Na topie

ASUS Prime X399-A - ekonomiczna płyta pod Ryzen Threadripper

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Płyty główne

Kategoria: Komputery Podzespoły Płyty główne Tematyka: Płyty główne AMD Producenci: ASUS

Im bliżej premiery nowych procesorów AMD, tym więcej płyt głównych X399. Firma ASUS planuje wydać co najmniej dwa modele.

  • ASUS Prime X399-A - ekonomiczna płyta pod Ryzen Threadripper
A A

Niedawno mieliśmy okazję opisywać płytę główną ASUS ROG Zenith Extreme, a więc jedną z topowych konstrukcji pod procesory AMD Ryzen Threadripper. To jednak nie wszystko, bo w planach producenta jest jeszcze jedna, tańsza płyta pod nowe procesory AMD.

Mowa o modelu Prime X399-A, który bazuje na laminacie formatu ATX i został utrzymany w czarno-srebrnej kolorystyce (nie zabrakło też podświetlenia RGB LED i możliwości podpięcia dodatkowych taśm LED). Dodatkowym atutem jest możliwość przymocowania elementów wydrukowanych na drukarce 3D.

ASUS Prime X399-A

Dla procesora przeznaczono podstawkę TR4, natomiast dla pamięci operacyjnej cztery banki pamięci DDR4 DIMM. Warto również zwrócić uwagę na dwie wtyczki zasilające EPS12V, 8-fazową sekcję zasilania z dwoma solidnymi radiatorami, a także dodatkowe funkcje dla entuzjastów (producent przewidział tutaj wyświetlacz diagnostyczny oraz przycisk do włączania komputera).

Jeżeli chodzi o złącza dla kart rozszerzeń, do dyspozycji oddano cztery PCI-Express x16 (x16/x8/x16/x8), jedno PCI-Express x4 i jedno PCI-Express x1. Na pokładzie znalazł się też całkiem niezły zestaw złączy dla dysków i napędów: sześć gniazd SATA 6 Gb/s, dwa M.2 32 Gb/s (jedno z nich schowano pod radiatorem chipsetu X399) i jedno U.2 32 Gb/s.

ASUS Prime X399-A

Procesory Ryzen Threadripper mają zadebiutować się na początku sierpnia. Wtedy też pewnie pojawią się płyty główne z podstawką TR4 i chipsetem X399.

Źródło: Brainshark @ AMD Meet the Experts

Odsłon: 7310 Skomentuj newsa
Komentarze

17

Udostępnij
  1. wizdar
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-07-29 19:31

    Ale zajebista jest ta podstawka :)

    Skomentuj

  2. kokosnh
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-07-29 21:36

    Widać wracamy do czasów, gdy procesory były większe od ręki :D

    Skomentuj

    1. piotr.potulski
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-07-30 09:03

      Jakie procesory były większe od ręki? Jedyne co mi przychodzi do głowy to pionowo montowane Pentium II.

      Skomentuj

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        -2    

        Opublikowano: 2017-07-30 12:48

        pentium pro tez był spory i mógł być większy od dłoni 12 letniej chinki.

        Skomentuj

        1. piotr.potulski
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-07-30 19:40

          Nie widziałem na żywo - patrząc na zdjęcia to rozmiar jednak sporo poniżej TR. Ale jego też na żywo nie widziałem. https://youtu.be/p9cfzN7fvBU?t=93

          Skomentuj

          1. kitamo
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-07-31 12:50

            https://www.youtube.com/watch?v=xRwldQMtqYA

            mam go jeszcze u siebie. Kawał cepa jest.

            Skomentuj Historia edycji

  3. Dudi4Fr
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-07-29 22:43

    Nie mogę się doczekać prezentacji TR!

    Skomentuj

  4. naqerpl
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-07-30 10:16

    Ekonomiczna płyta...
    Ile? ... Nie wiadomo !
    Genialne :D

    Skomentuj

    1. wiktorrp
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-07-30 14:00

      nie ma gaming w nazwie więc będzie tania

      Skomentuj

  5. darioz
    Oceń komentarz:

    -5    

    Opublikowano: 2017-07-30 11:14

    I tak w grach Intel będzie o wiele lepszy! Gry dzisiaj wykorzystują 4 rdzenie a maksymalnie 8. Z czego należy sobie zdać sprawę że 8 rdzeni wykorzystuje tylko garstka tytułów których można policzyć na palcach jednej ręki! Dlatego wydawanie pieniędzy na 16 rdzeniowy procesor to strzał w kolano!

    Skomentuj

    1. wild0ne
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2017-07-30 11:39

      Bo wszyscy na świecie kupują kompy tylko do grania w gry.

      Skomentuj

    2. kitamo
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-07-30 12:45

      dziś może i bez sensu, za rok może mieć to już sens a grunt przygotować ktoś musi.

      Skomentuj

    3. piotr.potulski
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-07-30 19:42

      To nie jest procesor do gier.

      Skomentuj

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-07-31 12:52

        a do czego?

        Skomentuj

        1. piotr.potulski
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2017-07-31 20:57

          Dobre pytanie. Moim zdaniem coraz bardziej do niczego, bo coraz więcej zadań intensywnych obliczeniowo jest przenoszonych albo na GPU, albo do chmury (oczywiście ona tez "z czegoś" musi być zrobiona). Zadania jakie mi przychodzą do głowy to grafika, montaż nieliniowy, obliczenia naukowe (ale tu zastrzeżenie powyżej), CAD, programowanie (wirtualizacja). W praktyce najfajniejszą cechą tych procesorów może się okazać nie ilość rdzeni, ale ilość linii PCI, pozwalająca na zbudowanie wydajnego systemu.

          Skomentuj

  6. kitamo
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-07-30 12:47

    ładny design nawet. Podobaja mi się te radiatory i czarny laminat.

    Skomentuj

  7. mat9v
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-07-30 23:01

    Oj ta płyta jest bardzo ekonomiczna. Zasilanie 6+2+2 to będzie tyle co mają lepsze płyty pod Ryzena. A przecież to ma 2x więcej rdzeni. Toto ledwo podoła procesorom na podstawowym zegarze, o jakimkolwiek podkręcaniu można na tej płycie zapomnieć. Nawet jeśli dadzą VRMy 60A.
    Ryzen 1800X zjada w standardzie 105A, Threadripper 16 core zje pewnie 200A minimum. Hej, przy 6 fazach zasilania CPU po prostu muszą dać VRMy 60A bo jeśli dadzą 40A to się zwyczajnie zagotują pod pełnym obciążeniem (40A x 6 faz to 240A, jeśli procek poprosi o 200A to sekcja zasilania wytworzy koło 35-40W ciepła - koszmar), przy 60A byłoby lepiej, ciepła powinna wytworzyć w okolicach 25W. To i tak, dużo ale już nie katastrofa.