Tablety

Trak TPad 7070

przeczytasz w 4 min.

Tablet z 7-calowym ekranem za ok. 250 zł - niezła okazja? Tak, jeśli nie jesteś zbyt wymagający.

Trak TPad 7070

Plusy:Minusy:

niska cena
kompaktowe rozmiary i niewielka waga
rysik chowany w obudowie
słuchawki dołączone do zestawu
możliwość podłączenia zewnętrznego modemu 3G
wbudowana kamerka
slot kart microSD
odrębny port służący do ładowania baterii
wystarczająca płynność działania interfejsu
pełnowymiarowy port USB (typ A)
system wzbogacony o szereg przydatnych aplikacji
akceptowalna jakość wykonania

ekran oporowy, a nie pojemnościowy
słabe kąty widzenia
przeciętna czułość ekranu
słaba ergonomia interfejsu
krótka praca na baterii
niska wydajność procesora
 

Trak tPAD-7070 to mały tablet, który może okazać się całkiem przyjemnym towarzyszem podróży, pod warunkiem, że nie żądamy od niego zbyt wiele. Jest to w końcu urządzenie kosztujące obecnie około 250 zł, czyli tyle co skromny odtwarzacz MP3. Komputerek oddaje do dyspozycji użytkownika całkiem funkcjonalny system operacyjny wzbogacony o zestaw dodatkowego oprogramowania. Do tego otrzymujemy prostą kamerkę, pełnowymiarowy port USB, czytnik kart pamięci oraz piórko, które pozwala nawigować po interfejsie bez zbędnego mazania ekranu palcem. Tablet ma też kilka wad, o których piszemy w dalszej części artykułu.

Ocena redaktora: 3,5/5

Cena: 250 zł

» Napisz komentarz

 

Pierwsze wrażenia

Jeśli szukamy wydajnego tabletu do gier i filmów HD, to od razu powinniśmy skupić się na innej ofercie. Trak tPAD-7070 ma jedną podstawową zaletę - jest tani. Jego cena w chwili pisania artykułu wynosiła około 250 zł. Innymi słowy zapłacimy za niego tyle, co za przeciętnej klasy odtwarzacz MP3, a przecież Trak jest w stanie zaoferować dużo więcej.

Opisywany tablet to małe urządzenie przeznaczone głównie do użytku w charakterze przenośnego odtwarzacza multimedialnego, czytnika e-booków oraz do przeglądania stron internetowych, wysyłania e-maili i prostej edycji tekstu.

Trak tPAD idealny jednak nie jest. Jego obudowa wykonana została z materiałów o błyszczącej powierzchni, którą łatwo zarysować. Ekran o przekątnej 7-cali wykonany został w technologii TFT LCD, przez co kąty widzenia są słabe. Rozdzielczość wyświetlacza też nie powala - 800x480 px wystarcza do obsługi interfejsu, ale jakość czcionek na stronach WWW i w dokumentach tekstowych jest niska. Sam interfejs działa wystarczająco płynnie jak na tą klasę sprzętu, ale jego ergonomia wymaga przyzwyczajenia. Ekran nie jest pojemnościowy, tylko oporowy, przez co jego czułość jest dużo mniejsza, a komfort obsługi - niższy. Trudno jednak oczekiwać dobrego 7-calowego ekranu pojemnościowego w urządzeniu za 250 zł.

Bateria ma całkowitą pojemność 3600 mAh, która zapewnia akceptowalny czas pracy tylko pod warunkiem, że nie korzystamy z zewnętrznego modemu 3G, który skraca czas pracy dwukrotnie. Przednia kamerka ma bardzo niską rozdzielczość, ale... ważne, że w ogóle jest.

Podstawowa specyfikacja

Procesor VIA WM8650 ARM926EJ-S rev 5 (800 MHz), DSP (300 MHz)
Pamięć RAM 256 MB
Pamięć masowa 2 GB
Slot kart pamięci TAK (microSD, do 32 GB)
Rodzaj ekranu TFT LCD, 7”, rezystancyjny
Rozdzielczość ekranu 800x480 px
Kamera/aparat 0,3 Mpx
Bluetooth brak
Wi-Fi 802.11 b/g
Łączność komórkowa opcja (zewnętrzny modem USB)
Bateria3600 mAh
Czas pracy6 godzin (Wi-Fi), 3 godziny (3G), 40 godzin (czuwanie)
System operacyjnyAndroid 2.3
Waga398 g
Wymiary (sz/wy/gł)201 x 128 x 14 mm
Innemini USB, wyjście słuchawkowe