Karty graficzne

AMD: nowe nazewnictwo połączonych APU i GPU

przeczytasz w 2 min.

Koncern AMD wraz z premierą układów "Llano" należących do platformy "Lynx" wprowadził tajemnicze oznaczenia kart graficznych, a w zasadzie połączeń dwóch układów - zintegrowanego w procesorze oraz z dedykowanej karty graficznej.

Idea łączenia mocy obliczeniowej dwóch układów graficznych AMD: zintegrowanego dotychczas w płycie głównej oraz drugiego pochodzącego z dedykowanej karty graficznej jest już znana i stosowana od kilku lat. Mimo wszystko technologia ta nie zdołała przygarnąć dużej ilości zwolenników oraz zdobyć popularności. Wspomniana technologia Hybrid CrossFire posiadała bowiem wiele mniej lub bardziej istotnych i uprzykrzających życie mankamentów. Od niekiedy nikłego przyrostu wydajności, a nawet jego spadku, poprzez problemy z obsługą w niektórych systemach Windows czy też po ograniczenie się do parowania jedynie układów o podobnej mocy obliczeniowej.

działanie dual graphic

Za sprawą nowych hybrydowych układów Fusion technologia ta zostaje wskrzeszona w lepszej postaci i pod nową nazwą, która od teraz brzmi AMD Dual Graphics. O ile w przypadku łączenia IGP z płyty głównej oraz GPU programy identyfikacyjne wykrywały zawsze połączenie dwóch odrębnych układów, o tyle w przypadku nowych 32 nanometrowych procesorów AMD sytuacja wygląda zgoła inaczej. A mianowicie dwa połączone ze sobą układy przeobrażają się w jeden wirtualny układ graficzny, posiadający własną nazwę oraz specyfikację.

korzyści z dual graphics

Sam muszę przyznać, iż pomysł AMD wydaje mi się nieco dziwny, o ile samo sumowanie specyfikacji kart było by dobrym rozwiązaniem to już tworzenie zupełnie nowych tworów graficznych, dodających kolejne zamieszanie do już i tak zagmatwanego nazewnictwa układów graficznych AMD jest w pewnym sensie nieporozumieniem. Chociaż może znajdą się osoby które w powyższym zastosowaniu znajdą więcej pozytywów niż ja. Wracając jednak do tematu, dotarliśmy do odpowiedniego slajdu informacyjnego, dzięki któremu bez problemu każdy będzie w stanie rozkodować "wirtualny układ graficzny AMD" a zarazem sprawdzić jakie fizyczne podzespoły posiada dana konstrukcja. Wspomniane rozwiązanie może być bardzo przydatne m.in. w przypadku notebooków, gdzie to producenci w dużej większości zamieszczają jedynie informacje o modelu tego wirtualnego tworu graficznego.

schemat dual graphics

Więcej o AMD:


Źródło: Vr-Zone, TechPowerUp    

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    0
    Czyli co, taki GPU-Z będzie np. wyświetlać HD 6550D2?
    • avatar
      webmaniack
      0
      od dawna marzyłem o takiej funkcji w kartach nVidii (nie wierząc szczerze mówiąc w możliwości AMD, zresztą przyzwyczaiłem się do geForce, a w radeonach się gubię), a tu miłe zaskoczenie i to konkurencji udało się zrobić coś takiego. Jeżeli to rzeczywiście będzie dobrze działało, to na pewno kolejny laptop (a planuję zakup) będzie na AMD (mimo, że zawsze Intel + nVidia). Nie rozumiem braku entuzjazmu autora - przecież takie rozwiązanie się automatycznie nasuwa na myśl kiedy się słyszy o dwóch GPU w jednej maszynie, niestety nikt tego nigdy porządnie nie zrobił. W sumie to poczekam na odpowiedź nVidii i Intela (a raczej na rozwinięcie technologii nVidia Optimus o możliwość użycia zintegrowanej z dedykowaną na raz).
      Powiecie, że nie wiele to da, no cóż jak widzicie w AMD daje to całkiem ciekawy rezultat, przynajmniej na słupkach.
      Powodzenia AMD, nVidio nie śpij ;)
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        Tylko nie mówicie mi, że Dual Graphics dotyczy jedynie dedykowanych modeli kart HD6xxx...

        Bo się naprawdę wku*ę na AMD.
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          No to juz cos ;) Jeszcze niech dadza HybridPower czyli wylaczanie dyskretnej karty kiedy nie potrzeba (pulpit win naprzyklad) i wtedy bedzie to cos o czym zawsze marzylem. Wydajnosc Athlona II jako procka do zastosowan domowych jest spoko wiec istnieja duze szanse ze bedzie to moja przyszla platforma.
          • avatar
            Lightning
            0
            Co mnie interesują wyniki kart graficznych zintegrowanych w CPU? I tak nigdy nie dogonią kart dedykowanych. Czekam na wydajne procesory, które namieszają na rynku Intela.
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              Heh tak myslalem juz pare lat temu kiedy bedzie technologia pozwalajaca laczyc karty o roznych wydajnosciach bez zmiejszania mocy "tej lepszej", a tu prosze, w koncu! Z 1 slajdu wynika ze co 4 klatka moze byc renderowana na APU a reszta na GPU, co oznacza ze w przyszlosci bedzie mozna laczyc APU z topowymi modelami grafik. ;>
              (glownie nastawiam sie na 2 generacje APU z rdzeniami bulldozer i gpu w 28nm)
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                Jak dla mnie osobiście koncepcja + nazewnictwo bardzo pozytywna.
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Po pierwszych negatywnych odczuciach co do tej platformy zaczynam dostrzegać jej niewątpliwe plusy ;) Ale żeby łączyć topową kartę z Athlonem II? Bez przesady... Do tej pory było można łączyć karty o choć trochę zbliżonych parametrach i to raczej się nie zmieni. Zresztą Llano i topowa karta pokroju 6970 to dwa różne światy, dwa różne segmenty, dwie różne grupy docelowe.
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Bucek, Twoje negatywne odczucia byly z pewnoscia spowodowane opinia autora....
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Kamaleon dobrze napisał .APU drugiej generacji(z bulldozerem, choć zobaczymy jeszcze jego wydajność) +takie rozwiązanie może dać niezłego kopa. AMD w końcu zaczęło wykorzystywać fakt ,iż jest jedynym producentem ,który ma sensowne oferty w CPU i GPU. W takich rozwiązaniach, jeśli się sprawdzą nie będą mieli konkurencji.