Ciekawostki

Inwigilacja z użyciem AI? Europarlamentarzyści zagłosowali

przeczytasz w 1 min.

AI Act to projekt nowego prawa, które ustala konkretne zasady dotyczące wykorzystania sztucznej inteligencji w krajach Unii Europejskiej. Dziś odbyło się głosowanie.

AI Act to projekt prawa regulującego branżę sztucznej inteligencji. Określa gdzie i na jakich zasadach może być stosowana sztuczna inteligencja. Szczególnie istotna w tym kontekście jest  ochrona obywateli europejskich przed kontrowersyjnymi systemami masowymi. Chodzi o zakaz stosowania systemów oceny społecznej (takich jak w Chinach) czy też predyktywnego zarządzania przestępczością. 

AI Act reguluje także kwestie odpowiedzialności, nakładając na dostawców systemów konkretne obowiązki związane z audytowaniem czy przejrzystością. Akt dotyczy również prawa autorskiego w kontekście sztucznej inteligencji, a absolutnym priorytetem jest ochrona wartości demokratycznych oraz minimalizacja potencjalnych negatywnych skutków wdrażania systemów sztucznej inteligencji w różnych aspektach naszego życia.

Parlament Europejski przegłosował AI Act

W środę Parlament Europejski przyjął projekt AI Act zdecydowaną większością głosów (499 „za” i 28 „przeciw”). Jednocześnie odrzucono proponowane w ostatniej chwili przez EPP (Europejską Partię Ludową) poprawki, które miały upoważnić służby do prowadzenia inwigilacji biometrycznej przy użyciu sztucznej inteligencji.  

Propozycja polegała na tym, by możliwe było stosowanie systemów rozpoznawania twarzy na żywo, na przykład w celu zapobiegania atakom terrorystycznym – tylko w wyjątkowych sytuacjach, ale na podstawie decyzji administracyjnej, czyli bez zgody sądu. Parlament Europejski uznał jednak, że takie działania nie mogą być dozwolone w UE.

Dzisiejsze głosowanie stanowi ważny krok w kierunku wprowadzenia Aktu o sztucznej inteligencji. Najpewniej jednak nie nastąpi to w najbliższych miesiącach. 

Źródło: PE

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    kkastr
    2
    Parlament głosuje, a akt nie jest wprowadzany w życie. Kto więc decyduje w UE o wprowadzeniu (bądź nie) nowego prawa?
    • avatar
      BariGT
      2
      Jesli komukolwiek sie wydaje, ze nie moze byc inwigilowany w czasie rzeczywistym przez AI bo "jakies prawa" to polecam obejrzec sobie Citizen4 sprzed kilku lat. To nad czym sobie eurokomuszki debatuja nie ma zadnego znaczenia...
      • avatar
        rahimpfk
        1
        A to ci numer, "absolutnym priorytetem jest ochrona wartości demokratycznych", czyli cenzura wartości prawicowo - wolnościowych rodem z Facebooka? Tak bym to obstawiał. Posadzą tęczowo - zielono - czerwonych aktywistów którzy będą weryfikować "demokrację". Tym sposobem np twierdzenie że JP2 był pedofilem będzie w ramach wolności słowa, a powiedzenie tak o słynnym aktywiście LGBT B. S. który namawiał do seksu piętnastolatka będzie oczywiście homofobią i generalnie pomówieniem.
        • avatar
          Hrakiri
          0
          Czyli w skróci wprowadzenie systemu aka z Chin i oczywiście dla naszego dobra XD
          • avatar
            eskowik
            -1
            Oni sie za bardzo nie znają bo nie sa naukowacami to zawsze przenknie do jakiś laboratoriów i potem zrobią jakiegoś robota który będzie wyglądał jak cżłowiek tylko będzie miał inteligencje 1000 ig gdzie ludzie maja 100 tylko będzie może troche więcej wazył.
            • avatar
              eskowik
              -1
              powszechnie jest wiadomo o CIA black projects i na świecie to może być nawet zakazene ale w tym CIA zrobią roboty tak potęzne że módlcie sie o własne życie.bp taki robot nie dośc że będzie silniejszy to jeszcze inteligentniejszy i jeszcze będzie miał jakiś nieograniczony zasób wiedzy z mediów społecznościowych.i co sie stanie z tymi ludzmi z tych serwisów,