Dyski

Transcend StoreJet Cloud - test, cena, opinie

przeczytasz w 3 min.

Transcend StoreJet Cloud to kieszonkowy dysk przenośny, którego podstawową cechą jest łączność bezprzewodowa. Jak radzi sobie w testach?

Transcend StoreJet Cloud

Zalety
Wady

możliwość wysyłania danych do 5 użytkowników naraz
przekazywanie internetu (mostek Wi-Fi)
prostota konfiguracji i obsługi
współpraca z iOS oraz Androidem
wystarczająco długa praca na baterii
kompaktowe rozmiary i mała waga urządzenia
dobra jakość wykonania
etui ochronne w zestawie
ładowarka w zestawie
możliwość ładowania w czasie pracy
odporność na wstrząsy dużo wyższa niż w przypadku HDD
czytelny i intuicyjny interfejs
dobra jakość działania aplikacji w systemie iOS

przeciętny transfer plików przez interfejs USB 2.0
brak łączności bezprzewodowej po podłączeniu do USB
błędy w działaniu aplikacji w systemie Android

Niedawno mieliśmy okazję testować przenośny, bezprzewodowy nośnik flashowy firmy Kingston. Urządzenie było bardzo ciekawe, ale miało też swoje wady - przykładowo krótki czas pracy na baterii i możliwość jednoczesnego podłączenia maksymalnie trzech użytkowników. Tym razem zaprezentować chcemy urządzenie o nieco większych rozmiarach, ale przy okazji oferujące też większe możliwości.

Transcend StoreJet Cloud w ogólnym założeniu to miniaturowy, kieszonkowy serwer NAS o pojemności 64 GB, który może okazać się przydatny w wielu sytuacjach. Po pierwsze wtedy, gdy smartfon lub tablet, którym dysponujemy, nie ma zewnętrznego slotu kart pamięci (np. microSD) i nie jesteśmy w stanie łatwo i szybko przenieść kilkunastu gigabajtów danych bez podłączania go do komputera. Odnosi się to przede wszystkim do ultramobilnych urządzeń, jak iPad 3 oraz iPhone. Z tego właśnie powodu głównym odbiorcą tego nośnika ma być właśnie użytkownik sprzętu Apple. Głównym, ale nie jedynym - dysk współpracuje równie dobrze z tabletami i smartfonami z Androidem na pokładzie i służyć może jako standardowy nośnik pamięci podłączany do komputera z Windows, Mac OS lub Linuksem.

Do Transcenda podłączyć może się jednocześnie pięciu różnych użytkowników, słuchając muzyki lub oglądając filmy, zdjęcia, a nawet dokumenty tekstowe w kilku różnych formatach. Transfery osiągane w sieci Wi-Fi nie są bardzo wysokie, ale filmy Full HD odtwarzają się bardzo płynnie. Dysk łączy się np. z tabletami za pomocą sieci Wi-Fi, a więc teoretycznie tracimy w ten sposób połączenie internetowe w urządzeniach bez łączności komórkowej 3G. Na szczęście StoreJet Cloud potrafi przekierować internet Wi-Fi z routera do tabletu lub innego podłączonego urządzenia. Dzięki temu mamy jednoczesny dostęp do plików i zasobów sieci globalnej.

Transcend StoreJet Cloud - podstawowe parametry

Pojemność64 GB
ŁącznośćWiFi 802.11 b/g/n, mini USB 2.0
SzyfrowanieWEP/WPA/WPA2/WPA2-Mixed
Wymiary99 x 54 x 16.5 mm
Waga90 g
BateriaLi-Polymer
Czas Pracy6 h (odtwarzanie filmu), 8 h (czuwanie)
Pliki tekstowePDF, TXT, DOC, PPT, XLS
Pliki audioMP3, WAV
Pliki wideoAVI, MOV, M4V, MP4

Budowa i jakość

Transcend to mały nośnik pamięci. Oczywiście ze względu na wbudowaną baterię i łączność Wi-Fi nie jest on tak mały, jak typowy pendrive, ale jest mniejszy niż 2,5-calowy przenośny dysk HDD. Stylistyka i jakość wykonania stoją na wysokim poziomie. Obudowa utrzymana jest w czarno-srebrnej tonacji, która prezentuje się bardzo elegancko.

Pewne zastrzeżenia mamy jedynie do górnej powierzchni, która ma błyszczące wykończenie i łatwo jest ją zarysować. Widoczne są tutaj dwa wskaźniki określające status łączności Wi-Fi oraz baterii.

Transcend StoreJet Cloud

Na lewym i prawym boku nie umieszczono żadnych elementów funkcyjnych.

Transcend StoreJet Cloud

Transcend StoreJet Cloud

W części tylnej widoczny jest port mini USB służący do przesyłania danych oraz ładowania baterii. Obok niego w zagłębieniu umieszczono maleńki klawisz RESET. Jeśli przytrzymamy go przez 3-5 sekund, przywrócimy ustawienia do ich wartości fabrycznych (dane zapisane na dysku nie zostaną wykasowane).

Transcend StoreJet Cloud

Z przodu znajdziemy mały włącznik. Dysk rozsyłać może dane przez Wi-Fi tylko gdy nie jest podłączony przez USB. Z drugiej strony nie może zapisywać plików gdy jest włączony - przełącznik musi być w pozycji OFF.

Transcend StoreJet Cloud

Dół, podobnie jak góra, jest czarny, ale nie jest błyszczący, przez co nie zarysujemy go tak szybko.

Transcend StoreJet Cloud

Producent do opakowania dołącza przydatne etui podróżne, które chroni dysk podczas przenoszenia w kieszeni lub plecaku.

Transcend StoreJet Cloud

Zasilacz pozwala ładować nośnik również w czasie pracy. Jest to duży atut Transcenda - testowany wcześniej Kingston Wi-Drive był ładowany tylko z USB, ale ładowanie mogło się odbywać tylko przy wyłączonym nośniku. Do zasilacza podłączamy kabel USB (ten sam, którym podłączamy dysk do komputera).

zasilacz do Transcend StoreJet Cloud

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login