Na topie

Adidasy z drukarki 3D

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Tematyka: drukarki 3D

To nie tylko pojedynczy projekt, lecz początek nowej ery. Tak przynajmniej widzą to projektanci Future 4D, czyli Adidas. Cóż, czas pokaże.

 • Adidasy z drukarki 3D
A A

Adidas chce rozpocząć nową erę – obuwia sportowego z drukarek 3D. Plan jest ambitny i zakłada, że do końca 2018 roku do sklepów trafi przynajmniej 100 tysięcy par takich „adików”.

Futurecraft 4D – oto nazwa butów, które Adidas chce produkować z wykorzystaniem druku 3D. Konkretnie chodzi o tworzenie w drukarce podeszwy opracowaną przez firmę Carbon metodą „Digital Light Synthesis”. 

Ta zainspirowana filmem Terminator 2 technologia zupełnie inaczej traktuje druk 3D. Zamiast drukować przedmioty warstwa po warstwie, utwardza światłem żywicę, posiłkując się tlenem (jako środkiem hamującym).

Technologia ta jest w stanie wielokrotnie skrócić czas powstawania obiektów (w tym przypadku: podeszwy), jak również zwiększyć ich trwałość i solidność, jako że nie mają one połączonych ze sobą warstw, lecz są spójną całością.

Futurecraft 4D podeszwa

Wracając do Adidasa, twierdzi on, że z pomocą technologii firmy Carbon będzie w stanie drukować podeszwę w 20 minut. Jeszcze w tym miesiącu chce wyprodukować 300 par (dla rodziny i przyjaciół), a do końca roku sprzedać ich 5000.

Nie wiadomo jednak, ile przyjdzie klientom za buty Futurecraft 4D zapłacić. Prawdopodobnie jednak tanio nie będzie – wystarczy wspomnieć o ubiegłorocznej linii obuwia z podeszwami ze zwykłych drukarek 3D, które wyceniane były na 333 dolary za parę.

Po co jednak w ogóle drukować podeszwy w ten sposób? Adidas twierdzi, że dzięki temu będą one lżejsze i bardziej elastyczne, a przez to lepiej dostosowujące się do stopy konkretnego użytkownika.

Źródło: Engadget, Adidas, Carbon3D

Odsłon: 3985 Skomentuj newsa
Komentarze

3

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

 1. BluePandoraBox
  Oceń komentarz:

  7    

  Opublikowano: 2017-04-07 11:39

  jakby je produkowali na wymiar, pod konkretną stopę to widziałbym w tym sens i sam bym na takie buty się zdecydował, a tak ... sztuka dla sztuki i skok na kasę

  Skomentuj

  1. marcadir
   Oceń komentarz:

   7    

   Opublikowano: 2017-04-07 13:01

   Idziesz wcześniej na odcisk stopy i po tygodniu odbierasz spersonalizowane buty idealnie dopasowane, a tak powinni dołączyć wielką metkę z ceną i napisem że są wydukowane :-)

   Skomentuj

   1. Silver
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-04-17 13:12

    Taki Westone ma w swojej ofercie słuchawki na zamówienie - wykonuje odlew ucha użytkownika i na tej podstawie wykonuje dla niego słuchawki.

    Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!