Avatar użytkownika

nucleo

data dołączenia:

Moje komentarze (4)

    • Avatar użytkownika nucleo
      nucleo
      Jeśli chodzi o gry to między prockami Intela i amd da się zauważyć różnice dopiero powyżej 60 FPS-ów, czyli wartości, która i tak nic nie daje na przeciętnych monitorach, zwłaszcza że synchronizacja pionowa to aktualnie standard.

      Różnice w wydajności gier wynikające z doboru procesora są śmiesznie małe w porównaniu do różnic w wyborze karty graficznej.

      W domu mam fx-8120 podkręconego do 4,2 GHz. Korzystam z chłodzenia Noctua NH-U12P i na nim chodzi bardzo dobrze, ale boxowe chłodzenie powietrzne nie jest zbyt fajne. W porywach wchodzi na 6000 obrotów na minutę i wydaje dźwięk raczej słabej klasy odkurzacza, więc moim zdaniem nie nadaje się do aplikacji, które wykorzystują wszystkie rdzenie, a co za tym idzie mocno rozgrzewają ten procesor. To samo chłodzenie dawali do Phenomów II i szybko je wymieniłem, bo nie mogłem spać w nocy...
      0
      • Avatar użytkownika nucleo
        nucleo
        Trzeba również pamiętać, że w cenie porządnego zestawu od Intela można złożyć 2 stosunkowo mocne zestawy od AMD co w wielu przypadkach może się okazać lepszym rozwiązaniem. W każdym bądź razie w moim wypadku to się sprawdza i jak potrzebuję większą moc obliczeniową to po prostu używam drugiej maszyny. Do gier tak jak pisałem wystarczy Phenom, ale z własnych obserwacji nie zauważyłem spadku wydajności w grach na FX, a wręcz przeciwnie.

        Często pisze się o tym, że aktualnie wymiana dysku na SSD daje więcej niż wymiana procesora. Oczywiście zależy to od konkretnego przypadku, ale rzeczywiście dysk SSD daje wymierne efekty i aktualnie jest to standard, którego zazwyczaj nie warto zaniedbywać na rzecz innych podzespołów.
        0
        • Avatar użytkownika nucleo
          nucleo
          Czy jest tu ktoś kto kupił bulldozera i się zawiódł? Ja go kupiłem w pełni świadomie (nie do gier) i jestem zadowolony. Ktoś wcześniej pisał, że w trybie turbo fx-8150 ma u niego wydajność Q6600, ciekaw jestem tylko w czym.

          W pracy mam Q6600, a w domu Phenoma II x4 950 oraz FX-8120. Phenom chodzi bez problemu na boxowym chłodzeniu podkręcony do 4 GHz, a FX na dobrym powietrznym chłodzeniu spokojnie chodzi na 4,2 GHz.

          Pracuję jako grafik 3D i wykorzystuję każdy rdzeń (fizyczny i nie fizyczny). Na podstawie czasu renderów standardowych scen w profesjonalnych programach można łatwo odnieść swoje wyniki do wyników innych użytkowników, ale pomijając ten fakt z moich obserwacji wynika, że phenom renderuje te same sceny w 2x krótszym czasie niż Q6600, a bulldozer robi to w czasie 2,5-3x krótszym niż Q6600.

          Do gier polecam Phenoma, na prawdę każda gierka w Full HD i max detalach nie jest wyzwaniem dla tych procków (2 rdzenie to za mało na najnowsze gierki). Oczywiście w nowych grach to karty graficzne decydują o wydajności w największym stopniu.

          Do profesjonalnych zastosowań, jeśli kogoś stać żeby co 2 lata wydać 2000zł na wymianę podstawowych podzespołów to aktualnie polecałbym Intela, ale AMD skutecznie wypełnia lukę na rynku i w zastosowaniach wielowątkowych nie jest złym rozwiązaniem, zwłaszcza, jeśli na tej samej podstawce wydawane są kolejne serie procesorów i topowe modele można kupić zdecydowanie taniej niż porównywalne modele Intela.
          0
          • Avatar użytkownika nucleo
            nucleo
            Teoretycznie pomysł jest bardzo dobry, bo cienka warstwa kurzu i powietrza na tradycyjnych radiatorach skutecznie zmniejsza ich wydajność. W dużej mierze taka konstrukcja rozwiązuje problem, ale wymagana dokładność wykonania znacząco wpłynie na cenę. W przypadku zastosowań domowych taki sprzęt musi spełnić szereg wymagań, które mocno odbiegają od norm laboratoryjnych. Innym rozwiązaniem może być, np. zastosowanie nanopowłok, które poprawiłyby jakość powierzchni tak, aby powietrze mogło się lepiej "ześlizgiwać" z powierzchni radiatora. Istotną kwestią w przypadku chłodzenia jest stosunek powierzchni odprowadzania ciepła do objętości układu i pod tym względem "Sandia Cooler" wygląda nie najlepiej. Żeberek mogłoby być więcej kosztem ich objętości, chociaż z drugiej strony, aby całość była cicha należy eliminować wszelkie drgania lub dążyć do ich rozproszenia.
            0