Na topie

Bandaże też mogą być „inteligentne”

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Tematyka: medycyna

Co byście powiedzieli na bandaże, które w czasie rzeczywistym monitorowałyby proces gojenia się rany i wysyłały te informacje lekarzowi?

Bandaże też mogą być „inteligentne”

A A

Rzadko to robimy, a naprawdę powinniśmy docenić to, że opieka medyczna, na jaką możemy dzisiaj liczyć, jest na nieporównywalnie wyższym poziomie niż ta, która oferowana była naszym dziadkom, a nawet rodzicom. Inteligentne bandaże mogą być kolejnym wynalazkiem, który poprowadzi nas do następnej rewolucji na tym polu.

Nie brakuje ekspertów, którzy twierdzą, że już niedługo relacja pacjent-lekarz będzie zupełnie inna niż dzisiaj. Ten pierwszy nie będzie musiał wychodzić z domu, a ten drugi z gabinetu, by przeprowadzić podstawowe badania, przede wszystkim te kontrolne. Kamerki o wysokiej rozdzielczości oraz sensory dostępne w gadżetach ubieralnych dostarczą wystarczająco dużo danych. A w przypadku ran…

W takich przypadkach pacjenci będą mieli do dyspozycji inteligentne bandaże. Będą one monitorowały stan rany i na bieżąco sprawdzały, jak się ona goi. Następnie będą przesyłały stosowne informacje lekarzom. Opracował je zespół naukowców ze Swansea University, który twierdzi, że pierwsze testy będą mogły odbyć się w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy.

„Ten inteligentny opatrunek wykorzystuje nanotechnologię, aby poznać stan rany w określonym momencie. Może połączyć tę informację z innymi danymi, takimi jak stopień aktywności pacjenta, a następnie przesłać to wszystko do lekarza, który poradzi, jak zachowywać się, by leczenie przebiegało prawidłowo” – wyjaśnia prof. Marc Clement.

Są już ponoć specjaliści, którzy rozwinęli i są w stanie masowo produkować nanomoduły. Same bandaże miałyby zaś być tworzone za pomocą drukarek 3D, co pozwoliłoby zmniejszyć koszty. Brzmi nieźle, ale z okrzykami radości wstrzymajmy się do poznania efektów zapowiadanych przez naukowców testów.

Źródło: BBC

Odsłon: 1726 Skomentuj newsa
Komentarze

2

Udostępnij
 1. Dragonik
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2017-04-18 16:14

  Wszystko "inteligentne" niedługo bedzie papier do d*** który bedzie nam mówił czy chorujemy czy nie

  Skomentuj

 2. Filippo386
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-04-18 16:28

  Teraz czekamy na papier toaletowy, pieluchy, bieliznę...mnóstwo "inteligentnych" pomysłów -_-

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!