Na topie

AMD Navi - nowa generacja kart graficznych odnaleziona w sterownikach [AKT.]

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Karty graficzne

Kategoria: Komputery Podzespoły Karty graficzne Karty graficzne Tematyka: AMD Navi Producenci: AMD

Następcy modeli Vega. Spokojnie, na premierę kolejnej generacji kart graficznych przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

  • AMD Navi - nowa generacja kart graficznych odnaleziona w sterownikach [AKT.]
A A

Ledwo ochłonęliśmy po premierze pierwszych kart graficznych AMD Vega, a w sieci już zaczynają się pojawiać informacje o kolejnej generacji Navi. Wszystkich entuzjastów jednak uspokajamy - póki co są to tylko wpisy w sterownikach graficznych.

Wpisy pojawiły się już w lipcowych sterownikach, a na ich ślady wpadł jeden z użytkowników forum Beyond3D. Dokładnie chodzi o fragment kodu:

new_chip.gfx10.mmSUPER_SECRET.enable[0:0]

Fragment gfx10 odnosi się do dziesiątej generacji architektury graficznej, a więc właśnie architektury Navi (Vega to dziewiąta generacja – jest ona oznaczana jako gfx9). Niestety sam wpis nie ujawnia nazwy kodowej procesora graficznego.

AMD - plany wydawnicze kart graficznych
Generacja Navi przyniesie niższą litografię - 7 nm zamiast 14 nm

No dobrze, ale co to oznacza dla zwykłego Kowalskiego? Można zatem podejrzewać, że AMD ma już gotowe próbki inżynieryjne procesorów graficznych (być może wykonane właśnie w 7 nm litografii). Na rynkową premierę nowych akceleratorów przyjdzie nam poczekać najprawdopodobniej do 2019 roku.

Aktualizacja 19.12.2017 7:50

Niestety, wspomniany wpis tak naprawdę nie pochodzi ze sterowników graficznych, a z opisu jednego ze skryptów w serwisie FreeDesktop, który został opracowany przez jednego z pracowników AMD.

Czy generacja Navi powstaje? Nie ma ku temu najmniejszych wątpliwości, aczkolwiek producent jeszcze się nią nie chwali.

Źródło: Beyond3D, ComputerBase, FreeDesktop

Odsłon: 6164 Skomentuj newsa
Komentarze

15

Udostępnij
  1. KENJI512
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2017-12-18 22:39

    Navi? Jak navigacja do sklepu z GTX-ami?

    Skomentuj

  2. bodziokrak
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2017-12-18 23:12

    Do 2019 roku to nvidia rozniesie amd w pył, nowe grafiki w 2018, kolejne w 2019, jak amd będzie wprowadzać swoje nowe grafy co dwa lata i na premierę krok za zielonymi to w końcu ktoś tam na górze stwierdzi że to nie ma sensu.
    Najwyżej będą pchać coś od siebie do konsol. Z drugiej strony przy szalonych cenach przez kryptowaluty i brak realnej konkurencji a na dodatek microsoft ze swoim xboxem i obsługą myszy i klawy może odebrać kolejnych zatwardziałych graczy pecetowców.

    Skomentuj

    1. trojan116
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-12-18 23:46

      Nie wydaje mi sie zeby zatwardziały pc'towiec przerzucił sie na tego xboxa tylko dlatego ze dostał możliwość użycia myszki klawiatury.
      Sens może i ma mały wypuszczanie co 2 lata w dodatku słabszych ale zawsze jakaś konkurencja słaba bo słaba ale jednak jest, puki sie opłaca to to robią przestanie sie oplacać to z pewnością przestaną (w dziale pc i laptopów) z konsol nie zrezygnuja

      Skomentuj

    2. owatanka
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-12-19 15:27

      Jesli AMD wprowadzi architekture ukladow graficznych MCM to nvidia zostanie rozniesiona w pyl.
      Jesli nvidia wprowadzi MCM to amd moze sie juz pakowac i zglaszac wniosek o bankructwo.
      Tak to wyglada w skrocie.

      Skomentuj

    3. albi37
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-12-20 02:52

      Kolejne generacje kart granicznych będą wychodzić coraz rzadziej, bo to już nie tylko zabawki, czy narzędzia pracy z grafiką, a przede wszystkim jednostki obliczeniowe, wykorzystywane w chmurkach. Rynek przemysłowy różni się tym od konsumenckiego, że potrzebne jest długoterminowe wsparcie - co najmniej 5-7 lat, więc przez ten czas dana generacja karty musi być produkowana. Ani AMD, ani NVidia ani Intel nie jest w stanie produkować cały czas dużej ilości różnych chipóp, bo tak się nie da. Zauważmy, że cała generacja kart to jeden chip w kilku okrojonych wersjach, a jedna wersja i tak trafia do kilku modeli.
      Karty nie będą wychodzić częściej, bo to się nikomu nie opłaca.

      Skomentuj

  3. Eternal1
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-12-19 00:28

    Po drodze jeszcze VEGA refresh w 12nm (14nm+) w 2018.

    Po za tym wiadomo że AMD pracuje nad kontrolerem GDDR6 więc albo kolejna VEGA "dla graczy" albo następca Polarisa będzie korzystał z tych pamięci. W sektorze PRO pozostaną HBM.

    Skomentuj

  4. Eternal1
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-12-19 00:32

    Po za tym, Raja (którego sprzedali Intelowi) popełnił kompletną głupotę z wyżyłowaną VEGĄ.
    Przecież wystarczy w panelu sterowania przełączyć kartę w tryb PowerSaver i przy (średnio) 5% niższej wydajności karta pobiera 100W mniej energii (!) [test na TechPowerUp].
    Jaki więc sens miało "dociskanie" VEGI tak wysokimi zegarami i napięciami skoro wiedzieli że 1080Ti i tak nie zaatakują - przynajmniej nie w DX11.
    Fajnie że Raja był "dumny" z RTG i VEGI, lecz chyba przysłoniło mu to trochę zdrowy rozsądek.

    Skomentuj

    1. owatanka
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-12-19 15:36

      Raja to taka kotwica juz intel zmniejszyl wydatki na program Intel Inside :)

      Skomentuj

      1. Eternal1
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-12-19 18:21

        Raja jest weteranem branży, trzeba pamiętać że prowadził RTG i miał zadanie konkurować z nVidią mając około ~7x (!) mniejszy budżet operacyjny od nVidii.
        Różnice rzędu 30%, czy 50%, choć spore można w pewnym stopniu pominąć bo przecież można wziąć kredyt.
        Lecz różnic rzędu 700% już nie można ignorować.

        Raja popełnił błąd wypuszczając skrajnie wyżyłowaną kartę w zasadzie jedynie dla fanów marki.
        Dobrze że przynajmniej tryb PowerSaver (podnoszący efektywność energetyczną o 34-39%) jest dostępny od ręki.

        Skomentuj

  5. Ghola
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-12-19 10:40

    Smuci mnie zmarnowana szansa przez AMD, czekałem tyle lat na następce mojej 7970 i przez fatalną premierę Vegi /cenę/moc kupiłem 1080Ti (nie narzekam na nową grafę, to bardzo wydajna karta graficzna).

    Właśnie tak się traci klientów.

    Skomentuj Historia edycji

  6. Dunny
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-12-19 12:44

    Spokojnie, spokojnie.....w cepach mieli zbyt futurystyczne FX bez wsparcia ? ....zakopali się ..... dali radę z Ryzenem ? ... i to na 200 % normy :) Nie podniecajcie się GTX 1080 bo w Polsce to margines sprzedaży.W końcu zrobią dobrą grafikę w dobrej cenie..chociaż to co oferują złe nie jest tylko nieadekwatne cenowo do konkurencji.

    Skomentuj Historia edycji

  7. kitamo
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-12-19 14:02

    heh, NAVI to pewnie nawet jako referent nie pojawi sie w sklepie co by tradycje podtrzymac.

    Skomentuj

  8. Gatts-25
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-12-19 16:53

    Ludzie jeszcze się zdziwią co ta "wyżyłowana" VEGA potrafi.
    To ,że obecnie wydajność na Watt jest strasznie na niekorzyść tej architektury jest niedopowiedzeniem.
    Różnice między wersjami zakupionymi w sklepie z ustawieniami zegarów taktujących oraz napięcie rdzenia jakie możemy sami wprowadzić jest niezwykle spora.
    VEGA 64 z 205W TDP ma wydajność od 5 do 8% mniejszą od wersji ,która ma 360W TDP.
    To świadczy ,że VEGA64 w tej generacji ma swój punkt wydajności na Watt przekroczony znacznie gdyż przy nie wiele mniejszej utracie wydajności ma dużo mniejszy pobór energii elektrycznej.
    Kolejna sprawa to jesteśmy po premierze TITAN V ,który jest pokazem siły i wydawać by się mogło ,że dominacji.
    Zmartwię 80%użytkowników GPU od NVIDIA bo w tym momencie deweloperzy mają kolejny punkt odniesienia do tworzonych gier i w końcu mimo nieśmiertelnego DX11 obliczenia połówkowe mogą zostać w pełni wykorzystane.
    Jak źle to wygląda w przypadku wydajności architektury PASCAL widać na poniższym teście -
    https://zapodaj.net/d5a18ceeec273.png.html
    a to znaczy tylko jedno ,że w pełni wykorzystany RAPID PACKED MATH ,który jest bezpośrednio związany z FP16 w VEDZIE da jej przyrost wydajności nawet o 100% więc bójcie się użytkownicy przeszacowanych cen G1080Ti bo postarzanie produktów przez sterowniki nie będzie miało tutaj nic z tym wspólnego.

    Skomentuj

    1. michal_mat
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-12-19 21:44

      Hmm, nie zmartwiłem się, jak teraz żyć?
      Ogarnij się, stary. Ile to już generacji GPU AMD miało pozamiatać NVidią? Dwie? Trzy? I cały czas to samo - jeszcze chwila i im pokażemy. Bo zaraz Vulcan, DX12 czy co tam akurat głośne i zwyciężymy!!! A gry które będą zoptymalizowane pod AMD jeszcze 6-9 miesięcy i będą.
      A tu bieda, bo ci źli developerzy jak nie chcieli stosować rozwiązań pokazujących przewagę AMD, tak nie chcą dalej. Może petycja do kogoś ważnego żeby im kazał?

      Skomentuj

  9. wasptak
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-12-20 08:16

    Nadochodzi nowe przycięcie polarisów! Jest na co czekać! xD