Avatar użytkownika

MKjanek32

data dołączenia:

Moje komentarze (77)

    • Avatar użytkownika MKjanek32
      MKjanek32
      @dzezik Itanium to jednak była całkowicie inna architektura (model programowy), więc to nie to samo. Ale przede wszystkim przytoczona informacja jest zniekształcona i nie chodzi o pozostawienie wyłącznie trybu 64-bitowego, napisałem osobny komentarz w czym rzecz.
      0
      • Avatar użytkownika MKjanek32
        MKjanek32
        Jest jeden szczegół, który diametralnie zmienia wydźwięk tej informacji - cytując sekcję 3.3:
        "16-bit and 32-bit protected mode are not supported anymore and cannot be entered. The CPU always operates in long mode. The 32-bit submode of Intel64 (compatibility mode) still exists."

        Nie chodzi o całkowite pozbycie się możliwości wykonywania 32-bitowego kodu, tylko o zrezygnowanie ze wszystkich trybów pracy procesora zebranych w architekturze x86-64 pod wspólną nazwą legacy mode, które miały na celu zachowanie pełnej ponad 40-letniej kompatybilności wstecznej z pierwszymi 16-bitowymi procesorami x86 jeszcze bez sprzętowych mechanizmów ochrony pamięci. Czyli procesor miałby startować po resecie od razu w trybie 64-bitowym używanym przez dzisiejsze systemy operacyjne i UEFI, zamiast przechodzenia całej ścieżki od 16-bitowego trybu rzeczywistego przez 32-bitowy tryb chroniony i 32-bitowy tryb kompatybilności wchodzący już w skład long mode. Natomiast 64-bitowy system operacyjny wciąż będzie mógł uruchamiać 32-bitowe programy użytkownika we wspomnianym trybie kompatybilności, dokładnie tak jak teraz.

        Jedynie uruchamianie 32-bitowych systemów operacyjnych na maszynach wirtualnych będzie wymagać wirtualizacji większej liczby operacji w sofcie i potencjalnie w niektórych sytuacjach więcej interakcji z hiperwizorem.
        0
        • Avatar użytkownika MKjanek32
          MKjanek32
          @leon-san No i OK, oni zawsze mają inne środowiska (na czele z GNOME, gdzie od trzeciego wydania konfigurowalność jest bliska zeru). Ale ci, co chcą środowisko, które praktycznie dowolnie mogą sobie skonfigurować, też mają co wybrać - ja właśnie z tego względu bardzo KDE cenię.
          Jeżeli już, to ewentualnie mógłbym na stabilność ponarzekać, ale to typowe "choroby wieku dziecięcego" - z KDE 4 w początkowych wydaniach było to samo, a KDE 5.12 już działa całkiem dobrze, rzadko się zdarza, żeby coś się posypało.
          1
          • Avatar użytkownika MKjanek32
            MKjanek32
            Niby tak... Z drugiej strony już od kilku dobrych lat wśród firm jest coraz większe zainteresowanie hackintoshami do pracy, koledzy nieraz takie zestawy składali i serwisowali. Przy obecnych pomysłach Apple nie ma co się dziwić.
            1
            • Avatar użytkownika MKjanek32
              MKjanek32
              "Owszem ale jeśli w jego miejscu ma się znaleźć lepsza ciekawsza technologia"
              Wiem, że się będę czepiał - ale ja właśnie cały czas próbuję zaznaczyć, że technologia bezprzewodowa jest zupełnie niezależna od gniazda i jako taka nie może się znaleźć "w jego miejscu" /trzeba wyrzucić gniazdo, żeby ją zastosować - tak by to można zrozumieć/. W jego miejscu mogłoby się znaleźć inne gniazdo - jeżeli zostałby opracowany jakiś nowszy standard i zaadaptowany byłby nie tylko w smartfonach, ale też w innym sprzęcie dźwiękowym, nie miałbym oczywiście nic przeciwko.
              1
              • Avatar użytkownika MKjanek32
                MKjanek32
                "Bo jest wygodna."

                Napisałem: "...wprowadzać w takim razie ZA WSZELKĄ CENĘ"
                Generalnie, dodatkowe gniazdo w połączeniu bezprzewodowym nigdy przeszkadzać nie będzie, za to odwrotnie, jego brak w połączeniu przewodowym - już tak ;)
                2
                • Avatar użytkownika MKjanek32
                  MKjanek32
                  Tylko jakoś w zastosowaniach profesjonalnych tam, gdzie łączność bezprzewodowa nie jest koniecznie potrzebna, cały czas podstawą są jednak połączenia przewodowe - czy to w przypadku informatyki, choćby sieć w serwerowni, czy audio, np. łączenie estradowego sprzętu dźwiękowego (nie wyobrażam sobie jakoś przesyłania bezprzewodowo dźwięku z miksera do wzmacniacza mocy :-D ). Naprawdę nie rozumiem, po co w zastosowaniach typowo konsumenckich wprowadzać w takim razie za wszelką cenę łączność bezprzewodową.
                  3
                  • Avatar użytkownika MKjanek32
                    MKjanek32
                    No i właśnie, ciekawe czy w takim razie łatkę dostaną też komputery z Win7 + Kaby Lake / Ryzen, które to zostały ostatnio softowo pod siódemką "przyblokowane" odnośnie instalowania aktualizacji. Ale z drugiej strony - skoro zmusili Microsoft do wydania aktualizacji nawet na XP, to może i tu nie będą się wygłupiać...
                    1
                    • Avatar użytkownika MKjanek32
                      MKjanek32
                      Na Z-kach takie są problemy? Ja od kilku dni na Xperii M używam CM 13 (w zeszłym roku przez parę miesięcy miałem też 12) i na obu wersjach wszystko działa jak powinno, z BT włącznie.
                      Sam system działa też trochę płynniej, niż oficjalny 4.3 (tam też źle nie było, ale czasami zdarzało mu się lekko przyciąć, tutaj prawie to nie występuje).
                      1
                      • Avatar użytkownika MKjanek32
                        MKjanek32
                        Byłby to na pewno ciekawy pomysł, ale IMHO niezbyt wykonalny ze względu na zamknięte źródła (chyba, że znalazłoby się >bliźniacze sprzętowo< urządzenie do Lumii i popróbowało technik, jakie znalazły zastosowanie w OSx86 i hackintoshach).

                        A tutaj właśnie widać potężną moc projektów open source, do których zalicza się Android.
                        0
                        • Avatar użytkownika MKjanek32
                          MKjanek32
                          No właśnie nie jest to takie oczywiste:
                          http://www.hicksdesign.co.uk/journal/branding-firefox
                          http://www.mabzicle.com/2012/07/mozilla-firefox-history-logo-details.html
                          1
                          • Avatar użytkownika MKjanek32
                            MKjanek32
                            Z tego co kojarzę, w UE też się z tego powodu AdBlocka czepiali (czy planowali czepiać) - ale jak wtedy ktoś słusznie zauważył, w razie czego wyleci z wtyczki whitelista i blokowane będą wszystkie reklamy, co raczej użytkowników martwić nie powinno ;-).
                            A sam pod koniec zeszłego roku przeszedłem na uBlock Origin, gdzie żadnych tego typu list nie ma.
                            7
                            • Avatar użytkownika MKjanek32
                              MKjanek32
                              Ale właśnie, czy w tym momencie, jak funkcja już się pojawiła, da się ją tak definitywnie zablokować?

                              Nie zdziwiłoby mnie, gdyby teraz jakaś znalazła się jakaś ekipa programistów wśród samych użytkowników, która zacznie patchować nowe wersje BIOSów pod kątem odblokowania OC z powrotem.
                              Robi się takie rzeczy choćby z whitelistami kart WLAN w BIOSach niektórych laptopów, to czemu by nie tu?
                              2