pewno na próżno szukać tam jakich kolwiek możliwości overclockerskich. Do BIOSu wejdziemy naciskając klawisz F2, podczas startu komputera .

Do czego służy to "nietypowe" złącze z tyłu notka ?
Owo nietypowe złącze z tyłu komputera, służy do podłączenia replikatora portów. Nie jest on jednak dostarczony w zestawie i należy go dokupić oddzielnie.

Czy działa rozjaśnianie i przyciemnianie ekranu ?
Jedna z bardzo przydatnych funkcji, na adaptację której zdecydowali się Panowie z Aristo, to regulacja jasności podświetlania ekranu. Jej zalety są oczywiste: w nocy redukujemy zbyt mocne podświetlanie, a w słoneczny dzień zwiększymy czytelność matrycy.

funkcja regulacji janością matrycy znajduje na klawiszach F4 i F5.

Co jest pod tymi klapkami od dołu ?
Panele dostępowe na spodzie obudowy kryją w sobie dodatkowe złącza na rozszerzenie pamięci RAM, a także moduł Wi-Fi.

od lewej: kieszeń na baterię, klapka do gniazda na dodatkową pamięć RAM i klapka do gniazda na moduł Wi-Fi

Czy przy zamkniętej pokrywie widać że notebook działa.
Czy gdy jest wyłączony system, widać że ładuje się bateria ?
Prestige 500 jest bardzo dobrze "oświetlony" podczas pracy, także w  momencie zamknięcia pokrywy nie tracimy wizualnej kontroli nad aktualnym stanem naszego komputera. Trzy zewnętrzne diody informują nas o tym czy komputer jest Włączony, Wyłączony czy Uśpiony. Kolejne o  stanie ładowania bateri: Ładowanie, Baterie naładowane, Praca z baterii bez ładowania. A także o aktualnym stanie pracy modułu Wi-Fi: Włączony - Wyłączony


Wydajność

Generalnie wyniki mówią same za siebie. Prestige 500 dysponuje wydajnością, jakiej nie powstydziłby się niejeden komputer stacjonarny. Wyniki testów pamięci w Sandrze są po prostu rewelacyjne jak na laptopa. Pamięć podkręczna 1MB L2 robi swoje. Procesor Pentium M, mimo że taktowany jest częstotliwością tylko 1.4 GHz, niejednokrotnie wyprzedza szybsze jednostki Pentium 4. Do tego ten czas pracy na bateriach. W optymalnych warunkach potrafi przekroczyć pięć godzin. Po prostu rewelacja dla osób dużo podróżujących.


Podsumowanie

Aristo Prestige 500 to dobrze wyposażony notebook i praca na nim to czysta przyjemność. Jest też ładny, aczkolwiek można mieć wątpliwości co do utrzymania go w czystości. Doskonały panel LCD, dobra klawiatura i  całkiem udany touchpad. Minusem jest na pewno wyposażenie w sensie peryferii dołączonych w zestawie i dodatkowy koszt zakupu systemu Windows XP (około 390 zł).

T.S. i W.K.

 • doskonała matryca LCD o rozdzielczości 1400x1050 pikseli
 • wysoka wydajność Pentium M 1.4 GHz
  odpowiednik Intel Pentium 4 2.0 - 2.2 GHz
 • wysoka wydajność w testach 3D
  karta graficzna ATi Radeon 9000 Mobile +64MB,
  pełna zgodność z DirectX 8.1
 • bardzo długi czas pracy na bateriach - do 5 godzin
 • Waga: tylko 2.7 kg
 • wbudowany czytnik pamięci SD/MMC/MS
 • stosunkowo cicha praca

Minusy :

 • brak stacji FDD 3.5"
 • możliwe kłopoty z utrzymaniem urządzenia w czystości
 • cena notebooka bez systemu Windows

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

  Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!