Płyty główne

Oprogramowanie. Testy wydajności. Ocena

przeczytasz w 3 min.

Bezproblemowa i szybka instalacja sterowników, za którą odpowiada 'Xpress Install'. (fotka1) Dodatkowo po zainstalowaniu 'Download Center', można wyszukiwać i ściągać najnowsze sterowniki ze strony GIGABYTE.

EasyTune 5 (fotka2), do podkręcania CPU, monitorowania napięć i temperatury (fotka3), oraz regulacji prędkością coolera CPU (fotka4).

Z EasyTune dowiemy się także, czy mamy aktywną funkcje 'Cool'n'Quiet'. Jeśli jest aktywna, to tak jak widać to na obrazku poniżej, w stanie małego obciążenia CPU jego częstotliwość spadnie do ~1000 MHz.

Aplikacją @BIOS (fotka5) można uaktualnić BIOS z poziomu Windows bezpośrednio z netu, lub ze wskazanego miejsca na dysku. Polecamy stosować raczej tą drugą metodę. Zdarzyło nam się już kiedyś, że @Bios ściągnął bios od innej wersji płyty, zaktualizował i po restarcie płyta nie chciała się już uruchomić.Do obsługi zintegrowanego kodeka dźwięku otrzymujemy przyjemną, firmową aplikacje Realteka (fotka1). W zakładce 'Wyjścia audio' znajdziemy sekcje do obsługi jednej z  kluczowych cech tej płyty - cyfrowych wyjść audio. (fotka2). Kodek HD ALC883 oferuje częstotliwość próbkowania 192KHz - czyli naprawdę wysokiej jakości sygnał audio.

Z tą płytą nie chciała nam działać aplikacja nTune. Po zainstalowaniu dostępna była jedynie kategoria 'System Stability'. Szczerze powiedziawszy dla nas to żadna różnica, ale jeśli ktoś lubi bawić się i mieć nTune'a, to może być problem.

Do testów wykorzystaliśmy:

Przy nieznacznym podniesieniu napięcia VCore bez problemu wykonaliśmy lekki i bezpieczny overclocking - szyna FSB do 216 MHz, a tym samym CPU do 1940 MHz.
Po ostrzejszym podkręcaniu - obrazek poniżej - mieliśmy już FSB na 226 MHz, a więc częstotliwość wyższą niż w modelu 3200+ (2000 MHz). Zysk wydajności około +10%. Powyżej 230 MHz, Windows pokazywał nam już 'blue-screena'.

Oto wyników testów PCMark05. Warto zwrócić uwagę na ciut lepsze osiągi przy automatycznym ustawieniu timingów pamięci. Podczas naszych ostatnich testów pamięci DDR2 sugerowaliśmy Wam, że lepiej jest ręcznie ustawić czasy opóźnień, ale w tym przypadku wygląda na to, że Gigabyte robi to całkiem nieźle.

CPU standard, timingi 'Auto'

FSB @ 215 MHz, timingi 'Auto'

FSB @ 216 MHz, timingi 'ręcznie'

FSB @ 226 MHz, timingi 'Auto'

Podsumowanie
 
Jakość i funkcjonalność
dobrze
BIOS
dobrze
Instalacja, dodatkowe funkcje
dobrze
Wyposażenie
całkiem nieźle
Wydajność / Podkręcanie
dobrze
Ogólnie
Cena / możliwości płyty
dobrze
 

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!