Na topie

Chmura nie jest pozbawiona wad, a te mogą ujawnić się w najmniej odpowiednim momencie

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Internet Tematyka: chmura Producenci: Google

Usługa firmy Google odmówiła użytkownikom dostępu do ich plików. To tylko drobny błąd, ale pokazuje, że chmura nie jest doskonała.

Chmura nie jest pozbawiona wad, a te mogą ujawnić się w najmniej odpowiednim momencie

A A

Część użytkowników Dokumentów Google nie była w stanie otworzyć swoich plików. Dowiadywała się, że „naruszają one warunki korzystania z usługi”. Po kilku godzinach udało się rozwiązać ten problem, który okazał się niczym innym jak drobnym błędem, który doprowadził do automatycznej blokady niektórych dokumentów.

Gigant z Mountain View opublikował oświadczenie, w którym przeprasza za komplikacje i zapowiada wprowadzenie rozwiązań, które nie dopuszczą do wystąpienia błędu w przyszłości.

Takie błędy mogą się zdarzać i trudno kogokolwiek za to winić. Ten najnowszy z przykładów pokazuje jednak wyraźnie, że koncepcja „wszystko w chmurze”, do jakiej próbują nas przekonać technologiczni giganci, nie jest pozbawiona wad.

Owszem, są oczywiste plusy (jak odciążenie dysku twardego, możliwość kontynuowania pracy na różnych urządzeniach, opcja prostego udostępniania dokumentów itp.), ale są też minusy: oddajemy kontrolę nad plikami „komuś”, a ten „ktoś” w najmniej odpowiednim momencie może nawalić.

Chmura Drive

Należy oczywiście pamiętać, że tak samo awarii może ulec dysk twardy, pendrive, płyta czy jakikolwiek inny nośnik, na którym zapisany jest nasz ważny dokument.

Dlatego też jeśli można wyciągnąć jakąś lekcję z ostatniego zdarzenia, to powinna ona być taka, że nigdy, a szczególnie w przypadku kluczowych plików, nie należy polegać wyłącznie na jednym rozwiązaniu (zapisie lokalnym lub w chmurze). To wciąż nie daje nam stuprocentowej pewności, ale szansa na niemiłą niespodziankę jest wielokrotnie mniejsza. 

To nic odkrywczego, ale w czasach, gdy z każdej strony jesteśmy zalewani koncentrujących się wyłącznie na plusach reklamami usług chmurowych, być może warto o tym przypominać.

Źródło: Engadget, inf. własna. Foto: Hans/Pixabay (CC0)

Odsłon: 10297 Skomentuj newsa
Komentarze

4

Udostępnij
  1. Wojciech Kulik
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2017-11-01 13:42

   To tylko krótkie przypomnienie (jako uzupełnienie informacji o problemach w Google Docs) - tak jak w przypadku newsów o zagrożeniach w sieci, które często opierają się na tych samych mechanizmach, a mimo to wciąż znajdują się osoby, które dają się "nabrać".

   Skomentuj

 1. mgkiler
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-11-01 13:53

  Można też postawić domowy serwer ftp i mieć zdalny dostęp do swoich plików.

  Można wykupić stały adres za niewielką opłatą.

  Skomentuj

  1. pablo11
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-11-01 15:38

   Domowy serwer FTP powoduje problemy z przymusem do administracji jego zawartości. Trzeba to jakoś zabezpieczyć itp. Ogólnie ja nie potrzebuję np. mieć swoich plików dostępnych z poziomu internetu. Bo niby po co ?? Jak chce coś małego udostepnić to udostępniam, albo przenoszę na karcie pamięci/pendrive. Nie potrzebuje żadnych chmur.

   Skomentuj

   1. DonDiego
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-11-03 09:59

    Ale wiele osób potrzebuje. Noszenie ze sobą dysku/pendrivea/karty pamięci jest obciążone ryzykiem zgubienia tej rzeczy albo zostawienia jej w domu lub w pracy lub u znajomego.
    Są też ludzie, którzy potrzebują dostępu do dokumentów na różnych urządzeniach. Ktoś pracuje w domu na Windowsie, w pracy ma Maca a w międzyczasie chce pokazać coś komuś na androidzie na urządzeniu mobilnym. Poza tym chmura ma tą zaletę, że można korzystać z plików nawet jeżeli Twoje urządzenie uległo zniszczeniu lub zagubieniu.
    Osobiście korzystam z chmury jako tymczasowego magazynu na zdjęcia oraz mniej ważne dokumenty. Ważniejsze pliki zgrywam na dysk twardy przeznaczony tylko do archwiziacji.

    Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!