Xblitz Professional P100 - krótki test dobrego wideorejestratora
Wideorejestratory

Xblitz Professional P100 - krótki test dobrego wideorejestratora

przeczytasz w 3 min.

Xblitz Professional P100 to udany wideorejestrator, który pozwoli uwiecznić wszystkie niebezpieczne sytuacje jakie mogą nas spotkać na drodze.

Ocena benchmark.pl
 • 4,5/5
Plusy

szerokokątny obiektyw o polu widzenia 170 stopni; bardzo dobra szczegółowość nagrań w dzień (jak na rozdzielczość Full HD); wystarczająco dobre nagrania nocne; zwarta, wytrzymała obudowa; ładowarka z długim przewodem oraz portem USB do ładowania smartfonów; dobra przyssawka

Minusy

brak GPS; ​ucięty kadr w nagraniach 720p

Xblitz Professional P100 - świadek Twoich podróży

Rejestratory samochodowe są coraz częstszym dodatkiem do naszych pojazdów. Czy są niezbędne? Pewnie, że nie, ale czasami bywają bardzo przydatne. Przykre zdarzenia na drodze niestety się przytrafiają, a wtedy nagrania z wideorejestratora mogą stanowić dowód na to, że "ten drugi" zawinił, a nie my.

Xblitz P100 - test

Odczułem to na własnej... karoserii

W czasie długiego weekendu majowego zatrzymałem się autem na czerwonym świetle na jednej z wrocławskich ulic. Niestety inny kierowca uderzył w tył mojego samochodu i uciekł z miejsca zdarzenia. Jechałem wtedy po raz pierwszy w życiu z wideorejestratorem (było to w czasie testu Xblitz P100) i dzięki niemu byłem w stanie przekazać policji nagranie uciekającego kierowcy, wraz z numerem rejestracyjnym pojazdu. Od tego czasu kamerkę samochodową wożę ze sobą zawsze.

Xblitz P100 - pod kątem

Dzięki szerokokątnemu obiektywowi oraz nagrywaniu w rozdzielczości Full HD kamerka jest  w stanie zarejestrować w dobrej jakości wszystko co dzieje się przed naszym samochodem. Nie są to nagrania, które będziemy oglądać w gronie rodziny. Są to potencjalne materiały dowodowe, które w pewnych nieprzyjemnych sytuacjach mogą rozwiać wątpliwości i ułatwić nam życie.

Praktycznie bezobsługowa

Xblitz P100 jest urządzeniem bardzo prostym w obsłudze. Po wstępnej konfiguracji, która polega na włożeniu karty microSD, ustawieniu daty, domyślnej długości nagrania oraz jakości obrazu kamerka jest w praktyce bezobsługowa. Wystarczy, że przekręcimy kluczyk w stacyjce i nagrywanie rozpocznie się samoczynnie (pod warunkiem oczywiście, że ładowarka jest wpięta do gniazdka zapalniczki). Chwilę po wyłączeniu silnika kamerka zapisze ostatnią część filmu i automatycznie wyłączy się. Proste i skuteczne.

Xblitz P100 - menu

Pamięć nigdy się nie skończy

Nagrania są automatycznie dzielone na sekcje o długości 3, 5 lub 10 minut. W wypadku gdy na naszej karcie pamięci zacznie brakować miejsca, nowe nagrania będą zajmować miejsce najstarszych. Dzięki temu nie trzeba w ogóle martwić się o to, że zabraknie nam pamięci i przestanie ona nagle nagrywać.

Wbudowany wyświetlacz

Wbudowany wyświetlacz o przekątnej 2,31” jest wystarczająco dobry do podstawowej obsługi i podglądu obrazu. Jak na wideorejestrator oferuje niezłą szczegółowość oraz umożliwia wygodne ustawienie kadru. Nie jest on jednak dotykowy. Kamerkę obsługuje się przy pomocy 4 przycisków położonych wzdłuż dolnej krawędzi ekranu. Rozwiązanie to jest dość praktyczne – obsługa tak małego ekranu dotykowego byłaby z pewnością mało precyzyjna, a w rękawiczkach wręcz niemożliwa.

Xblitz P100 - ekran

Jakość wykonania

Obudowa kamerki została w większości wykonana z dobrej jakości tworzywa sztucznego, które pomimo wykończenia na połysk jest wystarczająco odporne na drobne zarysowania i uderzenia. Jej wygląd jest według mnie atrakcyjny - Xblitz P100 z całą pewnością nie będzie wyglądać źle za szybą auta. Ciemna tonacja kolorów jakimi cechuje się konstrukcja kamerki sprawia, że nie odbija się ona w szybie, a zatem nie widać jej refleksu również na nagraniach.

Xblitz P100 - ekran pod kątemn

Wszystkie przyciski , gniazda oraz mikrofon zostały rozmieszczone na lewej oraz prawej krawędzi kamerki. Maksymalna pojemność obsługiwanych kart microSD to 32GB. Wbudowany głośnik nie należy do najwybitniejszych, lecz ze spokojem wystarczy do odsłuchiwania dźwięku z nagrań.

Brak wbudowanego odbiornika GPS zaliczam do wad. Jego brak uniemożliwia naniesienie na film szacunkowej prędkości z jaką się poruszamy, co może się przydać w czasie ewentualnej kolizji lub kontroli prędkości.

Akumulator

Czas pracy na baterii P100 jest bardzo krótki. Powodem tego jest zastosowanie niewielkiego akumulatora o pojemności zaledwie 400 mAh. W pełni naładowana bateria starcza na około 20 minut nagrywania. Nie stanowi to jednak problemu, gdyż wideorejestrator został stworzony do pracy na ciągłym zasilaniu z gniazda zapalniczki. Zasilanie bateryjne ma zastosowanie jedynie wtedy gdy chcemy sprawdzić jakieś nagranie poza samochodem.

Xblitz P100 - obiektyw

Ładowarka

Ładowarka wpinana w gniazdo 12V posiada wbudowany, dość gruby przewód o długości około 3,4 m. zakończony wtykiem micro USB. Jego długość umożliwia poprowadzenie go pod podsufitką oraz deską rozdzielczą nawet w autach o dużych gabarytach. Dodatkowo sam moduł ładowarki posiada również wyjście USB, które pozwala na jednoczesne ładowanie kamerki oraz smartfona.

Uchwyt z przyssawką

Uchwyt został wykonany z wytrzymałego plastiku i gwarantuje bardzo stabilne połączenie kamerki z szybą. Daje on szeroką możliwość ustawienia kierunku nagrywania. Po zamontowaniu w nim kamerki całość trudno oddzielić, dlatego po skończonej jeździe o wiele wygodniej jest zdjąć ją wraz z przyssawką niż starać się rozłączyć obie części.

Xblitz P100 - profil

Skrócona specyfikacja

 • Rozdzielczość filmów: 1080p (30 kl/s), 720p (30 kl/s),
 • DSP: Novatek NTK96655
 • Format filmów: MOV
 • Format zdjęć: JPG (max 12 Mpx)
 • Pole widzenia obiektywu: 170 stopni
 • Wyświetlacz: 2,31 cala, TFT LCD (typu TN)
 • WDR: Tak
 • Wykrywanie ruchu: Tak
 • Obsługa kart pamięci: microSD (do 32 GB)
 • Akumulator: 400 mAh
 • Mikrofon: TAK
 • Głośnik: TAK
 • Odbiornik GPS: NIE
 • Wyjście TV: Tak (Jack 2,5 mm)