Windows 10 vs Windows 8.1 vs Windows 7 - testy wydajności
Systemy operacyjne

Windows 10 vs Windows 8.1 vs Windows 7 - testy wydajności

przeczytasz w 2 min.

Premiera Windowsa 10 już za nami. Sprawdzamy jak wypada w zestawieniu ze starszymi wersjami systemu. Oto wstępne testy wydajności.

Ocena benchmark.pl
  • 4/5

Najnowsza odsłona „okienek” przynosi sporo nowych rozwiązań jak i wiele pomniejszych usprawnień. Pomijając jednak funkcjonalność i estetykę wielu użytkowników zastanawia się jak Windows 10 wypada pod względem wydajności na tle swoich poprzedników. I choć obecnie brakuje jeszcze dedykowanych aplikacji / gier, które skorzystałyby z jednego z największych atutów systemu – API DirectX 12, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeprowadzić wstępne testy wydajności w wybranych programach i tytułach.

Windows 7 przez znakomitą większość użytkowników uznawany jest za system bardzo udany. Głównie ze względu na niezłą wydajność, stabilność, kompatybilność z dostępnym na rynku sprzętem oraz umiarkowany apetyt na zasoby komputera. Jego następca pomimo zachowania wielu pozytywnych cech poprzednika nigdy nie zdobył większej popularności.

Wynikało to w dużej mierze z kontrowersyjnych decyzji Microsoftu względem jego funkcjonalności oraz estetyki. Producent dość szybko doszedł do wniosku, że nie ma sensu na siłę zmieniać sprawdzonych rozwiązań i tym samym Windows 10 pod wieloma względami przypomina popularną siódemkę.

DirectX 12 – API na przyszłość

DirectX 12 – API

Z punktu widzenia graczy jest to z pewnością jedna z najważniejszych nowinek Windowsa 10. APi to cechuje się znacznie niższym narzutem na procesor niż jego poprzednia odsłona. Powinno się to (oczywiście do pewnego stopnia) przełożyć bezpośrednio na wydajność w produkcjach, które zostały stworzone z myślą o DirectX 12. Niestety na obecną chwilę takowych na rynku jeszcze nie ma.

Pierwsze z nich powinny pojawić się w czwartym kwartale tego roku. Oficjalnie zapowiedziano Fable Legends oraz Killer Instinct jako tytuły natywnie wspierające nowe API. Krążą również plotki, że kolejna odsłona Tomb Raidera będzie z niego korzystała.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby dotychczas wydane gry uruchomić pod Windowsem 10. Wsteczna kompatybilność została zachowana. I jak wynika z naszych testów, w znakomitej większości jest to proces całkowicie bezbolesny, który czasami przynosi nawet spore korzyści.

Jednym z dowodów takiej sytuacji jest wydajność Project Cars w połączeniu z kartami AMD. Jest ona wyraźnie wyższa niż gdy uruchomimy tytuł pod Windowsem 7. Do tego tematu powrócimy jednak przy innej okazji.

DirectX 12 -demo

Jak testujemy?

W naszych wstępnych testach wydajności posłużyliśmy się dwoma popularnymi benchmarkami: 3D Mark oraz PCMark 8. Dodatkowo sprawdziliśmy jak pod kontrolą nowego Windowsa sprawują się największe hity tego roku – Wiedźmin 3 i GTA V.