Procesory

AMD Ryzen 3 1200 z 8 rdzeniami - odblokowane procesory pojawiły się w Rosji

opublikowano przez Paweł Maziarz w dniu 2017-11-24

Doniesienia o nietypowych egzemplarzach procesora pojawiły się w Rosji. Czy jest szansa, aby takie jednostki spotkać również w Polsce?

Jakiś czas temu pisaliśmy o nietypowych egzemplarzach procesorów AMD Ryzen 5 1600 i 1600X, w których udostępniono więcej rdzeni niż przewiduje to specyfikacja. Okazuje się, że podobna przypadość dotyczy również wybranych egzemplarzy modelu Ryzen 3 1200.

Informacje o nietypowych procesorach tym razem pochodzi od rosyjskich klientów. W sieci można znaleźć filmiki, które przedstawiają model Ryzen 3 1200 z aktywnymi 8 rdzeniami/8 wątkami (zamiast 4 rdzeni/4 wątków). Większą liczbę rdzeni potwierdzają też testy wydajności – oferowane osiągi są trochę lepsze od modelu Ryzen 5 1500X.

Wygląda więc na to, że podczas produkcji wykorzystano w pełni sprawne jądro krzemowe, ale zapomniano zablokować niewykorzystywanych rdzeni (układ Ryzen 3 1200 dysponuje dwoma blokami CCX, ale domyślnie powinny one oferować tylko po dwa rdzenie).

AMD Ryzen 3 1200 - wersja z 8 rdzeniami/8 wątkami

Jaka jest szansa na trafienie odblokowanej sztuki? Tego nie wiadomo, aczkolwiek raczej nie powinniśmy liczyć na szczęście. Większa dostępność takich jednostek mogłaby zrobić spore zamieszanie na rynku procesorów (w tym również zaburzyć sprzedaż droższych jednostek z serii Ryzen 5 i Ryzen 7).

Źródło: YouTube – boxerg, Reddit

marketplace

Komentarze

13
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Mam wrażenie że to takie szykowanie gruntu pod Ryzen refresh gdzie mogą się pojawić same 8 i 16 rdzeniowce z i bez SMT [w końcu jakoś muszą dodać mocy, a sama zmiana procesu wcale może nie wpłynąć tak dobrze na wydajność jak to niektórzy zapowiadają].
 • avatar
  Takie "CUDA" to tylko od AMD :P
  Zaloguj się
 • avatar
  Czyli bedzie loteria jak z Athlon'ami II :)
 • avatar
  W przypadku Phenom-ów II, AMD pojechali po bandzie, z tego co czytałem, w pewnym okresie aż 67% wszystkich sprzedawanych PhenomII X3 (standard oraz BE) udało się z sukcesem odblokować do stabilnych X4.
  Zaloguj się
 • avatar
  ciekawe po ile będą wyceniane AMD Ryzen 1200 z 8 rdzeniami na allegro czy ebay ?
 • avatar
  Jeżeli w procesie produkcji jest tam mało układów z uszkodzonymi rdzeniami a za kilka miesięcy mają się pojawić nowe RYZENY w odświeżonej wersji to takie zagranie byłoby dobrą reklamą do nakręcenia sprzedaży by zablokować kupno produktów INTELA z powodu nie opłacalności.
 • avatar
  Nie wierzę w takie wpadki :)
  Zaloguj się