Na topie

Algorytm Amazona wyklucza najsłabsze (ludzkie) ogniwa [AKT.]

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Sztuczna inteligencja analizuje produktywność pracowników i jeśli jest ona zbyt niska, informuje kogo trzeba. Przyszłość? Nie – teraźniejszość.

 • Algorytm Amazona wyklucza najsłabsze (ludzkie) ogniwa [AKT.]
A A

Aktualizacja: Poniżej zamieszczamy oficjalny komentarz Amazon do tej sprawy:

„Jest to absolutna nieprawda, że pracownicy są zwalniani przez automatyczny system. Nigdy nie rozwiązalibyśmy umowy bez uprzedniego upewnienia się, że dana osoba otrzymała nasze pełne wsparcie, w tym dedykowane szkolenia. Ponieważ stale się rozwijamy, naszym celem biznesowym jest zapewnienie pracownikom najlepszych warunków pracy i utrzymywanie talentów. 

Podobnie jak w wielu innych firmach, wyznaczamy cele naszym pracownikom niezależnie od tego, czy pracują w naszych biurach korporacyjnych czy centrach logistyki e-commerce. Ustalane są one obiektywnie, w oparciu o analizę dotychczasowych wyników członków naszego zespołu. 

Natomiast do każdej osoby, która ma problem z osiągnięciem celu, podchodzimy indywidualnie i oferujemy wsparcie, aby pomóc jej poprawić wyniki i odnieść sukces w Amazon”.

 

News: Sztuczna inteligencja może pomagać w optymalizacji pracy na wiele różnych sposobów. Ten, na jaki postawił  Amazon, wzbudza jednak olbrzymie kontrowersje. (Choć nie wiadomo, czy rzeczywiście są aktualnie wykorzystywane) odpowiednie algorytmy mianowicie monitorują produktywność pracowników, a gdy ta jest niezadowalająca, podejmują decyzję o ich zwolnieniu.

Z dokonanej przez serwis The Verge analizy dokumentów wynika, że system Amazon jest w stanie samodzielnie monitorować produktywność pracowników, a następnie generować ostrzeżenia czy też dawać wypowiedzenia bez wkładu ze strony ludzkich przełożonych. Amerykański gigant zapewnia, że nie do końca tak jest i wspomina nie tylko o nadzorze, ale też o planie szkoleniowym dla tych „najsłabszych ogniw”.

Można by stwierdzić, że taki system to nic strasznego, przecież pracodawcy też najczęściej podejmują takie decyzje, opierając się na wynikach pracowników. Problem w tym, że sztuczna inteligencja (co zrozumiałe) nie bierze pod uwagę żadnych innych czynników i w efekcie ludzie traktowani są jak roboty. Ale… 

Choć dziś brzmi to bardzo kontrowersyjnie, naprawdę dziwne byłoby, gdyby takie algorytmy w przyszłości nie stały się standardem. Najprawdopodobniej sztuczna inteligencja w przyszłości będzie wykorzystywana zarówno podczas rekrutacji, jak i podejmowania decyzji o zwolnieniach. Czy to dobrze? Zachęcamy do dyskusji.

Źródło: The Verge, Futurism. Ilustracja: geralt/Pixabay

Odsłon: 17450 Skomentuj newsa
Komentarze

9

Udostępnij
 1. rahl_r
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2019-04-27 17:35

  Cyt:
  "Problem w tym, że sztuczna inteligencja (co zrozumiałe) nie bierze pod uwagę żadnych innych czynników i w efekcie ludzie traktowani są jak roboty"

  Chyba autor pomylił tabelkę z arkusza kalkulacyjnego z AI. Ale nic dziwnego, kiedyś The Verge miało ciekawe publikacje, ale od paru lat to już tylko clickbait i szczyt niekompetencji dziennikarskiej.

  Skomentuj

 2. jungle1804
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2019-04-27 17:43

  Dlatego nigdy bym tam nie chciał pracować i być traktowany jak maszynka. Zatrudniając się tam tracisz całą prywatność,wiedzą o tobie wszystko. Brakuje tylko czytnika linii papilarnych i skanera tęczówki na wejściu i wyjściu bo monitoring wszędzie non-stop to już jest. Jak w nowoczesnym obozie dla niewolników. A na koniec kopną cię w pupkę i na bruk bo amiga500 stwierdzi że byłeś na kacu parę razy i nie miałeś siły

  Skomentuj Historia edycji

  1. AgaFCAmbasador
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2019-04-30 14:22

   Jako pracownik magazynowy od 2017r w tej firmie pozwole sobie wyrazić swój punkt widzenia :) Nie czuje się jak maszynka, nie czuje się niewolnikiem, ani nie mam poczucia, że na każdym kroku jestem obserwowana. Nadzór jaki funkcjonuje, jest w głównej mierze dla bezpieczeństwa i ochrony, to zrozumiałe, nikt nie przychodzi do mnie, że w tej i w tej alecje przez minutę drapałam się po nosie. Przychodzę do pracy, robię swoje i tyle. Ja uważam, że to dobra firma.

   Skomentuj

 3. Lister
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-04-28 00:51

  To i tak bez znaczenia, skoro firmy robotyzacją miejsca pracy. To tylko chwilowa ciekawostka, w przyszłości, gdy za te 20-40 lat czeka nas słodkie lenistwo i tylko jakieś 15-25% ludzi będzie musiało pracować... oczywiście o ile nie rozwali nas globalne ocieplenie :>

  Skomentuj

  1. kkastr
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-04-28 09:44

   Dokładnie takie same opinie były przedstawiane jeszcze w XIX wieku, grubo ponad 120 lat temu. I jakoś wcale tak się nie stało. Jak człowiek zrozumie dlaczego, to wie, że bajki o automatyzacji i słodkim lenistwie pozostaną tylko bajkami, nawet za następne 120 lat.

   Skomentuj

   1. Lister
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-04-30 12:33

    To, że 120 lat temu mówiono to samo, z automatu nie oznacza stuprocentowe podobieństwo. Owszem, są eksperci, którzy mówią, że na sto zwolnionych osób, nowe technologie stworzą sto dwadzieścia miejsc pracy (ciekawe skąd wziąć tych ludzi?), ale ja się zgadzam z ekspertami mówiącymi, że w dłuższej perspektywie to jednak oznacza 80% bezrobocie, co politycy już dziś powinni brać pod uwagę, ale nie wezmą, bo to dla nich zbyt abstrakcyjne, no i dotyczy jakiejś tam przyszłości, a nie teraźniejszych zmagań z życiem.

    Skomentuj

    1. kkastr
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2019-05-01 08:54

     Pana pogląd jest fałszywy nie ze względu na czyjekolwiek opinie, tylko ze względu na brak logiki. Dlaczego pogląd XIX wieczny o tym, że automaty nas wyręczą był fałszywy? Dlatego, że dziś nikt nie chce żyć na poziomie XIX-wiecznym. Dziś faktycznie można by zaspokoić większość potrzeb przeciętnych ludzi z tamtego okresu, za pomocą pracy niewielkiego procenta populacji. Ponieważ jednak aspiracje i wymagania ludzi urosły niebotycznie, to nikt nawet o takim regresie nie myśli. I podobnie będzie w przyszłości. Być może większość dzisiejszej produkcji mogła by być za 40 lat zautomatyzowana, ale to wcale ludzi za 40 lat nie zadowoli. A cofać się w rozwoju do zacofanych dla nich lat początku XXI wieku raczej nie będą chcieli. Warunkiem tej mitycznej wolności od pracy jest więc znaczne obniżenie poziomu życia, a tego żaden z apologetów automatyzacji przecie nie chce. Wystarczy się zastanowić czy dziś ludzie zgodziliby się żyć jak dajmy na to 40 lat temu? Bez komórek, bez internetu, bez komputerów, bez fast-foodów, bez klimatyzacji? Jest jeszcze jedna kwestia: kto będzie decydował o tym, kogo się zalicza do tych nie pracujących, a kogo do pracujących? Trzeba by jakoś ludzi posegregować. Czyli mówimy o powrocie do jawnego podziału na panów i niewolników. W historii było tak często, więc to akurat żaden problem, ale czy o to właśnie chodzi?

     Skomentuj

 4. rqtdev
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-04-29 10:40

  To jest "AI" do zrealizowania na 8-bitowym Commodore 64;) Ostatnio każda automatyczna decyzja podejmowana przez komputer to już AI, zabawne. Cóż, każde lata mają swoje medialne i społeczne mody.

  Skomentuj

 5. marcinDJ
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-04-30 13:27

  Takie algorytmy to naturalny kolej rzeczy. I są one przede wszystkim sprawiedliwe.
  Niesprawiedliwe jest, gdy dwaj pracownicy od dłuższego czasu mają gorsze wyniki, ale zwalnia się tego co ma ciut lepsze od drugiego, tylko dlatego że drugi ma rodzine na utrzymaniu.
  Nielogiczne jest zwalniać pracownika, który ma lepsze wyniki w pracy. Nieekonomiczne. Po prosu głupie. choć prócz samej efektywności są również czasem niemierzalne aspekty, równie ważne dla całego zespołu.
  Zrozumie to przedsiębiorca. Plebs będzie się burzył, stawiając się w automacie na miejscu nieefektywnego pracownika...

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!