Na topie

Blockchain w prostych slowach (film w j. angielskim)

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Jak działa Blockchain? Co sprawia, że tak wiele się o nim mówi? Czy jest to technologia przyszłości?

 • Blockchain w prostych slowach (film w j. angielskim)
A A

Bitcoin i kryptowaluty w ogóle to ostatnio gorący temat – dość istotnie redefniują bowiem sektor finansowy. Aktywa i transakcje są zapisywane w ogromnej, zdecentralizowanej bazie danych nazywanej blockchain. Dosłownie: łańcuch bloków – to sieć, niczym Internet, tyle tylko, że to, co jest przesyłane między urządzeniami i użytkownikami to nie informacje, a wirtualne pieniądze.

Blockchain to księga rachunkowa, która jest nie do podrobienia i nie do sfałszowania, a zapisane w niej transakcje są nieodwracalne. To sprawiło, że nawet krytykujący ideę samego bitcoina przedstawiciele sektora bankowego doceniają łańcuch bloków i rozważają wdrażanie go.

Co sprawia, że tak zapisane informacje nie są podatne na żadne manipulacje? Przede wszystkim oparcie całości na „hashach”, czyli na pozór nie mających sensu ciągach znaków, które w rzeczywistości reprezentują konkretne cyfrowe dane. 

Nazywany innowacją, bo zapewniający „zaufane transfery w nieufnym świecie” Blockahin używa „hashów” i nie jest do odgadnięcia to, co reprezentują. Eliminuje więc konieczność wykorzystywania „wierzycieli”.

Ale jak konkretnie działa blockchain? W prosty sposób wyjaśnia to Anders Brownsworth w swoim filmiku „Blockchain 101” (w przystępnym języku angielskim):

Nie brakuje opinii, że Blockchain jest fundamentalną technologią, tak jak TCP/IP dla Internetu. I podobnie jak miało to miejsce z Internetem w latach 90. ubiegłego wieku, trudno przewidzieć w jaki sposób, ale niemal pewne jest, że rozwiązanie to ewoluuje.

Źródło: Anders. Grafika: Davidstankiewicz/Wikimedia Commons

Odsłon: 4074 Skomentuj newsa
Komentarze

2

Udostępnij
 1. loctor
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-02-10 18:09

  "Bitcoin i kryptowaluty w ogóle to ostatnio gorący temat – dość istotnie redefniują bowiem sektor finansowy."
  Co robią?? Głośno jest rzeczywiście tyle, że za sprawą afer i przekrętów w których grają główne role. Nie wspominając już o tym, że zainteresowanie kryptowalutami w skali świata, nie licząc sektora bandyckiego jest bliskie zera.

  Skomentuj

  1. Moggster
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2017-02-10 18:25

   Z pewnoscia. Popatrz co sie dzieje z BTC w azji i powiedz to jeszcze raz.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!