Laptopy

Tacens Oris Dual II 100W

przeczytasz w 3 min.

Tacens Oris Dual II 100W

Tacens to firma bardzo dobrze znana z produkcji obudów, wentylatorów oraz różnej maści schładzaczy. Dział laptopów nie jest kompletnie z nią kojarzony. Jednakże udało mi się dostać produkt nietypowy. Otóż jest to zasilacz dla notebook’ów. Można go używać zarówno w domu jak i podczas podróży, w samochodzie. Bardzo często podczas dłuższych wyjazdów nie chce nam się zabierać mnóstwa ładowarek. Tacens częściowo rozwiązuje nam ten problem.  Zapraszam na przedstawienie tego produktu!

Zasilacz przyszedł do mnie w stosunkowo małym opakowaniu. Znajdziemy na nim krótkie, ale w sumie wystarczające przedstawienie produktu. Są tam także informacje w języku polskim. Przeczytamy między innymi, że producent dostarcza 12 różnych wejść do laptopa, wiadomości odnośnie sprawność itp., które oczywiście później przytoczę.


W pudełku, oprócz oczywiście samego zasilacza, znajdziemy:
► dwanaście wejść do laptopa (z czego cztery latają luźno po opakowaniu),
►  kabel zasilający (o długości 150cm),
► kabel zasilający do samochodu (o długości 65cm).


Oczywistą niedogodnością, która trochę przeszkadza, jest brak instrukcji obsługi. Musimy sami się domyślać, która wtyczka pasuje. Bardzo cieszy za to dołączony kabel zasilający do samochodu. Podczas długich podróży, w szczególności w lecie, często korzystamy z laptopa w aucie. Dołączone baterie nie starczają nam na zbyt długie surfowanie po Internecie, oglądanie filmów. Dołączony kabel pozwoli nam na znaczne przedłużenie zabawy i zabicie nudy. Jednakże powinien on być dłuższych. W dołączonej formie raczej nie starczy to używania laptopa na tyle samochodu.

Oris II, w porównaniu do zwykłych zasilaczy dołączonych do laptopów, jest znacznie bardziej płaski, ale też szerszy. Jego wymiary to 144 x 56 x 34 mm (długoś x szerokość x wysokość). Waży on około 260g, więc jest dosyć lekki. Obudowa jest bardzo dobrej jakości. Została wykonana z aluminium polakierowanego na czarno.  Jest także odporna na odciski palców. Trzeba też mocno chcieć, aby pozostawić na niej jakiekolwiek rysy.

Na samej górze urządzenia mamy nazwę producenta oraz dokładną, bardzo długą nazwę urządzenia. Znajduje się tam informacja o napięciu wyjściowym oraz wejściowym.

Na bokach Tacnes’a mamy specjalnie profilowaną, antypoślizgową powierzchnię. Ułatwia ona przenoszenie urządzenia, zapobiega przypadkowemu wyślizgnięciu się oraz umila manipulację.

Na samym spodzie jest tabliczka z dokładnymi informacjami odnośnie urządzenia. Są tam także znaczki potwierdzające uzyskane certyfikaty. Produkt został oczywiście wykonany w Chinach. Więcej o specyfikacji technicznej w dalszej części tekstu.

Na jednym boku znajdziemy dwa wejścia zasilające- jedno dla samochodu, a jedno dla normalnej wtyczki. W tym drugim przypadku, napięcie wchodzące może być z zakresu 110-240V. Umożliwia to pracę urządzenia praktycznie na całym świecie, oczywiście stosując odpowiednią wtyczkę.

Z ostatniego z boków wychodzi kabel, na koniec którego zakładamy odpowiednia wtyczkę i wkładamy go do laptopa (jego długość wynosi 110cm). Jest tam także port USB. Umożliwia on ładowanie większości urządzeń właśnie tego typu. Mamy tam także przełącznik napięcia wyjściowego. Aby zasilacz sprawnie działał, musimy przestawić przełącznik na odpowiednią wartość. Ale spokojnie, gdy przypadkiem przełączymy wartość na inną, podczas podłączonego zasilacza do notebook’a, nic nie powinno się stać. Jednakże zalecam przeczytać z domyślnego zasilacz ową wartość i wcześniej naszykować „elektrownię”.

Teraz trochę o specyfikacji. Tacens deklaruje sprawność na poziomie 90%, więc stosunkowo dużą. Moc urządzenia wynosi 100W, więc zasili nam ona większość standardowych urządzeń tego typu. Minimalne napięcie wyjściowe to 15V, a maksymalne wynosi 24V. Przełącznik umożliwia jego zmianę co 1V. Napięcie wejściowe prądu zmiennego wacha się w granicach od 110-240V. Oris może działa w temperaturze od 0-40 stopni Celsjusza w wilgotności powietrza od 20-80%.  Producent zastosował także w urządzeniu trzy zabezpieczania. Są to:
OTP- zabezpieczenie przed przegrzaniem,
OPP- zabezpieczenie przed przeciążeniem,
►  SCP- zabezpieczenie przeciwzwarciowe.

W większości przypadków jest to ilość wystarczającą. Zapewnią nam one w pełni bezpieczną pracę, bez obawy o nasz sprzęt.

Test kompatybilności wypadł bez zarzutu. Zasilacz współpracował z laptopami: ASUS UL30JT, HP 6599 oraz Lenovo Y530. Jedyny zarzut to brak dołączonej instrukcji. Wtyczkę trzeba dobierać na oko, próbując czy się zmieści w dziurce. W sumie jest to ciekawa metoda :)

Sprawdziłem także sprawność urządzenia w porównaniu do laptopów ASUS’a oraz Lenovo. Tacens uzyskła wyniki, zarówno w spoczynku jak i pod obciążeniem, niemal identyczne. Różnice wynosiła 1W w przypadku ASUS’a na korzyść Tacens’a, a u Lenovo odwrotnie.  Jak widać nie będziemy musieli nic dopłacać do prądu w przypadku zamiany zasilaczy (nawet, jeśli jakimś cudem Tacens będzie miał niższą sprawność, to będą to koszty liczone w groszach na rok).

Podsumowanie

Tacens Oris Dual II to z pewnością bardzo dobre i przydatne urządzenie.  Jego znacznie najbardziej docenimy podczas długich podróży samochodem. Jego obecność może się wtedy okazać nieoceniona. Ale to tylko jedna z jego zalet. Dzięki bardzo dużej kompatybilności podczas wyjazdów nie musimy ze sobą Zabierać mnóstwa ładowarek, wystarczy tylko Oris Dual. Także dzięki wyjściu USB możemy ładować telefony, MP3 i inne urządzenia. Oris jest urządzeniem bardzo mobilnym. Dzięki temu, iż jest płaski, łatwo go przenosić. Także dzięki aluminiowej obudowie, pokrytej wysokiej jakości lakierem , nie musimy się bać o to, że go zniszczymy. Tacens projektując zasilacz wykonał kawał dobrej roboty. Zdecydowanie polecam produkt!

 Ocena: Tacens Oris Dual II 100W
 

plusy:
kabel zasilający do samochodu
porządne wykonanie
duża kompatybilność
wyjście USB
napięcie wejściowe prądu od 110 - 240 V

 

minusy:
brak

Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 399 zł

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Tomek Wilczyński
  -1
  Ciekawe urządzenie... Szkoda że cena trochę odstraszająca. ;D

  W recenzji brakuje mi przede wszystkim jakichś wykresów, np. długość pracy laptopa na samym zasilaczu.

  Ale poza tym jest spoko.
  Pozdrawiam
  • avatar
   mis456
   0
   BYły wykresy, ale usunęła redakcja nie wiem czemu
   • avatar
    mis456
    0
    A i cena orientacyjna w dniu publikacji- 109zł a nie ta ogromna podana ;)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Zasilać całkiem całkiem. Na razie działa bez zarzutu.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      A ja dziękuję Tacensowi. Jak się zepsuje po gwarancji to nie ma gdzie naprawić. Strona www super ale znajdzcie coś nt. serwisu. Na www jedyny telefon z Gdańska. Panowie nie podejmują się naprawy. Nigdy więcej!
      • avatar
       bobsinclare
       0
       399 to cena nie do przełknięcia :)