Na topie

Nowy Mac Pro pokazany światu - Apple powraca z prawdziwą bestią

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Komputery

Kategoria: Komputery Technologie i Firma Tematyka: Konferencja Apple Na Topie Sprzęt do firmy Producenci: Apple

Wysoka wydajność, duże możliwości konfiguracyjne i ciekawa stylistyka to cechy charakterystyczne komputera Apple Mac Pro (2019).

  • Nowy Mac Pro pokazany światu - Apple powraca z prawdziwą bestią
A A

Nowy Mac Pro wreszcie ujrzał światło dzienne. Firma Apple poważnie przetestowała naszą cierpliwość, ale warto było czekać, bo podczas WWDC 2019 amerykański gigant zaprezentował prawdziwą bestię w niezwykle atrakcyjnych wizualnie szatach.

Nowy Mac Pro (2019) zaprezentowany

Zaprezentowany podczas WWDC 2019 nowy Mac Pro ma stalową obudową, zapewniającą prosty dostęp do komponentów i ułatwiającą ewentualną modernizację. Oczywiście znacznie istotniejsze jest to, co drzemie w środku, a wnętrzem komputer ten zdecydowanie nie może się wstydzić.

Mac Pro 2019 obudowa

Na pokładzie nowego Maca dla profesjonalistów znajduje się (mający nawet 28 rdzeni) procesor Intel Xeon, zniewalająca maksymalna ilość 1,5 TB RAM-u oraz dwa układy graficzne Radeon Pro Vega II w najmocniejszej konfiguracji. 

W środku znalazło się też miejsce dla kilku gniazd rozszerzeń PCI: 4 o podwójnej szerokości, 3 o pojedynczej i 1 „połówce”. Tę ostatnią wypełnia karta I/O z 2 portami Thunderbolt 3, 2 gniazdami USB-A, 2 portami Ethernet oraz złączem mini-jack. 

Mac Pro 2019 wnętrze

Dla osób pracujących z treściami wideo firma Apple zaprojektowała kartę o nazwie Afterburner, przetwarzającą 6 miliardów pikseli na sekundę i zapewniającą możliwość równoczesnego odtwarzania 3 materiałów 8K RAW lub 12 materiałów 4K. Do schłodzenia tego wykorzystywane są 3 wentylatory i „dmuchawa”. 

Mac Pro – flagowy komputer Apple od 6000 dolarów wzwyż

Zejdźmy jednak na ziemię. Podstawowa konfiguracja komputera Apple Mac Pro (2019) to ośmiordzeniowy procesor Intel Xeon, 32 GB pamięci RAM, SSD o pojemności 256 GB i karta graficzna Radeon Pro 580X. Cena takiego zestawu wynosi 5999 dolarów.

Apple Mac Pro 2019 – specyfikacja:

  • Procesor: Intel Ceon W (8 rdzeni, 3,5 GHz – podstawowy / 28 rdzeni, 2,5 GHz – maks.)
  • Pamięć RAM: 32 GB – podstawowy / 1,5 TB – maks.
  • Układ graficzny: Radeon Pro 580X – podstawowy / 2 x Radeon Pro Vega II – maks.
  • Magazyn danych: SSD 256 GB – podstawowy / SSD 4 TB – maks.
  • Interfejs: USB 3.0, Thunderbolt 3, Ethernet, mini jack, HDMI, WiFi 802.11ac, Bluetooth 5.0
  • System operacyjny: macOS 10.15 Catalina
  • Wymiary i waga: 529 x 218 x 450 mm, 18 kg

Źródło: Engadget, CNET, Apple

PS. Też macie takie wrażenia?

 

Odsłon: 27032 Skomentuj newsa
Komentarze

22

Udostępnij
  1. ECRYGIGS
    Oceń komentarz:

    10    

    Opublikowano: 2019-06-04 11:04

    Układ graficzny to bardzo ciekawa konstrukcja - Radeon Pro Vega II Duo na jednym PCB.

    Skomentuj

    1. paulus99
      Oceń komentarz:

      9    

      Opublikowano: 2019-06-04 11:10

      Na dodatek produkowany na wyłączność tylko dla Apple, specjalnie do tego Maca.

      Skomentuj

    2. pablo11
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2019-06-04 12:35

      Brzmi jak najwydajniejsza karta graficzna na rynku. Oczywiście jeśli bierzemy pod uwagę obliczenia w OpenCL. Ale Apple chyba już od dłuższego czasu współpracuje z AMD, więc nie wiem czy akurat brak CUDA będzie znaczący.

      Skomentuj

  2. jaredj
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2019-06-04 11:35

    Powiedzcie mi, co jest do jasnej ciekawego w tej "stylistyce"?!?!?! Ciekawie beznadziejna - to może.

    Skomentuj

  3. DanyGee
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-06-04 11:36

    Stylistycznie mi totalnie nie podchodzi, ale tę moc bym chętnie wykorzystał.

    Skomentuj

  4. sabaru
    Oceń komentarz:

    9    

    Opublikowano: 2019-06-04 11:37

    Z przodu wygląda jak tarka do krojenia marchewek.

    Skomentuj

  5. Kapitan Nocz
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-06-04 11:42

    https://cutt.ly/Su74No

    no i już wszystko wiadomo po co się tak ludzie pchali, Apple zrobilo na Everescie pokaz najnowszego Maca Pro!! haha

    Skomentuj

  6. benutzer
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2019-06-04 12:05

    Od frontu wygląda jak kubeł na brudne gacie.

    Skomentuj

  7. rlistek
    Oceń komentarz:

    12    

    Opublikowano: 2019-06-04 12:42

    • 8 rdzeni
    • 580X
    • 256GB SSD

    = $6k.

    "Apple powraca z prawdziwą bestią"

    ;D

    Skomentuj

  8. Aquagen
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2019-06-04 12:58

    Intel przygotował na potrzeby tego Maca Pro bardzo ciekawy procesorek:
    https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/193754/intel-xeon-w-3275m-processor-38-5m-cache-2-50-ghz.html

    Ma aż 64 linie PCIE wprost z CPU (nie licząc tych z chipsetu).
    To naprawdę krok w dobrą stronę.

    Skomentuj

    1. gormar
      Oceń komentarz:

      6    

      Opublikowano: 2019-06-04 13:45

      Ba, nawet lepiej. Apple ma własną nazwę tych procesorów: Ceon. Co ma związek z ich ceną ;).

      Skomentuj

      1. rahl_r
        Oceń komentarz:

        5    

        Opublikowano: 2019-06-04 16:37

        Błąd w druku, miało być CENEON ;)


        Skomentuj

  9. TheEquinoxe
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2019-06-04 14:23

    Nie stać mnie i nie mam takich potrzeb ale tak z ciekawosci - ile sobie zycza za ta najbardziej wypasiona wersje? 30k$?

    Skomentuj

    1. HomeAudio
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2019-06-04 16:58

      Pewnie szczyt specyfikacji osiągniemy na pułapie 40 tysięcy $. Grubo...

      Skomentuj

  10. KENJI512
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2019-06-04 14:51

    Ciekawe, jakby tak odjąć logo Apple, dać normalną obudowę i kartę graficzną, która nie jest specjalna dla Appla (bo chyba zwykłych tam się nie włoży)...

    To ta podstawowa wersja nie powinna kosztować jakieś 4000-5000zł maks zamiast 24.000zł?

    Skomentuj

    1. gormar
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-06-04 15:09

      4 tys. złotych to kosztuje sam Intel Xeon W-3225 (8 rdzeni@3,7GHz/4,3GHz). Ale w 10 tysiącach to powinni się zmieścić.

      Skomentuj

      1. KENJI512
        Oceń komentarz:

        4    

        Opublikowano: 2019-06-04 23:43

        No tak tak, Xeony drogie, ale chyba można jakiegoś Ryzenka taniej znaleźć o podobnej wydajności?

        Skomentuj

        1. Kropeczka
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2019-06-05 07:32

          A może tablet od razu. Wtedy to wyjdzie dopiero jakie te Apple zdzierusy...

          Skomentuj

        2. wilcze_stado
          Oceń komentarz:

          -1    

          Opublikowano: 2019-06-07 10:12

          Póki co nie ma ryzenów o podobnej wydajności, dość blisko są co lepsze Threadrippery (i to na nie należy patrzeć ze względu na ECC). Dobre stacje robocze innych producentów też swoje kosztują, fakt, że trochę mniej, ale to trochę maleje wraz ze wzrostem parametrów (im bogatsza konfiguracja, tym różnice pomiędzy Apple i non-Apple maleje).

          Skomentuj

  11. Kapitan Nocz
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-06-04 15:27

    Potfur, normalnie !! Mnie bardziej interesuje od ceny i specyfikacj, co się stało z ich genialnym pomysłem na obudowy imitujące kubły na śmieci? Czyżby sie okazało, ze to ślepa uliczka? Apple quo vadis?!

    Skomentuj

  12. eltra
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2019-06-06 07:06

    No jak chcą to potrafią zrobić sprzęt z jajem :) A o cenach z Apple to nie dyskutuje już nawet gdyż zazwyczaj są daleko po za moim horyzontem nie tyle co finansowym co rozumieniowym :P

    Skomentuj

  13. derekpl
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2019-06-06 09:33

    O konfiguracji jak i cene sie nie wypowiadam.
    Design jest fajny troche swiezego powiewu