Ciekawostki

Efektywna produkcja grafenu dzięki Polakom

przeczytasz w 2 min.

Można powiedzieć, że polscy naukowcy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych oraz Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego postawili właśnie kolejny, jakże ważny krok na drodze ku masowej produkcji grafenu.

Produkcja wafli krzemowych, które wykorzystuje się do wytwarzania układów scalonych, jest dobrze znana od wielu lat. Zastosowanie znajduję tutaj metoda Czochralskiego i to ona stanowi podstawę. Jednak z grafenem nie jest tak łatwo. Mimo wielu prób materiał, który dla wielu osób stał się już synonimem elektroniki przyszłości, pozostał raczej bez widoków na efektywną technikę jego masowego uzyskiwania... A przynajmniej było tak to do niedawna, bowiem teraz polscy naukowcy dają nam promyk nadziei.

Warto przeczytać:
Grafenowe układy same się ochłodzą?

Jak donosi prasa, polskiej grupie badawczej z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych oraz Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego udało się opracować sposób pozwalający na przemysłową produkcję grafenu, który później będzie można komercyjnie wykorzystać. 

Jak przyznają polscy eksperci, wszystko opiera się głównie na znacznym ulepszeniu i uproszczeniu procesu opracowanego niedawno przez naukowców amerykańskich, którego problemem jest nie najwyższa jakoś otrzymywanego grafenu i jego nieregularne struktury. "Nam udało się udoskonalić tę technologię (...) To pozwala na wytwarzanie nieuszkodzonych i powtarzalnych płytek grafenu na skalę komercyjną" – powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" dr Włodzimierz Strupiński, który kieruje tymi badaniami w ITME.

Z wypowiedzi polskich naukowców dla mediów wynika, że ich praca przyczyni się do szybszego wyparcia krzemu i wkroczenia w erę elektroniki grafenowej. Jednak wydaje się, że takie stwierdzienia niestety pozostaną przez następne kilka lat w sferze pobożnych życzeń. Krzem jeszcze trochę pożyje, ale krok ku masowej produkcji grafenu niewątpliwe został postawiony.

Źródło: Rzeczpospolita

Polecamy artykuły:  
Muzyka - z YouTube, MP3, do pobrania i na życzenie
Google Chrome - 20 świetnych wtyczek
Nvidia 3D Vision Surround - 3D na trzech monitorach

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Chiny_X
    0
    Ciekawe kto pierwszy wykupi patent, pewnie polacy znowu nie będą mieli pieniędzy tak jak było to ze światłowodem
    • avatar
      Spirit
      0
      "Rzeczypospolitą"?? Nie powinno być "Rzeczpospolitą" ?

      Jak zwykle Polacy... Zaraz pewnie zostanie to sprzedane komuś z USA i na tym zakończy się udział Polaków.
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        Nawet gdyby jeszcze dziś mogli zacząć masowa produkcje układów opartych na grafenie, to i tak nie ujrzymy tej technologi przez najbliższe 10~15lat. Byc może coś powstanie na grafenie, dla NASA, wojska, agencji wywiadowczych.
        Nie dla nas, szaraczków... Tak, że nie ma się co podniecać ;)
        Polacy "dupy" jak zwykle oddadzą technologie innym za grosze, lub naukowcy wyjada z swoja wiedzą na zachód - bo tam lepiej płacą .
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          u nas nic za to nie dostaną od nikogo. Na zachodzie czeka ich kasa , kasa no i jeszcze raz kasa - Ja się nie dziwię w ogóle.
          Nasz kraj to dziura w (!) Niestety...
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Będzie tak samo jak z Blue-Ray'em, Polacy dostaną za to marne grosze.
            • avatar
              wombad
              0
              No to teraz tylko czekać na pierwsze procesory :D
              • avatar
                wolak
                0
                już IBM zbudował prototypowe tranzystory oparte na grafenie i okazało się ze owszem działają bardzo szybko tylko mają jedną wade nie moze być tranzystor uśpiony a to już bardzo poważna wada co uniemożliwia produkcje układów scalonych wiec przyjdzie nam jeszcze bardzo długo poczekać na następce krzemu
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Szanowni koledzy, nie snujcie swoich teoryjek co itme,naukowcy zrobia, czy oddadza technologie czy nie.
                  Przypomiaja mi sie komentarze typu "Amd, to pewnie to...Nvidia to pewnie zrobi TAK, a Intel to specjalnie cos tam" ;)
                  Akurat moze z itme bezposrednio nie mialem stycznosci ale z firma ktora produkuje krzem, akurat miesci sie na terenie ITME. Jesli moge cos wtracic, to to ze itme ma dobre zaplecze jesli chodzi o produkcje, testowanie nowych technologi, ludzie znaja sie na rzeczy i sprzedaja plytki na skale miedzynarodowa. Jest do tego wykwalifikowana kadra ludzi, nie partacza roboty, dzieki czemu to wszystko istnieje i dziala u nas a nie w chinach. Gdy chinczycy dostali do produkcji probne partie towaru, zaryzykuje stwierdzenia ze prawie polowa(napewno cos w granicach 40-50%) nadawala sie na smietnik. Takze nie ma co snuc teoryjek, ze zaraz to sprzedadza...
                  Owszem moga to udostepnic,ale raczej na zasadzie "checie robic? ok, zaplaccie za korzystanie z patentow, licencji, etc." Przeciez dzieki temu zyja i ma sie to calkiem dobrze, co z tego z w polsce produkowac drozej, ale jakosc jest o niebo lepsza, a przeciez wszystko wiedzacy "spece" maja na uwadze to jak latwo spartolic cos podczas procesu produkcji tego typu materialow. Trzymam kciuki za nich i oby przyczynilo sie to do rozwoju fabryki, wdrozenia procesu i niech klientela z USA, Japonii kupuje od nas dobry krzem i grafen:)