Monitory

AMD FreeSync u największych dostawców skalerów do monitorów

z dnia 2014-09-18
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
48 komentarzy Dyskutuj z nami

Porozumienia torują drogę dla produkcji monitorów z wolną od opłat licencyjnych technologią, zapobiegającą przycięciom i rozerwaniom obrazu w grach

AMD FreeSync prezentacja technologii

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, technologia FreeSync wchodzi w etap szerszej dostępności. AMD właśnie podjęło współpracę z firmami MStar, Novatek i Realtek, które zajmują się produkcją skalerów do monitorów – ich nowe konstrukcje mają obsługiwać technologie DisplayPort Adaptive-Sync oraz Project FreeSync.

W ramach partnerstwa technologicznego, firmy MStar, Novatek i Realtek będą rozwijać standard DisplayPort Adaptive-Sync w skalerach, które znajdą zastosowanie w nowych monitorach – te podobno mają pojawić się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Monitory wyposażone w nową technologię będą pozwały na synchronizację obrazu na najnowszych kartach graficznych AMD Radeon w oparciu o technologię Project FreeSync. Rozwiązanie to wyeliminuje problem rwań, zacięć i opóźnień w wyświetlanym obrazie.

„Od momentu wprowadzenia na rynek sprzętowej akceleracji grafiki gracze marzyli o całkowicie płynnej rozgrywce, która byłaby wolna od przycinającego i rwącego obrazu,” powiedział Matt Skynner, corporate vice president i general manager w Graphics Business Unit AMD. „Projekt FreeSync firmy AMD ma na celu urzeczywistnić tę wizję za sprawą otwartego, wolnego od opłat licencyjnych i ustandaryzowanego rozwiązania, które pozwoli na wprowadzenie go do produktów z niższymi cenami i szerszego wykorzystania na rynku.”

Nowe skalery od MStar, Novatek i Realtek zaoferują producentom monitorów dostęp do szerszego zakresu funkcjonalności, niedostępnych w innych technologiach dynamicznego odświeżania. Możliwe będzie korzystanie ze skalowania obrazu, menu ekranowego (OSD), a także zastosowanie wyjść DVI i HDMI dla starszych konstrukcji oraz DisplayPort z wysoką szybkością transmisji audio.

„Nasi klienci są naprawdę podekscytowani technologią FreeSync firmy AMD,” powiedział Yee- Wei Huang, vice president w firmie Realtek. „Korzyści z jej wykorzystania w grach są jasne i wierzymy, że wykorzystanie branżowego standardu VESA DisplayPort Adaptive-Sync to podejście najlepsze z możliwych, aby uczynić ją dostępną szeroko i dostępną dla każdego.”

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

„Projekt FreeSync to branżowy wysiłek, aby zapewnić entuzjastom komputerowym płynną rozgrywkę,” powiedział Richard Hung, director w iHOME SBU – SC Novatek. „Firma AMD forsując swoją propozycję, aby zatwierdzić standard DisplayPort Adaptive-Sync, inteligentnie utorowała drogę dla skalerów Novatek, które będą na wyposażeniu nowych monitorów oferujących dynamiczną kontrolę odświeżania w przystępnej cenie.”

„Dzięki otwartej dla branży, ustandaryzowanej specyfikacji projekt FreeSync i DisplayPort Adaptive-Sync posłużą za rozwiązania dla przyjaznej użytkownikom technologii,” powiedział Henry Lan, marketing deputy director w Display Group MStar. „Firma MStar cieszy się mogąc dołączyć do ekosystemu projektu FreeSync firmy AMD. Nasze skalery zapewnią płynną rozgrywkę nowej generacji wyświetlaczy.”

Gotowych monitorów z funkcją FreeSync powinniśmy się spodziewać w pierwszym kwartale 2015 roku – będą to również modele o rozdzielczości Full HD o odświeżaniu 144 Hz oraz Ultra HD o odświeżaniu 60 Hz. Początkowo trafią one do mediów na testy.

Źródło: AMD

marketplace

Komentarze

48
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Lepsze to, niż jakiś chip od NVIDI, która da ten sam efekt, ale oczywiście też +30% do ceny... no ale to przecież NVIDIA no i w gimnazjum trzeba się pochwalić komputerem z komputronika za ~8k zł i monitorem z bajerem ;)
  Zaloguj się
  22
 • avatar
  Znowu technologia nVidii zostanie zepchnięta do piwnicy przez ich idiotyczną politykę. Tak samo jak physx, który przez dekadę ani razu nie został wykorzystany w kształcie, w którym zaprojektowałą go AGEIA.
 • avatar
  AdaptiveSynch - dla szerokiego grona odbiorców, bez opłat licencyjnych, w wielu monitorach różnych półek cenowych bo implementacja będzie kosztowała grosze, lekka modyfikacja elektroniki kolejnych modeli monitorów.

  G-synch - tylko w drogich monitorach 120/144Hz "gra graczy" o wyglądzie transformersa i marży adekwatnej dla niszowego rynku drogiego sprzętu "dla graczy".

  Różnica w polityce.
 • avatar
  Pani Pawle, a może by tak popełnić jakieś porównanie obu technologii odwiecznych rywali? ;)
  Zaloguj się
 • avatar
  Generalnie fajna technologia aczkolwiek ma jedna zasadnicza wade. Brak wsparcia dla kart od konkurencji. Cena takich monitorow oczywiscie za sama etykiete "freesync ready" adekwatnie podskoczy(podobnie jak cena z dodatkowym modulem g-sync), a w przypadku przejscia na rozwiazanie konkurencji uzytkownik bedzie zmuszony do zakupy monitora wpierajacego sprzetowo rowniez g-synca. Jedynym rozwiazaniem bedzie kupowanie monitorow wspierajacych obie technologie o ile nvidia tego nie zablokuje. Monitory do grania zazwyczaj kupuje sie na wiele, wiele lat wiec szykuje sie niezla stagnacja dla jednej z firm, ktorej rozwiazanie odejdzie do lamusa.
  Zaloguj się
 • avatar
  Właśnie. Czy ten Freesync będzie zgodny z HD 7970? Czy tylko z R9 i wyżej?
  Zaloguj się
 • avatar
  Ciekawe jak w rzeczywistości będą działać i Freesync jak i Gsync, bo jak na razie to tylko stałe Vsync daje zadowalające rezultaty. Proteza w postaci Adpativesync jest mało skuteczna i nie daje w praktyce nic - obraz i tak szarpie i rwie się - rozwiązanie zupełnie nieskuteczne.
  Zaloguj się
 • avatar
  Moim zdaniem, może dojść do absurdalnej sytuacji, w której monitor z G-Sync jak i FreeSync będzie w tej samej cenie. Dlaczego tak może być? Rozbieżność cenowa monitorów jest tak duża, że to producenci mogą ustalić cenę danego monitora tak, żeby był on konkurencyjny na rynku lub tak jak pisali przedmówcy, sami sprzedawcy na monitorach z FreeSync będą chcieli więcej zarobić i ceny zrobią się podobne.
  Druga sprawa, dobry monitor kupuje się na dłużej, więc osobiście nigdy bym nie kupił monitora z FreeSync nastawiając się na zakup karty zawsze od AMD. Dlaczego? AMD idzie złą drogą jeśli chodzi o rozwój akceleratorów. Podnoszą wydajność wraz z poborem prądu, a to dla mnie żaden rozwój. Nie ma problemu zrobić dwa razy wydajniejszą kartę podnosząc dwukrotnie pobór prądu. To kwestia tylko zwiększenia ilości bloków obliczeniowych. O rozwoju można powiedzieć, kiedy przy tym samym poborze prądu mamy większą wydajność. To co w nadchodzącej generacji kart zrobi NV to już w ogóle zasługuje na pochwałę. Będzie dużo mniejszy pobór prądu, a wydajność jeszcze większa mimo, że nie zmienił się proces technologiczny. Proszę nie wyskakiwać z obliczeniami kosztów za prądu w przypadku karty NV i AMD, bo w ogóle o to nie chodzi i osobiście w ogóle mnie to nie interesuje. Chodzi o to ile trzeba odprowadzić ciepła z danej karty. Zbyt duża ilość ciepła do odprowadzenia to powoduje hałas i podgrzewa wnętrze obudowy.
  Zaloguj się
  -2
 • avatar
  Generalnie fajna technologia aczkolwiek ma jedna zasadnicza wade. Brak wsparcia dla kart od konkurencji. Cena takich monitorow oczywiscie za sama etykiete "freesync ready" adekwatnie podskoczy(podobnie jak cena z dodatkowym modulem g-sync), a w przypadku przejscia na rozwiazanie konkurencji uzytkownik bedzie zmuszony do zakupy monitora wpierajacego sprzetowo rowniez g-synca. Jedynym rozwiazaniem bedzie kupowanie monitorow wspierajacych obie technologie o ile nvidia tego nie zablokuje. Monitory do grania zazwyczaj kupuje sie na wiele, wiele lat wiec szykuje sie niezla stagnacja dla jednej z firm, ktorej rozwiazanie odejdzie do lamusa.
 • avatar
  I co ma oznaczac ta małpa w linku do newsa? To ja mieszkam jeszcze w polsce?
  Zaloguj się
  -27
 • avatar
  FreeSync jest znacznie gorsze od G-Sync, co potwierdzają niezależne testy dlatego jest za darmochę. Ja nie lubię półśrodków i wolę dopłacić trochę więcej i cieszyć się prawdziwą jakością obrazu, dlatego wybieram produkty Nvidia, które są bezkonkurencyjne!
  Zaloguj się
  -39
 • avatar
  Ciekawi mnie jak to będzie wpływać na opóźnienie.
 • avatar
  Andrzej kupiłeś już nowego Ishita?