Komentarze

 • QNAP i funkcjonalny serwer NAS w wersji mini

  Ocena komentarza: 2
  A Xpenology to wróżka Ci pod poduszkę włożyła? Chwalisz się tym, że używasz nielegalnego softu i jeszcze jesteś z tego dumny?

  Gdyby nie to, że są tacy, którzy płacą uczciwie za ten sprzęt + OPROGRAMOWANIE, to byś sobie sam przez lata system strugał.

  Dodatkowo np. Synology cały czas wypuszcza aktualizacje do modeli wyproduktowanych 7 lat temu (modele serii x11 wypuszczone w 2010r.) i zapewnia im wsparcie - właśnie miedzy innymi też za to się płaci. Nie wiem jak u QNAP-a, ale też raczej podobnie.

  12

 • Ostatni człowiek, który stąpał po Księżycu nie żyje

  Ocena komentarza: 4
  tak, a zwolenników tej teorii można znaleźć na około całego globu ziemskiego:)

  54

 • PAK TA: ciężki rosyjski samolot transportowy nowej generacji

  Ocena komentarza: 2
  Jak jeszcze chcecie popodziwiać rosyjską wyobraźnię, to zerknijcie:

  https://www.youtube.com/watch?v=Cp7mM2TP_1A
  https://www.youtube.com/watch?v=bB-oS914Iqo

  Natomiast jak wygląda rzeczywistość, to może tutaj:

  https://www.youtube.com/watch?v=o2MXAfKRw7U

  76

 • Nowy Apple MacBook wyśmiany przez konkurencję

  Ocena komentarza: 20
  Kupują dla prestiżu? Poważnie? DLA PRESTIŻU?!!

  Jeśli tak, to zdecydowanie nazwę ich kretynami.

  108

 • Synology DiskStation DS215j - NAS nie musi być drogi

  Ocena komentarza: 3
  a, i w artykule napisali to na stronie piątej:

  >>(..)
  >>Przy użyciu Serwera multimediów przekształcimy NAS-a w serwer DLNA.
  >>(..)

  11

 • Synology DiskStation DS215j - NAS nie musi być drogi

  Ocena komentarza: 2
  Raczej od DS212j słabszy nie jest, a na tym modelu żadnych problemów z DLNA nie było, oczywiście bez transkodowania.

  Informacyjnie: żeby była obsługa trzeba doinstalować pakiet Media server (chyba - piszę z pamięci) - jest to bezpłatny pakiet udostępniany przez Synology i regularnie aktualizowany.

  11

 • Synology DiskStation DS215j - NAS nie musi być drogi

  Ocena komentarza: 2
  ma DLNA i to jedną z lepszych implementacji

  11

 • Nikon Coolpix P900 - czy 83x zoom to już nie przesada?

  Ocena komentarza: 0
  Bajka powinna kończyć się zdaniem:

  A teraz kochane dzieci wrzućcie sobie w wujka googla hasło:

  canon 1200mm

  i zobaczcie, jak wygląda prawdziwy obiektyw - o zgrozo - tylko 1200mm i wyciągnijcie wnioski.

  24

 • Logitech G303: myszka „od graczy dla graczy” z czułością 12 000 DPI

  Ocena komentarza: 0
  Mała poprawka: mysz NIE jest symetryczna - brak przycisków bocznych po prawej stronie.

  Leworęczni pograją, ale z tych przycisków raczej pożytku mieć nie będą.

  24

 • Polska firma Modecom z trzema nagrodami na targach Distree EMEA

  Ocena komentarza: 2
  Powiem z własnego doświadczenia:

  pierwszy zakup:
  - hub usb 2.0 7 portowy aktywny - padaka - hub regularnie się rozłączał, okazało się że powodem był zwalony zasilacz, który nie dawał stabilnego 5V. Reklamacja nie dała rezultatu ("Panie, przecież działa").

  drugi zakup:
  - tablet 10 cali na androidzie - padaka, że szkoda gadać - tablet najpierw wydęło(odeszły z tyłu plecki) - trafił do serwisu, z którego wrócił podklejony, ale za to porysowany oraz z zepsutym wyświetlaczem. Kolejna reklamacja i po długiej walce wymiana na nowy - jak się okazało po oględzinach znowu "wydęty". Nie miałem odwagi reklamować ponownie.
  - do tabletu było kupione etui tzw. "squid" na tenże tablet - padaka do kwadratu - małe przyssawki miały łapać etui do tabletu i faktycznie trzymały - jakieś 5 minut. Ale nie poddawałem się i po prostu przykleiłem etui taśmą dwustronną do tabletu - tu już było spoko, ale za to po około 1 m-cu takiego użytkowania po prostu etui się rozwarstwiło.

  Na więcej zakupów ich produktów już nie mam ochoty.

  Nie powiem - być może JAKIŚ produkt jest ok, ale te, na które trafiłem, na to nie wskazują.

  20

 • Samsung SSD 850 PRO: problemy z najnowszą aktualizacją oprogramowania

  Ocena komentarza: 2
  tak jest! szable w dłoń i na koń w obronie drajwa!

  A tak na poważnie, to jeśli sami anglojęzyczni mają problem z tym, czym jest SSD (pokaż mi, gdzie w urządzeniu nazwanym Solid State Drive jest jakikolwiek "Drive", bardziej powinno być Solid State Storage, czyli SSS), to przyjmij po prostu:

  język ewoluuje - to, co kiedyś było brane jako błąd przyjmuje się najpierw w języku potocznym, a jeśli stanie się wystarczająco powszechny, to zostaje włączony do kanonu. Dlatego mamy "pendrive" choć wcale tam nie ma żadnych długopisów, dlatego mamy "kartę muzyczną" używaną w kontekście np. laptopów, gdzie żadnych kart nie wpinasz itp.

  Tak przy okazji: jeśli chcemy być purystami: HDD, czyli Hard Disk Drive też jest niepoprawne z punktu widzenia logiki, bo to co masz w komputerze to nie tylko napęd ale i dysk(i), zatem musiałbyś używać HDDwD(s) aby było czytelnie i poprawnie - oczywiście przejaskrawiam.

  Radzę wrócić z krucjaty.

  34

 • Samsung pracuje nad rozwiązaniem problemu dysków SSD 840 EVO

  Ocena komentarza: 0
  na Crucialu M550 jak miałem jeszcze Win 7 to około 15 sekund, ale system był dość mocno obciążony zainstalowanym softem i wstającymi usługami. Teraz po przejściu na Win 8 (z wyłączoną opcją szybkiego uruchamiania) około 7 sekund - ale trudno to jednoznacznie określić i porównać, bo nawet jak się wyłączy szybkie wybudzanie, to ósemka trochę oszukuje z odpalaniem usług w tle.

  51

 • Samsung pracuje nad rozwiązaniem problemu dysków SSD 840 EVO

  Ocena komentarza: 1
  Chyba jednak powinieneś przeprosić Kolegę. Napisał z sensem i precyzyjnie.

  Codzienny backup, to backup, który swoją wartość traci w momencie wykonania kolejnego backupu. Nie chodzi o możliwość odtworzenia stanu sprzed miesiąca, tylko o sytuację, gdy w pewnym momencie siada Ci podstawowy system i musisz odtworzyć ostatni poprawny stan. Właśnie do takiego celu SSD w roli backupu spisuje się bardzo dobrze - szczególnie jeśli podstawowy system to też SSD.

  Nie ma znaczenia, że za rok być może nie będzie można tego odczytać. A w wypadku zastosowań, gdzie liczy się ciągłość działania koszt padnięcia takiego dysku po np. 2 latach jest do przyjęcia.

  51

 • Zyxel NSA320S - serwer multimediów zawsze pod ręką

  Ocena komentarza: 0
  z Synology jest jeszcze DS214se - słabszy, ale tańszy - poniżej 600

  9

 • Putin oferuje 340 tysięcy złotych za złamanie sieci TOR

  Ocena komentarza: -1
  Ale generalnie to mam nadzieję wiesz o czym piszesz i tylko przez skrót myślowy wyszły bajki? Wejście na jakąkolwiek stronę przez Tor browser powoduje de facto ściągnięcie plików i to najprawdopodobniej wielu - obrazów, plików js itp. Zatem ściąganie plików przez tor JEST TAK SAMO bezpieczne (ten sam protokół - niczym to się nie różni od ściągania np. grafiki do cache przeglądarki).

  Niebezpieczne jest jak zwykle odpalenie czegoś(aplikacji), co się ściągnęło - wtedy ew. komunikacja sieciowa idzie zwykłym połączeniem poza TOR-em i nasz ip jest ujawniony.

  37

 • Powrót wirusa VBA infekującego pliki Word i Excel

  Ocena komentarza: 0
  Bo tak naprawdę obecnie rozmyła się definicja wirusa komputerowego i chyba szkodliwy soft poszedł w kierunku koni trojańskich (często oczywiście instalowanych bez wiedzy użytkownika).

  O ile kiedyś twórcom takich produkcji głównie zależało na jak największej infekcji i zniszczeniach, a w rezultacie na rozgłosie, to teraz jedynie pierwszy punkt jest aktualny.

  Teraz z reguły cel takiego oprogramowania jest inny - zaszyć się w systemie i cichutko coś tam sobie robić, a to uczestniczyć jako element sieci botnetu, a to działać jako sniffer w systemie i wykradać hasła itp.

  Im dłużej taki soft pozostaje w ukryciu tym lepiej spełni swoje zadanie (oczywiście z punktu widzenia jego twórcy). Dlatego tak trudno teraz stwierdzić czy dany program jest wirusem, czy też nie - po prostu często jego działania nie są łatwe do zaklasyfikowania na początku, a jak już zostanie spalony, to żadne techniki ukrywania nie będą działać - w końcu programy AntiVir też poszły do przodu. Wtedy po prostu twórcy takich szkodników wypuszczają nową wersję, na nowo skompilowaną i tyle

  A takie zabawki jak skrypty w VBA, czy też innym języku skryptowym (wyobrażam sobie np. spokojnie niebezpieczny skrypt w js do InDesign-a, który nawet może się replikować w systemie), to po prostu renesans starych technik.

  7

 • Filmowi piraci otrzymują wezwania od prokuratury, ale i propozycję ugody

  Ocena komentarza: 0
  Czy tylko mi się wydaje, czy ktoś wyciął część komentarzy?

  123

 • Filmowi piraci otrzymują wezwania od prokuratury, ale i propozycję ugody

  Ocena komentarza: 2
  Koleżko, uaktywniasz się tylko na tematach związanych z P2P lub "piratami" - rozumiem PR itp., ale popracuj nad większą wiarygodnością konta.

  A co do przedmiotu rozmowy, wytłumacz mi jedno, bo widzę, że jak piskorz się tutaj miotasz rzucając jak to jest w innych krajach:

  - Drogówka - dofinansowana przez PSIF,
  - Obława - dofinansowana przez PISF,
  - Czarny czwartek - współfinansowany przez PISF,
  innych nie chce mi się sprawdzać.

  A przez kogo jest finansowany PISF chyba nie muszę pisać.

  Teraz znawco tematu wytłumacz mi fenomen - jak trzeba finansować takie pomysły, to wtedy jest to "dobro publiczne" i wszyscy ładnie wyciągają rączki po nasze pieniądze (pośrednio, ale zawsze - ja np. nie życzyłbym sobie, żeby to co płacę w podatkach trafiało do PISFu), jak natomiast dochodzi do tematu zarabiania na takich produkcjach, to nagle jest to "własność prywatna", dobro osobiste itp. i trzeba "ścigać piratów z całą stanowczością" - rozdwojenie jaźni?

  123

 • Legenda okazała się faktem - wykopano tysiące kartridżów z Atari E.T.

  Ocena komentarza: 2
  Mnie bardziej zastanawia czy i ew. jak to wpłynie na fabułę AVGN Movie - dla ciekawych: http://cinemassacre.com/category/avgn/avgn-movie-avgn/

  35

 • MSI GS60 - wideo test

  Ocena komentarza: 0
  Gdzie napisałem cokolwiek o porno? Ale jak sam twierdzisz "głodnemu chleb na myśli". Nie ma dla mnie znaczenia czy PB czy inny Hustler ma aspiracje arystyczne, czy nie - cały czas uważam, że szkoda takich dziewczyn na takie pisma.

  40

 • Samsung Galaxy Note PRO 12.2 - mobilne narzędzie pracy

  Ocena komentarza: 0
  Primo: nie jest to jazda po Note, a głównie po jego cenie i sposobie w jaki Samsung podchodzi do utrzymywania suportu dla starszych urządzeń

  Secundo: jeśli np. przeczytałeś to, co wcześniej napisałem (bo odniosłeś się do "Transformera"), to wiesz, że sam mam note 10.1 pierwszej edycji i ogólnie też jestem z niego zadowolony, ale bawi mnie, jak ktoś próbuje przekonywać, że tej klasy zabawki mogą być czymś więcej, niż właśnie zabawkami.

  Tertio: Jeśli chcesz coś z piórkiem w podobnej cenie, ale na Windzie, to popatrz sobie na Della 11 Venue Pro - ta sama technologia, ale Winda.

  16

 • MSI GS60 - wideo test

  Ocena komentarza: 1
  Wszystkie "ładne i milusie" dziewczyny widziałbyś w Playboyu? Bo ja właśnie te "słodziaki" widziałbym jak najdalej od takich gazetek - żeby dalej zostały takie, jakie są - szkoda takich dziewczyn na Playboya.

  40

 • Samsung Galaxy Note PRO 12.2 - mobilne narzędzie pracy

  Ocena komentarza: 0
  Właśnie klepię z tablecika zwanego AsusT100. Przypominam -ten tablet kosztuje połowę tego Samsunga, a i wydajnością i możliwościami kopie go po tyłku. I nie to że nie lubię androida - sam mam jeszcze starego note 10.1 i bardzo go lubię, jest solidnie wykonany, stabilnie działa, ale co tu dużo mówić- to jest zabawka. Nie sądzę, żeby te 2 cale więcej coś tu zmieniło. Poza tym dziwna polityka Samsunga co do aktualizacji (w note siedzi jeszcze 4.1.1) sprawia, że dwa razy się zastanowię przed kupieniem kolejnego sprzętu że znaczkiem ”S” - z tabletami na windzie raczej nie będzie tego problemu.

  16

 • ISO Unlocker dla Fujifilm X-T1: akcesorium tak proste, że aż genialne

  Ocena komentarza: 0
  Znamienne jest to, że przeszkadza im przycisk na pokrętle do czułości, a na pokrętle do ustawienia czasu już nie. A przecież to drugie będzie dużo częściej w użyciu.

  4

 • Komputerowa mysz z wbudowanym aparatem: głupota czy praktyczny gadżet?

  Ocena komentarza: 0
  Oczywiście, że te narzędzia się różnią - aparat jest dużo doskonalszym rejestratorem/analizatorem obrazu, co nie zmienia faktu, że wystarczy odpowiedni soft (podobny do tego, jaki jest dostępny na komórki - np. QRDroid) i spokojnie można odczytywać kody kreskowe, 2d i inne.

  33

 • Komputerowa mysz z wbudowanym aparatem: głupota czy praktyczny gadżet?

  Ocena komentarza: 0
  Ja widzę jedno zastosowanie: jeśli w pracy ktoś musi wczytywać dużo kodów kreskowych (np. sekretarka w biurze podawczym), to takie rozwiązanie (o ile mysz da się łatwo połączyć z oprogramowaniem) może znacznie przyspieszyć pracę, ew. ograniczyć koszty na zewnętrzny czytnik. Zatem do końca nie jest to takie głupie, ale akurat przykłady, które podali faktycznie są z czapy.

  33

 • Samsung Galaxy Note 10.1 2014 – tablet renesansu

  Ocena komentarza: 0
  Dzięki za info, tak podejrzewałem. Swoją drogą to ciekawa sprawa - chyba celowo cały czas zostawiają te opóźnienia, żeby nie robić konkurencji np Wacom Cintique - inny segment produktów, ale jakby się zastanowić, to dobrze działający tablet z takim piórkiem + PS Touch, lub coś podobnego w wielu sytuacjach mógłby zastąpić stacjonarkę + tablet graficzny.

  20

 • Samsung Galaxy Note 10.1 2014 – tablet renesansu

  Ocena komentarza: 0
  Mam pytanie, czy piórko działa tak samo opornie(z opóźnieniami) jak w pierwszym modelu?

  Mam starego Note 10.1 i niestety np. porządnie rysować w PS Touch się nie da - fakt, mam przyzwyczajenia z normalnego Wacoma, ale po prostu piórko reaguje z dużym (ok 0,2-0.3 s) opóźnieniem.

  Czy w tym nowym występuje to samo?

  A tak ogólnie, to troszkę za drogi ten tablet - za 1700-1800 jeszcze zastanowiłbym się, ale powyżej 2200 - troszkę Samsung przesadził. Tym niemniej gratuluję zakupu i życzę, żeby dobrze się spisywał.

  20

 • Bardzo słaba sprzedaż smartfona LG G2

  Ocena komentarza: 3
  Jeśli się już bawimy, to: "powinien BYŁ ZASTOSOWAĆ" - czas zaprzeszły się kłania. Tak, w języku polskim też jest taki czas.

  100

 • Elektroniczna kostka DICE+ wyznaczy nową erą gier planszowych?

  Ocena komentarza: 1
  zgodziłbym się z Tobą pod jednym warunkiem - że znasz moment (i możesz nim sterować), w którym jest pobierana wartość z generatora. Jeśli nie - a o momencie pobrania wartości decyduje użytkownik (gracz), to mamy czynnik niedeterministyczny i wystarczy zwykłe modulo z milisekund, żeby mieć zmienną o ładnym i rzeczywistym rozkładzie losowym.
  Innymi słowy - random jak najbardziej w takim zastosowaniu zadziała.

  39

 • Koniec Winampa - oficjalnie, po 15 latach

  Ocena komentarza: 7
  pamięta, posiada licencję i używa na co dzień - powiem więcej - praktycznie wszyscy programiści i trochę bardziej zaawansowani użytkownicy, których znam używają Totala (i większość z zakupioną licencją).
  Raz, to przyzwyczajenia, a dwa, to naprawdę jest to efektywne narzędzie, jeśli musisz wykonać pewne operacje na np. 20000 pliików.

  68

 • Sony Xperia Tablet Z w wersji Kitchen Edition

  Ocena komentarza: 0
  tylko czekać jak powstanie "WC edition, delikatnie biała, co nigdy się nie kończy". Marketingowcy nie wiedzą już co wymyślać..

  16

 • Adobe naprzeciw fotografom: Photoshop i Lightroom za 10 dolarów miesięcznie

  Ocena komentarza: 8
  a ja dodam - nie tylko fotografowie. DTP też w dużej mierze się zatrzymało na starszych wersjach, bo nowe pomysły Adobe są - delikatnie ujmując - chore.

  15

 • Stabilizacja wideo - jakiego programu użyć?

  Ocena komentarza: 2
  Od razu zaznaczam z CC nie miałem styczności i będę starał się jak najdłużej jej nie mieć. Natomiast mam baaardzo długą styczność z produktami Adobe od czasów, gdy nikt jeszcze nie myślał o CS (i gdy Macromedia była osobną firmą) do wersji CS6 włącznie. Niestety ale jeśli chodzi o stabilność to z edycji na edycję jest coraz gorzej i jestem jak jak najbardziej w stanie uwierzyć, że na określonej konfiguracji po prostu coś się nietaktownie wywala.

  Poza tym to raczej jednak problem producenta oprogramowania, jeśli soft za kilka/kilkanaście kawałków po prostu się wywala zamiast zgłosić kulturalnie co go boli.

  Ostatnia sprawa: profesjonalista, który na co dzień używa Premiere czy AfterEffects nie będzie w artykule "dla mas" szukał nowej dla niego informacji, a z drugiej strony amator i tak nie będzie w stanie wywalić dla hobby czy poprawienia kilku filmików z wakacji kilku tysięcy nawet jeśli w tym sofcie jest cud, miód i malina. Dlatego nie ma się co pieklić, że nie pokazano aplikacji z innej ligi.

  20

 • Myszka Genius Maurus X z sensorem 4000 DPI za nieco ponad 100 złotych

  Ocena komentarza: 0
  A czy przypadkiem ta mysz nie jest symetryczna?
  Tak przy okazji to witam w klubie:) Jeśli szukasz jakiejś myszki gamingowej, to osobiście mogę polecić G300 Logitech-a - dużo przycisków i symetryczna.

  12

 • Windows Blue przywróci przycisk Start i umożliwi ładowanie systemu bezpośrednio do pulpitu?

  Ocena komentarza: 0
  Akurat wyłączanie z konsoli jest wygodne nie tylko na 8: Przykładowo chcesz wyłączyć kompa za godzinę, to piszesz shutdown /s /t 3600 i po sprawie.

  78

 • Tablet Wacom DTU-1031 do podpisów elektronicznych wyposażono w 10,1" ekran IPS

  Ocena komentarza: 0
  pewnie, że wystarczy. Pomijam, że pojęcie "podpis elektroniczny" troszkę czego innego dotyczy (a przynajmniej jeszcze do niedawna dotyczyło) niż nabazgrania na ekranie kilku kresek.

  3

 • Monitor dla graczy AOC e2462Vwh z 23,6" matrycą TN i czasem reakcji 2 ms

  Ocena komentarza: 3
  to, że jest hdmi zamiast dvi to nie jest wielki problem. Gorzej, że z uporem maniaka producenci pchają teraz matryce 1920x1080 zamiast dużo wygodniejszych do normalnej pracy matryc 1920x1200.

  Tak, wiem, że to "dla graczy", ale gracz czasem też musi porobić inne rzeczy - choćby pogrzebać w sieci.

  28

 • Fotografowanie i udostępnianie zdjęć w Windows Phone 8

  Ocena komentarza: 5
  Ja mam kolejne pomysły na artykuły:

  "Gotowanie w windows"
  "Windows 8 tańczy na lodzie"
  "Dlaczego windows"
  "Moda na windows"
  "Kawa czy windows"
  "Windows na śniadanie"
  "Rozmowy w windows" oraz "Windows w toku"
  "Świat według windows"
  ...

  ...Szanowna Redakcjo, ja wiem, że wam za to płacą, ale to już naprawdę przynosi odwrotny skutek.

  12

 • Miejsca magazynowania czyli RAID w Windows 8

  Ocena komentarza: 0
  Aby mieć w miarę bezpiecznie przechowywane dane właśnie tak powinieneś zrobić - zaopatrzyć się w co najmniej taką samą powierzchnię przeznaczoną na backup, jaką przeznaczasz na istotne dane, a lepiej w dwa niezależne systemy i backup wykonywać naprzemiennie.

  Może się to wydawać mało prawdopodobne, ale sam przeżyłem kiedyś sytuację, podczas której awaria płyty głównej spowodowała usmażenie między innymi dysków twardych - pech chciał, że był to właśnie moment wykonywania backupu i dyski backupowe też uległy uszkodzeniu. Tylko dzięki temu, że backup był wykonywany cyklicznie na kilku dyskach (w danym momencie 1 podpinany pod system). Udało się wyjść z opresji z minimalnymi stratami.

  Sam RAID 1, 5,6 czy też 10 Jak już Januszek wyżej napisał zwiększa jedynie stabilność i bezpieczeństwo DOSTĘPU do danych - faktycznie, jeśli padnie jeden lub n dysków, które w danej konfiguracji są redundantne, to nie ma tragedii, ale jak serwer szlag trafi (pożar, przepięcie itp), albo objawi się jakiś błąd oprogramowania, nie mówiąc o błędzie ludzkim, to z danymi się żegnasz.

  21

 • Dysk WD My Book Live Duo 8 TB ze zdalnym dostępem z iOS, Androida i Windows Phone

  Ocena komentarza: 1
  No to troszkę przesadzili. 4 zatokowy nas + 3 dyski 3TB się w tej cenie kupi.

  6

 • Soczewka kontaktowa z wyświetlaczem LCD

  Ocena komentarza: 1
  Jak to jest zasilane? ma się ciągnąć taśma z połączeniami od oka?

  35

 • Serwer NAS - poradnik jak wybrać

  Ocena komentarza: 0
  Wyniki wydajności (traktuj to orientacyjnie - robione na szybko) na ds411+II:

  po SMB, nieszyfrowany, RAID 0, jeden plik o wielkości 2GB: upload/download oscylujący w okolicach 100MB/s(myślę, że limitem tutaj jest komp z którego robię testy).
  nieszyfrowany, RAID 0, wiele małych plików o łącznej wielkości około 0,5GB, upload/download: 45/60 MB/s

  po SMB, udział szyfrowany na wolumenie RAID 0, jeden plik o wielkości 2GB: up/down: 19/24MB/s - czyli średnio.
  to samo, ale dla wielu małych plików 11/16MB/s

  Czyli mimo, że atom, to na wielką wydajność nie ma co tu liczyć. Tabelkę z danymi, którymi oficjalnie chwali się Synology masz na: http://www.synology.com/products/performance.php?lang=enu a przegląd tego, co w danym modelu siedzi na:http://forum.synology.com/wiki/index.php/What_kind_of_CPU_does_my_NAS_have
  Z drugiej strony może po prostu ds413j, który wcześniej mierzyłem wychodzi tak dobrze, bo podobno ma jakiś moduł sprzętowy wspierający AES (ale jak jest naprawdę to trudno powiedzieć).

  Z tym całym wolumenem zaszyfrowanym zagalopowałem się -jest tak: tworzysz wolumen standardowo bez patrzenia na szyfrowanie, a później udostępniasz tzw foldery współdzielone i tam konfigurujesz szyfrowanie - pomyliłem z definiowaniem targetów iSCSI

  Co do wyboru urządzenia - z 4 dyskowców mam do użytku domowego właśnie 413j(x2) i jestem naprawdę zadowolony. Jeśli weźmiesz wyższy model to tym bardziej nie powinien zawieść.

  24

 • Serwer NAS - poradnik jak wybrać

  Ocena komentarza: 0
  i to fakt - ale winiłbym raczej soft samsunga. Na xboxie ładnie pamięta i potrafi wznawiać

  24

 • Serwer NAS - poradnik jak wybrać

  Ocena komentarza: 0
  Hasła używasz do wygenerowania klucza. Klucz możesz wyeksportować dodatkowo (po poprawnym zalogowaniu się do pulpitu admina i zamontowaniu wolumenu szyfrowanego.

  Co do wyboru rozwiązania: NAS na pewno będzie wygodniejszy w użytkowaniu i z dużym prawdopodobieństwem oszczędniejszy oraz bardziej bezawaryjny.

  Synology w chyba każdej wersji ma DLNA i jest to jedna z lepszych (jeśli nie najlepsza) implemetacja standardu, jaką się bawiłem. Mam po DLNA z NAS-a udostępnioną dość pokaźną bibliotekę m-mediów, z których mogę korzystać z Xboxa, z telefonu na andku, z telewizora z klientem DLNA.

  Co do szybkości szyfrowania - po pierwsze, czy wszystkie dane musisz szyfrować? Na DS413j dostęp do szyfrowanego wolumenu logicznego (fizycznie jest to przechowywane jako plik na wolumenie nieszyfrowanym - możliwe też jest stworzenie dedykowanego szyfrowanego wolumenu -wtedy podobno jest szybciej) mam przy operacjach odczytu/zapisu około 22-25MB/s - stosunkowo mało, jeśli się to porówna do transferów nieszyfrowanych (60-100MB/s).

  Rozwiązania na atomie pewnie będą sobie radzić tutaj lepiej - postaram się później rzucić testy z DS411+II (jest na atomie i ma więcej pamięci).

  24

 • Test D-Link DNS-320L - co oferuje tani NAS

  Ocena komentarza: 1
  Znowu zaczyna się dyskusja, jakie własności dla kogoś są istotne, a jakie nie.

  Kupując gotowe rozwiązanie liczę na stabilne działanie, bezproblemową instalację, brak konieczności zbyt dużego grzebania w bebechach, małe zużycie energii(system na core2duo raczej mniej niż 100-150W nie zejdzie, ten NAS w idle bierze około 8W a w stresie poniżej 40W). Dodatkowo nie posiadam części ze starego kompa, bo stare kompy rozdaję lub utylizuję.
  Z tego względu uważam te pieniądze za dobrze wydane (a w sumie x2 - bo wciągnąłem dwie takie skrzynki - druga robi za backup).

  Ty masz inne podejście - stara płyta core2duo, a zużyciem energii się nie przejmujesz i też cacy.

  24

 • Test D-Link DNS-320L - co oferuje tani NAS

  Ocena komentarza: 1
  Pomyśl o DS413j - oczywiście droższy od DS212j, ale masz dwie dodatkowe kieszenie, który mogą w przyszłości okazać się zbawienne jak zabraknie miejsca. Poza tym szybszy proc i więcej pamięci. Można znaleźć w okolicach 1200zł. Tak czy inaczej Synology to zupełnie inna liga.

  24

 • Test D-Link DNS-320L - co oferuje tani NAS

  Ocena komentarza: 0
  Jakby faktycznie byłoby te 60MB/s to byłby sukces. Nie zapominajmy, że jednak tradycyjne dyski też są ograniczeniem, a raczej nikt do raptorów do tego typu sprzętu nie będzie pwkładał.

  24

 • Test D-Link DNS-320L - co oferuje tani NAS

  Ocena komentarza: 0
  w DNS-320(czyli starszym krewniaku), DLNA z XBOX-em niby działało, ale dramatem była nawigacja bo zasobach - jak masz więcej niż kilkadziesiąt pozycji, to zapomnij o wygodnym przeglądaniu. Z innych urządzeń nie udało mi się niczego zobaczyć (serwer DLNA wykrywany, ale brak dostępu do zasobów - testowany na kilku telefonach na Androidzie i telewizorze).

  Może coś poprawili, ale jeśli cały czas piszą, że funkcjonalność jest "ograniczona", to na cuda bym nie liczył.

  24

 • Test D-Link DNS-320L - co oferuje tani NAS

  Ocena komentarza: 2
  Przez kilka miesięcy katowałem starszego brata DNS320. Jego podstawową bolączką był 50 mm(na oko) gwizdek zwany szumnie wentylatorkiem, który gwizdał wesoło praktycznie przez cały czas. Podczas grzebania okazało się, że to tryb "cichy" - trybu "wydajnego chłodzenia" nie chcę nawet opisywać. Nie wiem, jak jest w tej konstrukcji, ale na oko wiatrak jest ten sam, więc obawiałbym się podobnych zachować.

  Drugą bolączką starszego brata były mizerne transfery - naprawdę trzeba się było cieszyć, jesli na gigabicie miałem 25MB/s odczytu. Z testów wynika, że w nowej konstrukcji jest lepiej, ale specyfikacja sprzętowa raczej nie napawa tutaj dużym optymizmem (1000MHz vs 800MHz - znalezione na jednym z forów o DLINKu, bo w instrukcji cisza).

  Trzecia sprawa to firmware - zabugowane (znany błąd dla posiadaczy DNS320 z softem w wersji 2.01, który powodował niepoprawne działanie z dyskami 3TB i nie tylko), z nie do końca poprawnie działającym i WOLNYM interface w większości przeglądarek. Aktualiacje wydawane bardzo rzadko.
  Z tego co widzę, to panel wygląda tak samo jak w starszym bracie, więc ergonomia pewnie podobna.

  Kolejna sprawa - standardowo zablokowana konsola, a przez to niemożność sensownego korzystania z niektórych funkcji - poprzez błąd w firmware nie dało się użyć nasa jako targetu dla rsync-a. Oczywiście istnieje rozwiązanie - funplug, ale na pewno nie jest to do przeskoczenia dla laika.

  Dlink w zakresie nas-ów trochę się jeszcze musi pouczyć.

  24