Karty graficzne

Sapphire Radeon HD2900

przeczytasz w 3 min.

Przy okazji testów "World In Conflict" przyjrzyjmy się bliżej jednej z kart, której na łamach benchmark.pl nie mieliśmy jeszcze okazji testować. Jeśli kartę tę, w jakimś sensie, zaliczymy do nowości, to po krótkim zapoznaniu się z produktem, słowo "nowość" straci zupełnie na znaczeniu. Przybliżając w dużym skrócie, jest to niedotaktowana wersja topowego Radeona HD2900XT, mająca na rynku konkurować z 320 megabajtową wersją GeForce'a 8800GTS.  Pomimo aparycji "odgrzewanego kotleta", jest to bardzo ciekawa propozycja dla sporego grona "mainstream-owych" graczy. Karta na rynku ukazała się w dosyć przystępnej cenie, za to dużym utrudnieniem może okazać się jej słaba dostępność w sieci sprzedaży. Tu można założyć, że firma pozbywa się układów R600 w związku ze zbliżającą się premierą Radeonów z serii HD3xx0, oferując za niższą cenę niepełnowartościowe XT-ki. Trzeba zatem uważać i możliwości overclockingu traktować bardziej z dystansem, ponieważ nie każdy układ pozwoli na stabilną pracę przy częstotliwości rzędu 740MHz.

Do testów otrzymaliśmy produkt Sapphire'a wyposażony w 512MB pamięci GDDR3 o taktowaniu 800MHz (1600 w trybie DDR). Rdzeń karty pracuje o 140MHz wolniej od tego samego R600 umieszczonego na kartach w wersji XT. W związku z tym, iż układ pozostał ten sam, a inżynierom ATI/AMD nie przyszły do głowy iście szatańskie pomysły wypalania laserem "zbyt dużej" ilości jednostek wykonawczych, karta nie różni się od HD2900XT niczym, poza wspomnianym taktowaniem. Ilość jednostek wykonawczych oraz shaderów pozostała bez zmian.

seria
Radeon HD2900XT/Pro (R600)
16rop(4rbe) / 16TMU / 64sp (320instrukcji/cykl)
częstotliwość VPU - (2D/3D)
506 Mhz / 601 Mhz
częstotliwość pamięci - (2D/3D)
513 Mhz (1026 DDR) / 792 Mhz (1584 DDR)
ilość i typ pamięci
512MB GDDR3 512-bit 1.2ns
wyjścia
2xDVI (+HDCP), HDTV-in/out (VIVO),
przejściówka DVI-HDMI
chłodzenie
aktywne referencyjne typu "blower"
aluminium/miedź : heatpipe'y
wyposażenie
przejściówki: 2x DVI-D-Sub / DVI-HDMI, kabel S-video-cinch, 2x przejściówka zasilania molex-6pin, CD-driver, manual, mostek crossfire
jakość wykonania
5
głośność chłodzenia
1 bardzo głośna
temperatura: spoczynek
praca (3D)
57°C (31,25% vent duty cycle - 1900rpm)
71°C (37,5% vent duty cycle - 2400rpm)

* temperatury odczytywane z Hardware Monitor / RivaTuner 2.05

Produkt Sapphire'a to konstrukcja referencyjna. Ciężkie, masywne chłodzenie osadzono na długiej, wielowarstwowej płytce PCB czerwonego koloru. Karta "odziedziczyła" niestety wady starszego brata - wersji "XT", a są to wyjący na wysokich obrotach wentylator, brak działającej jednostki UVD, czy też bardzo duży apetyt na prąd (160-180W). Dodając do tego obecną premierę wydajnego GeForce 8800GT (G92), czy bardziej energooszczędny RV670, który niebawem trafi na rynek, zakup tej karty powoli będzie mijać się z celem. Jeśli jednak ktoś skusi się na jej zakup, to nie powinien czuć się zawiedziony. Dlaczego?  Ogromna większość tych kart podkręca się bezproblemowo do zegarów dużo droższej HD2900XT. Nie inaczej było i w naszym przypadku.

Z kartą nie działa niestety autorski moduł overclockingu - ATI OverDrive zawarty w Catalyst Control Center. Związane jest to ze "schematem" dodatkowego zasilania wymagającego dwóch wtyczek PEG, z których jedna posiada niestandardowe 8-pinowe złącze. Na szczęście, w przypadku "podkarmienia" naszej karty tylko dwiema wtyczkami 6-pin, pozostają w odwodzie jeszcze inne sposoby - np. RivaTuner.

złącza zasilania 8-pin + 6-pin,
oraz niemiłosiernie głośny na wysokich obrotach wentylator typu blower

Karta podkręca się z poziomu RivaTuner 2.05 do taktów 742/1655, a więc domyślnych dla XT. Nie obyło się jednak bez niemiłej niespodzianki - utraty stabilności w aplikacjach 3D. Pomogła ręczna zmiana ustawień pracy wiatraka w RT - Fan Control. Warto dodać, że testowy HD2900XT od Gigabyte'a, również wymagał tego samego zabiegu - czasami pojawiały się zielone kropki (w menu oraz planszach ładowania etapów), czyli wtedy kiedy karta przechodziła w tryb low-power 3D. Winowajcą okazuje się nieco zaniżona prędkość obrotowa "chłodzącego" radiator blower'a, oraz częste zmiany stanów (przedmuch, "spoczynek").

RivaTuner - Fan Control,
pozbywamy się uciążliwych cykli pracy wiatraka ustawiając stałą prędkość, bez względu na obciążeniePrzetaktowanie HD2900Pro dzięki RT to prawdziwa "bułka z  masłem"


Jak widać podkręcenie karty do zegarów domyślnych dla XT daje te same wyniki co uzyskane na droższej karcie, notujemy zatem pełen sukces.

Sapphire RADEON HD2900Pro 512MB VIVO

plusy:

 • przyzwoita wydajność połączona z wykorzystaniem dużej ilości pamięci (512MB 512bit)
 • zgodność z DirectX10 (trochę na wyrost, wciąż czekamy na dopracowane sterowniki)
 • HDMI + Audio / HDCP
 • "podkręcalność" do wersji XT
 • VIVO (ATI Rage Theater 200)
 • konkurencyjna cena
 • minusy:

 • niedopracowane sterowniki pod Vistę (DX10)
 • ysoka "prądożerność" (700mln tranzystorów w procesie 0.08); wymaga minimum dwóch wtyczek 6-pin
 • Znaczny spadek wydajności w trybie AA
 • głośność powyżej 35% maksymalnej prędkości wiatraka
 • Zajmuje dwa sloty
 • brak UVD
 • ograniczona dotępność (tylko przez krótki okres, do czasu wyczerpania zapasów)
 • Ogólnie

  Komentarze

  1
  Zaloguj się, aby skomentować
  avatar
  Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
   assistant
   0
   Niskie taktowanie pamięci, zdecydowanie lepszym wyborem jest GF8800GT

   Witaj!

   Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
   Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

   Połącz konto już teraz.

   Zaloguj przez 1Login