Oprogramowanie

Windows 8 i 9 - pierwsze szczegóły

przeczytasz w 1 min.

Windows 8 ma być 128-bitowy - tak przynajmniej wynika z informacji, jakie przez pomyłkę trafiły na blog jednego z pracowników Microsoftu.

Robert Morgan, specjalista ds. badań i rozwoju projektów krótko- i długoterminowych, podzielił się w serwisie LinkedIn (polski odpowiednik tego serwisu to Goldenline)
szczegółami dotyczącymi jego pracy.

Morgan wyjawił, że: "Pracuję w pilnie strzeżonym oddziale ds. badań i rozwoju, zajmując się projektami krótko- i długoterminowymi. W oddziale ds. badań i rozwoju aktualnie pracujemy nad kompatybilnością 128-bitowej architektury z jądrem Windows 8, mamy też gotowy projekt związany z Windows 9. Zajmuję się także utrzymywaniem relacji z głównymi partnerami, firmami Intel, AMD, HP i IBM."

Obecnie profil Morgana został usunięty z serwisu LinkedIn, ale można go jeszcze obejrzeć w cache Google.

Tak więc dużo wskazuje na to, że Windows 8, który ma trafić na rynek za 2-3 lata, będzie 128-bitowy. Wiele osób sugerowało, aby Windows 7 był wyłącznie 64-bitowy, mimo to Microsoft wprowadzi również edycję 32-bitową. W przypadku Windows 8 doczekalibyśmy się pewnie dwóch wersji: 64- i 128-bitowej. Byłoby to duże posunięcie ze strony koncernu z Redmond.

Ostatnio Steve Ballmer wyjawił, że Windows 7 nie będzie ostatnim systemem dla użytkowników domowych. Przyznał, że trwają prace nad Windows 8, ale nie wie, czy ukaże się on w 2012 r., czy wcześniej. Z tego co napisał Morgan, Microsoft myśli już o Windows 9 - oznacza to, że w systemach Windows jest jeszcze dużo życia.

Źródło: PC Pro.co.uk
 

 

Komentarze

44
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    1
    Od razu przypomniał mi się tekst wujka Billa zza Oceanu, jakoby Windows Vista miał być ostatnim "pudełkowym" systemem Microsoftu a wszystkie zmiany byłyby jedynie aktualizacjami Visty... ehh
    • avatar
      misi3k08
      1
      twórcy Windowsa, zamiast dopracowywać aktualną wersję (Windows 7), aby działa jak najwydajniej, zawracają sobie głowę nowymi edycjami. Czy nie lepiej jest dopracować najpierw coś do perfekcji, a dopiero potem zabierać się do tworzenia 'od zera'?
      • avatar
        Baleryon
        0
        Może od razu 256-bitowy? Już to widzę, w architekturze "x86-256" będą (a może już są?) rejestry takie jak SuperDuperAX, mający w sobie kolejno AL, AX, EAX, RAX i BrrrAX, do tego 64 rejestry ogólnego przeznaczenia R00-R63 i taaaka przestrzeń adresowa.
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          Jak by było pełno aplikacji pod 64 bity...
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Wątpię, że to był przypadkowy wyciek do internetu, skoro pan Morgan nie jest jakimś niedoświadczonym pracownikiem M$. Wyglada to na celowy "wyciek" mający m.in. pokazać, że M$ ciagle rozwija swoje systemy i jest firmą która cały czas pracuje nad rozwijaniem swoich produktów. Problem jednak pojawia się taki, że coraz częściej będzie powtarzała się historia Win Me, który to szybko przestał być wspierany i najprawdopodobniej podobny los spotka Vistę i jak można przypuszczać kolejne wersje WINDowsów, bo użytkownicy będą dostawali OS'y pozbawione niektórych funkcji, a które to nie będą dostępne w formie SP, lecz jako kolejna wersja windy, za którą jak wiadomo trzeba bedzie kolejny raz zapłacić. Tak np.: XP nie ma DX11, Vista i 7 nie dostaną DX12 i M$ powie, chcesz mieć DX'a i nowe super bajery kup win 8 itd.

            P.s.
            Takie posunięcie było do przewidzenia, zwłaszcza w świetle teorii przedstawionej w poniższym artykule:
            http://nvision.pl/art-234-13/Historia_systemu_Windows-Co_po_7.html
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              niech ich piorun trzaśnie:/ jeszcze win 7 na serio nie wyszła już 8,9 w planach :/ System sezonowy:/
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                Bzdury totalne 64 bity maja "zapas" na przynajmniej 30lat, dla domowego użytkownika nie są potrzebne 128-bitowe instrukcje, a możliwości adresowania pamięci w 64 bitach są praktycznie nieosiągalne za naszego życia ( do 16 eksa-bajtów pamięci! czyli ponad 16 milionów gigabajtów) a druga sprawa to że ani intel ani AMD nie wyprodukuje 128-bitowego procesora do 2012 bo nawet dziś szynę adresową "obcinają" do 40-bitów
                • avatar
                  jeomax.co.uk
                  0
                  Brzmi jak jedna, wielka bzdura wybelkotana po libacji.

                  Jak dotad, to wlasnie korporacji z Redmont nie spieszylo sie, by gonic rynek procesorow i trwac w erze popularnych danego czasu technologii. Gdy wszedl na rynek Windows 95 (sierpien 95), byl szeroko reklamowany jako system 32-bitowy. Wowczas usmiechalem sie z politowaniem, jako ze 32-bit procesory Intela istnialy na rynku od 1986 roku (386), ale belkot marketingowy towarzyszacy sprzedazy mial na celu zapewne pokazanie "nowoczesnosci" systemu M$ na tle konkurencji, ktora wypadala i tak niezle, bo np. MacOS 7 trzymal sie od 1991 (zarowno dla 68k, jak i PowerPC), a taki AmigaOS byl od samego poczatku 32-bitowy, a rok wydanie AOS 1.0 to 1985 dla przykladu, czyli 10 lat wczesniej od "Chicago".

                  Idzmy dalej. Rok 2003, pojawiaja sie pierwsze procesory 64-bit. Na rynku kroluje Windows XP, oczywiscie w wersji 32-bit. Na wersje 64-bit trzeba poczekac do 2005 roku. Systemy 32-bit wlasciwie sa obecne do dzis, pomimo ewidentnej bariery obslugi 4GiB przestrzeni adresowej. W miedzyczasie wychodzi Vista i Windows7, oba w wersjach 32- i 64-bit. Mam nieodparte wrazenie, ze wersja 32-bit sprzedawalaby sie do konca swiata, gdyby nie powyzsza bariera. Dopiero co skonczyla sie epoka "driverow dzialajacych inaczej" pod WinXP x64 i natychmiast WindowsVista/7 w wersjach 64-bit zaczely dzialac porzadnie. A to rok 2007, no i 2009 dla Windows 7.(cdn).
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Dobrze że dadzą to 128 Bit (i tak większość wybierze wersję 64bit) bo znikną systemy pisane w 32 bitach :).
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      To że MS pracuje nad następcami W7 wcale mnie nie dziwi. Od momentu rozpoczęcia tworzenia produktu do jego wprowadzenia często mijają lata i następca W7 musi być już teraz tworzony jeżeli ma być gotowy za 3-4 lata.
                      • avatar
                        chemix
                        0
                        Mówiąc krótko 128 bitowy system to nowy sprzęt wiec zmusimy Was do zakupu nowego procesora razem z płyta i pamiatkami. Dołożymy DX12/13 i kupicie nowa grafikę. Zmienimy wtyczki i kupicie zasilacz. USB3 SATA3 i wszystko kupicie. Pieniądze lecą cały czas a my Intel/MS... zarabiamy. Twórcy gier w ogóle nie będą optymalizowali kodu, programy będą bardziej zasobożerne a użytkownicy zadowoleni. Tym firma na rękę niedopracowanie wszystkiego co stworzą.Teraflopy ale zgniecione przez system.
                        Unix/Linux już dawno chodzi na 64.
                        • avatar
                          Fiona
                          0
                          Czyli zakładają już z góry klapę Win7 ?
                          No, no....

                          Bo jeśli oni na serio za 2,3 lata chcą nowy system, to ja sobie poczekam na XP te 2,3 lata ;P

                          żartuję, ale jak ktoś tu napisał nius z gatunku: "co zdzisiu wywalił na imprezie u franka"....
                          • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            Słuchajcie. co wy pier o 30 latach!! przecież branża komputerowa jest od 20 lat z hakiem . a mamy systemy 64 bitowe. A zaczelo się od dosów albo czego innego. 2013 to planowana architektura 22 nm . więc nie mówicie głupot o 30 latach.
                            • avatar
                              assistant
                              0
                              A procesory 128 bitowe są w ogóle w planach?
                              • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                zwiekszenie ilosci bitow w cpu nie jest takie proste, bo trzeba tez pamietac o plycie glownej, ktora bedzie miala:
                                - zwiekszona ilosc sciezek pod gniazdem cpu
                                - zwiekszona ilosc wartsw w plycie glownej by zmiescic dodatkowe sciezki
                                - wyzsza cene ze wzgledu na wyzszy stopien komplikacji
                                Jedno jest pewne, dalszy rozwoj komputerow bedzie wymagal nowej architektury i uzycia nowych materialow, moze sciezki miedziane zastapi swiatlowod, moze laser, na razie trudno to przewidziec.
                                • avatar
                                  Konto usunięte
                                  0
                                  Jaki jest sens 128 bitów skoro nawet 64 bity nie wiele dają w kwestii wydajności. Średnio w porywach 10%. W grach to już wogule jest dno. Bełkot , bełkot , bełkot.
                                  • avatar
                                    Lightning
                                    0
                                    I znów Microsoft się śpieszy - i tak wszyscy wiedzą co z tego może wyniknąć - (coś w rodzaju Longhorna albo i jeszcze gorzej)
                                    • avatar
                                      Gasek
                                      0
                                      Microsoft wam pokazuje garstkę PRZYSZŁOŚCI a wy to porównujecie do teraźniejszości i dzisiejszych zapotrzebowań! żałosne! Skąd niby wiecie, że za 5 -10 lat komputery będą tak samo łakome na sprzęt jak teraz i 64bit to max ?!
                                      • avatar
                                        Konto usunięte
                                        0
                                        PROSZĘ UAKTUALNIĆ TEGO NEWSA, ALBO PRZYNAJMNIEJ ZDJĄĆ GO ZE STRONY GŁÓWNEJ. TO JEST PLOTKA...
                                        • avatar
                                          max-bit
                                          0
                                          to bełkot marketingowy ...
                                          • avatar
                                            Konto usunięte
                                            0
                                            Po pierwsze: W google'skim cache'u nie jest określony typ architektury. Znalazłem tylko gdzieniegdzie wpisy o IA-128 a odnosi się to do intelowskiej architektury Itanium, która występuje wyłącznie w sprzęcie serwerowym.
                                            Po drugie: Zdanie, że pracują nad systemem 128 bitowym nie jest w żaden sposób powiązane ze zdaniem, że współpracują z Intelem, AMD co mogłoby sugerować, że chodzi o rozwinięcie architektury x86.
                                            Tak więc, jeśli pracują nad 128 bitami to będzie to użyte w kolejnej wersji Windows Servera. Nie ma się czym emocjonować. Zamiast robić głupiego copy-paste'a z zachodniego serwisu, dobrze byłoby napisać, że rzeczone 128 bity nie dotyczą biurkowej wersji Windowsa.
                                            • avatar
                                              Konto usunięte
                                              0
                                              dajcie biblioteki albo coś innego xD :D :)