Na topie

ADATA XPG SX950U - SSD dla graczy z 5-letnią gwarancją [AKT. ceny]

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
SSD

Kategoria: Komputery Podzespoły Dyski SSD Producenci: ADATA

Nośniki XPG SX950U to propozycja dla tych klientów, którzy szukają wydajnego dysku SSD pod SATA, ale nie mogą sobie pozwolić na topowe modele XPG SX950.

  • ADATA XPG SX950U - SSD dla graczy z 5-letnią gwarancją [AKT. ceny]
A A

Firma ADATA poszerzyła ofertę dysków SSD adresowanych do graczy i entuzjastów. Modele XPG SX950U plasują się poniżej obecnych XPG SX950, ale powinny być od nich dużo tańsze – na pokładzie znajdziemy bowiem kości 3D TLC NAND zamiast 3D MLC NAND.

Nowa seria obejmuje 2,5-calowe nośniki w czterech wersjach pojemnościowych: 120 GB, 240 GB, 480 GB i 960 GB. Producent deklaruje transfery sięgające nawet 560 MB/s przy odczycie i 520 MB/s przy zapisie. Warto jednak pamiętać, że przy danych mniej podatnych na kompresję wyniki te będą odpowiednio niższe.

ADATA XPG SX950U

Na pokładzie znalazł się kontroler Silicon Motion (nie wiadomo dokładnie jaki model) oraz kości pamięci 3D TLC NAND, a całość wspomaga pamięć podręczna DRAM i dodatkowy bufor działający na zasadzie pamięci SLC NAND.

Specyfikacja dysków ADATA XPG SX950U

  • pojemność: 120 GB, 240 GB, 480 GB, 960 GB
  • typ: 2,5 cala (7 mm)
  • interfejs: SATA 6 Gb/s
  • kontroler: SMI
  • kości pamięci: 3D TLC NAND
  • transfery - dane łatwo podane na kompresję:
    • 120 GB: 560/300 MB/s
    • 240 GB: 560/520 MB/s
    • 480 GB: 560/520 MB/s
    • 960 GB: 560/520 MB/s
  • transfery - dane trudno podatne na kompresję:
    • 120 GB: 550/300 MB/s
    • 240 GB: 550/500 MB/s
    • 480 GB: 550/500 MB/s
    • 960 GB: 550/500 MB/s

Dyski XPG SX950U zostały objęte 5-letnią gwarancją producenta (w przypadku serii XPG SX950 było to 6 lat). Producent jeszcze nie ujawnił szczegółów na temat cen i dostępności nowych modeli. Można jednak oczekiwać, że zastosowanie tańszych pamięci wpłynie na niższą cenę nośników.

Aktualizacja 19.03.2018 13:50

ADATA XPG SX950U

Poznaliśmy sugerowane ceny nośników z serii XPG SX950U:

  • 120 GB: 189 zł
  • 240 GB: 299 zł
  • 480 GB: 549 zł
  • 960 GB: 1199 zł

Widać zatem, że nowe modele zostały bardzo konkurencyjnie wycenione (i to pomimo faktu, iż należą do serii dedykowanej graczom). Czyżby producent chciał nawiązać walkę z konkurencją? :)

Źródło: ADATA

Odsłon: 6969 Skomentuj newsa
Komentarze

17

Udostępnij
  1. Wasek
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2018-03-13 11:38

    SSD "dla graczy". SSD jak każdy inny. Zwykła przepustowość jak to przy SATA III i w dodatku TLC.

    Skomentuj

    1. raffal81
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2018-03-13 13:42

      Ja pier.... co w z tymi TLC tak narzekacie, dzizas.

      Skomentuj Historia edycji

      1. stach122
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-03-19 15:54

        Bo się wszyscy nagle przejmują sie trwałości, jak na razie nie słyszałem żadnych opinii żeby komuś padł SSD bo pamięci padły. Prędzej padnie kontroler albo coś innego w kompie niż pamięci podczas domowego użytkowania

        Skomentuj

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-03-20 03:43

          Jesli TLC ma srednio ok 600 zapisów to przy dysku 240GB mozna zrobić 600x240GB=144TB

          to ja po 4 latach na moim pierwszym SSD miałem zrobione 16TB i to była 120tka.

          Na obecnym 512GB mam zrobione 4,5TB od 27 lipca czyli jeszcze kilkanascie lat pociągnie :)

          Skomentuj

    2. angelboy
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2018-03-13 14:02

      dokładnie, i płać pan więcej bo ma w nazwie "DLA GRACZY" pomimo że osiągami jest taki sam jak inne

      Skomentuj

      1. Sharimsejn
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-03-19 20:59

        Jak widać twój komentarz jest nic nie wart bo ceny okazały się naprawdę dobre.

        Pytanie do autora, czyli pana Pawła. Czy jakiś test uwzględni ten dysk? Jestem mocno zainteresowany.

        Skomentuj Historia edycji

        1. Paweł Maziarz
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-03-20 08:13

          Trudno powiedzieć. Podejrzewam, że w środku jest ta sama konstrukcja co w Ultimate SU800, więc wyniki wydajności mogą być łatwe do przewidzenia :)

          Skomentuj

  2. mrocznysedes
    Oceń komentarz:

    11    

    Opublikowano: 2018-03-13 11:54

    A jak ktoś nie jest graczem z pięcioletnią gwarancją? To musi kupić co innego? ;-)

    Skomentuj

  3. kokosnh
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2018-03-13 18:04

    Zmiana z MLC na TLC, czyli to co kochamy, niech jeszcze cena będzie wyższa i idealny SSD na 2018 rok gotowy :D

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-03-14 01:00

      a Ty zgagi dostajesz za każdym jak widać...

      Skomentuj

    2. sambaverde
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-03-19 22:27

      Istnieje grupa użytkowników, którzy lubią usłyszeć od sprzedawcy, że silnik ich samochodu wytrzyma 700 tysięcy kilometrów przebiegu - sam taki zakupiłem. Tylko po namyśle... zastanawiasz się po co ma on tyle wytrzymać? Dłużej niż 10 lat tym autem nie będę jeździć. Zrobię góra 250 tysięcy kilometrów. Przy takim przebiegu zaczną się awarie wszystkiego po kolei...poza silnikiem. Reperowanie nie będzie opłacalne, bo prawdopodobnie już zamówię nowe auto i nie będzie sensu w to zombie wkładać kasy. Równie dobrze mogę kupić jakiś EcoBoost przewidziany na właśnie 250 tysięcy kilometrów...albo TFSI... no nie... aż takim desperatem nie jestem ;) Taki silnik jeszcze będzie się obracać, kiedy go będę sprzedawać, a co mnie obchodzi, że kolejnemu właścicielowi przy 255 tysiącach wybuchnie głowica, czy skończy się sprężarka?

      To taka analogia z TLC. Wmawiamy sobie, że potrzebujemy nie wiadomo jakiej trwałości SSD, a tymczasem to jest bzdura. Super trwałe SSD potrzebne są tylko w niewielkim procencie zastosowań - na pewno nie do gierek, internetu i FB :P Kiedy "SSD Life" przekroczy jakiś rozsądny poziom, to już pewnie będziesz go sprzedawać na pchlim targu. Co Cię obchodzi co dalej z nim się stanie?

      No chyba, że jesteś klientem na używany sprzęt? No to fakt - w erze jednorazowych produktów - masz przechlapane :D

      Skomentuj

      1. yamata
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-03-19 22:46

        Można i tak, jak się cierpi na nadmiar kasy. Można nawet usprawiedliwić w ten sposób produkowanie badziewia przez producentów...

        Popełniasz tylko jeden błąd. Otóż powinie ci się noga w życiu i nie kupisz sobie już nowiuteńkiego autka za 2-3 lata. Będziesz jeździł 20 letnim gratem jak będziesz go miał czym zalać... ;)

        Podobnie z komputerami czy innymi pierdołami. Dlaczego stół czy obraz mogą być praktycznie wieczne, a głupi elektroniczny gadżet ma się zaraz po gwarancji rozlecieć? To jakaś forma recyclingu, czy jak? Moim kosztem?

        Osobiście przeznaczam stare, wciaż funkcjonujące dyski do innych zadań. Nikt normalny na umyśle nie kupi używanego dysku, a wyrzucać trochę szkoda, zresztą to przecież wciąż dodatkowa przestrzeń, więc po co?

        Stosowanie badziewnych technologii by obniżyć cenę o parę groszy jest lekko rzecz ujmując - chore. Ludzi którzy w ten sposób oszczędzają, przaktycznie prosząc się o kłopoty w przyszłości - zupełnie nie rozumiem...

        Szczególnie, jak na takim dysku chcą trzymać ważne dla siebie dane, a o backupach nawet nie mają pojęcia...

        Skomentuj

        1. sambaverde
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-03-20 08:09

          Już się najeździłem starym gratem, bo wydawało mi się, że nie stać mnie na nowe auto. Najgorzej wydane pieniądze w moim życiu. W 3 lata straciłem na nim ponad 30 tysięcy złotych i miałem ogromny problem go sprzedać. Przy okazji poznałem większość warsztatów w okolicy i przeżywałem silny stres za każdym razem, kiedy musiałem pojechać gdzieś dalej.
          W moim przypadku o zakupie całkiem nowego auta (oczywiście poprzedni rocznik, schodzący model, powystawowy i w systemie brokerskim) zadecydowała chłodna kalkulacja. Używane auto kupuje się TYLKO jeśli chcesz wydać do 10 tysięcy, bo więcej nie opłaca się wydać na rozpadka. Za to kupowanie używanego auta za pieniądze, za które można kupić nówkę - może nieco niższej klasy, ale nowe i sprawne - to całkowita głupota.
          Jeśli masz pieniądze na Focusa Ti-VTC to nie rzucasz się na CLS 500. Proste :)

          Korporacjom nie opłaca się produkować zbyt trwałych produktów, bo ich obchodzi tylko pierwszy klient. On ma być zadowolony i kupić za 3 lata nowy produkt. Dlatego wszystko jest jednorazowe. Oczywiście z recyklingiem i ekologią nie ma to nic wspólnego :D

          Co do farta w życiu i dochodów - jeśli faktycznie będę w dołku, to opylę auto, bo autobusy nadal jeżdżą a kompa tym bardziej, bo komórka za 300 zeta wystarcza do życia. Niestety ludzie mają bardzo złe podejście do życia. Wychodzą z założenia, że "muszą coś mieć". Stąd mam na osiedlu pełno miejsc parkingowych zablokowanych przez auta, które praktycznie nie jeżdżą. Nie jeżdżą, bo są popsute a właściciela nie stać na reperację. Pod oknem mam właśnie takie zombi. Trzeci miesiąc stoi niekompletne. Po co ten mój sąsiad to kupił? Myślał, że Audi rocznik '94 to jak kobieta rocznik '94? :D Jedno i drugie zepsute, ale ona jeszcze może pohulać :D
          Taki tam seksistowski żarcik ;)

          Skomentuj

      2. kitamo
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-03-20 03:40

        Sambaverde, mowisz słusznie. Szczególnie podoba mi się jak ludzie robią gównoburze przy dysku za 250zł który jest dyskiem typowo użytkowym i mozna go sobie po tych 5 latach użytkowania wymienić na coś szybszego i po prostu lepszego.

        Skomentuj

        1. sambaverde
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2018-03-20 08:11

          Najlepiej niech kompletne komputery kosztują 1 złotych brutto i mają 40 lat gwarancji :P

          Komputery nie są niezbędne do życia. Za luksus trzeba płacić. Wbiliby sobie to wreszcie ludziska do głowy :P

          Skomentuj

  4. Gatts-25
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-03-13 18:22

    Bo ludziom nawrzucali do głowy ,że TLC to zło konieczne a ja odpowiem ,że cena tu jest najważniejsza a potem wydajność/pojemność.
    Czekam jeszcze na QLC a kilka lat temu jeżeli chodzi właśnie o cenę/wydajność/pojemność najlepiej wypadał Crucial MX100 512GB dlatego mam go u siebie.
    Teraz doszły do tego zestawienia tanie SSD na M.2 NVME nawet z PCI EX 3.0 x2 i ich atutem jest większa ilość operacji na sekundę jaką jest w stanie wykonać taki SSD dlatego SSD oparte na SATA3 już nie mają sensu no chyba ,że ich ceny spadną.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-03-14 01:02

      No chłopie, przeciez przecietny uzytkownik kupuje dysk za 230zł i rąbie na nim takie ilosci danych że TLC wykonczy w 5 dni góra.
      A prawda taka ze użytkowe dyski i tak się wymienia ze wzledu na wydajnosc i inne bonusy.