Procesory

Intel planuje procesory Atom w 32 nm

przeczytasz w 3 min.

Do sieci wyciekły informacje związane z nowa ultra-mobilną platformą korporacji Intel. Co prawda nie poznaliśmy jeszcze do końca obecnie wdrażanej platformy Moorestown, a już pojawiły się informacje o jej następcy.

 Warto przeczytać:
 

Mowa tutaj o platformie "Medfield" która ma zastąpić procesory Atom z serii Z6xx. Docelowym zastosowaniem procesorów z tejże platformy mają być wszelkiej maści urządzenia przenośne czyli ultra-mobilne notebooki, netbooki, smartfony czy tablety. Nową platformę od swojego poprzednika ma wyróżniać przede wszystkim większa wydajność przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania na energię elektryczną. Nowe procesory będą wytwarzane w 32 nm procesie technologicznym co z pewnością pozytywnie odbije się na energooszczędności w stosunku do poprzednich układów wykonywanych w 45 nm. Przejście do niższego procesu technologicznego ma również poskutkować zmniejszeniem rozmiarów samego układu który powinien teraz zajmować zaledwie 144 mm2, poprzednia generacja Atomów zajmowała zaś 387 mm2.

W ujawnionej informacji, czytamy również o zwiększeniu wydajności układu graficznego zintegrowanego w procesorze - jednakże z pewnością w dalszym ciągu nie dorówna on minimalnym standardom. Procesory z platformy "Medfield" mają być w domyśle przeznaczone dla segmentu, w którym wykorzystywane są procesory oparte na architekturze ARM, o tym zresztą może świadczyć deklaracja Intela który stwierdził, iż nie chce aby jego nowa platforma nie działała pod kontrolą systemów z rodziny Windows lecz takich jak Android czy MeeGo. Według Intela ich nowe procesory doskonale sprawdzą się w urządzeniach wyposażonych w ekran o rozdzielczości co najmniej 800 x 480 pikseli, moduły Wi-Fi, 3G, WiMax, Bluetooth, złącza HDMI, USB czy też dotykowy ekran.

Premiera nowej generacji układów Intel Atom spodziewana jest na rok 2011. W tej chwili nie wiadomo jaka będzie odpowiedź konkurencji, nie wiadomo również czy nadchodzące układy rzeczywiście spróbują wyprzeć z rynku układy ARM.

Źródło: Bit-Tech

Polecamy artykuły:  
Programy dla pasjonatów fotografii cyfrowej 100 najlepszych gier XX wieku cz. 3Sztuczki i porady do Windows 7 na lepszą pracę

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    "Według sterników Intela ich nowe procesory "
    Według sterników? Może według Intela by wystarczyło?
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      O nie atom w 32nm ;((( zlo. Mogli by przeciez takiego sandy bridge obciac o polowe tranzystorow i dac 1,5Ghz, bylo by znacznie wydajniej niz atom, dlaczego tak nie robia?
      • avatar
        Glass
        0
        Platforma ARM 500mW
        Intel Atom w 32nm ~2W
        Raczej w smartfonie nie widzę atoma.
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          Atom sie nie nadaje do PC. Powinni wziasc jakiegos smatrfono-PDA'ja wstawic Atoma + pojemna bateria i wgrac jakas odchudzona wersje ubuntu zamiast szitowatych WinCE/symbianow i innego szrotu. Jakby takie urzadzenie bylo w cenie do 1000zl to sukces murowany. Ale po co? Lepiej dalej produkowac smartfony na ktorych i tak sie nie da nic zrobic oraz netbooki ktore wcale nie odbiegaja poziomem funkcionalnosci od smartfonow.