Przeglądarki WWW

Chrome vs Chromium - czym się różnią i co wybrać?

opublikowano przez Wojciech Kulik w dniu 2018-03-13

Google Chrome to najpopularniejsza przeglądarka na świecie. Nie powstałaby jednak, gdyby nie Chromium. Czym te przeglądarki internetowe się różnią i która dziś, czyli 10 lat później, jest lepszym wyborem?

Chromium i Google Chrome to bliźniaczo podobne przeglądarki internetowe. Różni je jednak to, czego nie widać na pierwszy rzut oka. Co takiego?

Chrome vs Chromium – jakie różnice?

Przeglądarki te nie bez powodu podobnie wyglądają i mają podobne nazwy. Już na początku trzeba bowiem wytłumaczyć coś, co jest najważniejsze – Chromium to projekt przeglądarki internetowej o otwartym kodzie źródłowym, a Chrome to program, który na nim bazuje. Krótko mówiąc: bez Chromium nie byłoby Chrome’a. Nie byłoby też przeglądarek Opera czy Vivaldi (a przynajmniej w takiej formie, w jakiej je dzisiaj znamy).

Chromium zostało uruchomione w 2008 roku przez The Chromium Project. W tym samym roku zadebiutowała (będąca dziś najpopularniejszą przeglądarką internetową na świecie) Google Chrome – oparta na kodzie źródłowym Chroium, ale wzbogacona przez zespól z Mouintain View o dodatkowe rozwiązania. 

Chrome Chromium okna

Podstawą Google Chrome jest więc Chromium, ale na tym nie koniec. Czym objawia się fakt, że jest to bardziej rozbudowana wersja tej open-source’owej przeglądarki? Odpowiedzmy sobie na pytanie...

Co ma Chrome, czego nie ma Chromium?

 • zintegrowane narzędzia i wtyczki, rozszerzające funkcjonalność przeglądarki internetowej. To między innymi Flash Player (PPAPI) oraz wbudowany czytnik dokumentów PDF (co jest rozwiązaniem bardzo praktycznym; czytnik może być jednak doinstalowany do Chromium w formie rozszerzenia),
 • więcej kodeków multimedialnych (Chromium wykorzystuje wyłącznie open-source’owe kodeki),
 • system automatycznej aktualizacji (czyli Google Update – narzędzie, które eliminuje konieczność ręcznego wyszukiwania i instalowania nowych wersji programu),
 • wbudowe opcje raportowania do Google, dzięki czemu użytkownicy mogą wysyłać statystyki użytkowania i informacje o awariach w celu poprawy jakości programu,
 • prosty instalator, który automatyzuje proces instalacji programu (Chromium tymczasem jest dystrybuowane w formie archiwum ZIP).

Chrome ma wszystko, co ma Chromium, ale Chromium nie ma wszystkiego, co ma Chrome.

Chrome czy Chromium – co lepsze?

Ze względu na szerszą funkcjonalność, naturalna odpowiedź na tak zadane pytanie brzmiałaby „Google Chrome”. Z drugiej strony jednak brak tych wszystkich „dodatków” sprawia, że uboższe w funkcje Chromium jest lżejsze (co jest szczególnie istotne w przypadku starszych komputerów), a do tego (przynajmniej w teorii) bezpieczniejsze, to znaczy: lepiej dbające o prywatność użytkowników. 

Chrome Chromium BMK

Z tym bezpieczeństwem jednak w rzeczywistości bywa różnie, bo choć wykorzystują „zamknięte składniki”, twórcy przeglądarki Google Chrome prowadzą program, w ramach którego nagradzają „łowców luk”, co pozwala skutecznie poprawiać poziom ochrony.

Mimo to użytkownicy, którzy prefereują „otwarte oprogramowanie” z pewnością chętniej wybiorą przeglądarkę Chromium. Muszą jednak pogodzić się z jej brakiem automatycznych aktualizacji czy też niedostępnością niektórych multimedialnych usług, takich jak Netflix. 

Źródło: The Chromium Project, Google, Computerworld, How to Geek, Fossbytes, inf. własna

marketplace

Komentarze

8
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Na dzień dzisiejszy to ja bym powiedział że gdyby nie Opera to Chrom stało by w miejscu bo to Opera jest najbardziej innowacyjna.
  Zaloguj się
 • avatar
  Chromium jest zazwyczaj instalowana domyślnie na wielu popularnych dystrybucjach Linuksowych, a nawet jak brak jej domyślnie instalowanej to prawie zawsze, znajdziemy ją w repozytorium. Dlatego właśnie na Linuksie nie ma znaczenia mechanizm aktualizacji (którego de facto brak w Chromium), gdyż za aktualizację odpowiedzialne są systemowe repozytoria. Na Windows też można to wymusić. Są rozszerzenia, które powalą na sprawdzenia aktualizacji i pobrania nowych binariów w tzw. "locie". Jest też i prosty skryp to pobierania nowych updatów - ale tutaj trzeba go odpalać za każdym razem, kiedy chcemy sprawdzić czy istnieje nowa wersja.
  Kodeki? Tak, domyślna kompilacja Chromium korzysta jedynie w opensource kodeków. Mimo wszystko większość kompilowanych dla Linuksa wersji posiada ustawione flagi do obsługi kodeków własnościowych. Dodatkowo na Windowsa istnieją też specjalnie skompilowane do obsługi własnościowych kodeków np. tutaj: https://chromium.woolyss.com/ gdzie można wybrać build czy to z gcc czy też z clang oraz rodzaj kodeków czy inne dodatki.
  Obsługa wtyczek. Chromium ich nie zawiera. Ale obsługuje. Np. Flash, wystarczy pobrać wtyczkę z repozytorium albo z se strony adobe flash i mamy flasha i tak samo z każdą kolejną wtyczką.
  Instalator? Fakt dla Windowsa, oficjalne chromium jest zalecane do odpalania z archiwum .zip, mimo wszystko sami twórcy udostępniają też prosty instalator nazywany mini_installer.exe do pobrania z ofialnego repo twórców https://commondatastorage.googleapis.com/chromium-browser-snapshots/index.html?prefix=Win_x64/542784/

  Chromium może i ma swoje wady, ale można je bez problemu zniwelować. Dlatego ja korzystam z Chromium i sobie cenię :)
  Zaloguj się
 • avatar
  A ja polecę od siebie Iron - taka lepsza wersja Chrome, pozbawiona szpiegowania ;]
 • avatar
  Firefox i tak najlepszy Kappa
 • avatar
  Jeszcze jest Chrome Canary
 • avatar
  "Muszą jednak pogodzić się z jej brakiem automatycznych aktualizacji czy też niedostępnością niektórych multimedialnych usług, takich jak Netflix." - patrzę i oczom nie wierzę, że to artykuł z marca tego roku!

  Czy autor żyje w średniowieczu, gdzie nikt nie słyszał o możliwości ręcznego doinstalowania pakietu widevine-cdm?
  Ba, do początków tego roku Chromium było jedyną przeglądarką poza MS Edge, która pozwalała oglądać Netflixa w rozdzielczości 4K!

  Ehhh, gdzie tu rzetelność...