Na topie

Polski crowdfunding dla organizacji non-profit: Porównanie serwisów

Autor:
Mateusz Albin

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Polskie serwisy crowdfundingowe to nie tylko komercyjne zbiórki, ale też akcje nonprofit

crowdfunding

AA

Crowdfunding to nie tylko finansowanie innowacyjnych technologii i niszowych gier. Coraz częściej serwisy społecznościowych zbiórek angażują się w działalność charytatywną. Sprawdziliśmy jak wygląda współpraca polskich stron z organizacjami non-profit.

Crowdfunding rozwija się nie tylko za granicą, ale także w Polsce. Coraz częściej poza mniej lub bardziej komercyjnymi inicjatywami, poprzez internetowe zrzutki pozyskiwane są środki na szczytne cele. Pod lupę wzięliśmy polskie serwisy crowdfundingowe i sprawdziliśmy czy i jak organizacje mogą zbierać pieniądze w ten sposób.

crowdfundin w polsce

FaniMani.pl

To serwis, który powstał, aby pomagać organizacjom społecznym. Zasada jest prosta: użytkownicy robią zakupy, a część wartości wraca do wybranej organizacji. Zarejestrować się mogą nie tylko fundacje i stowarzyszenia, ale też organizacje nieformalne, jak np. kluby sportowe, hufce harcerskie, rady rodziców i inne. W ciągu roku do serwisu dołączyło ponad 1900 organizacji. Użytkownicy mają do wyboru ponad 800 sklepów internetowych i wygenerowali już ponad 16 000 darowizn.

Charytatywni Allegro

Zgodnie z podstawową funkcją serwisu, zbiórki prowadzone są poprzez aukcje, a środki przeznaczane są na konkretne cele. Cieszy się dużym powodzeniem wśród największych organizacji, a szczególnie głośno jest o nim podczas finału WOŚP. Przedmioty na aukcję internetową może przekazać każdy użytkownik serwisu. Cała kwota zostaje przekazana wskazanej organizacji. Charytatywni Allegro nie pobiera opłat za wystawianie ofert, a PayU obsługuje płatności online bez pobierania prowizji.

Siepomaga.pl

To platforma, która pośredniczy między internautami a organizacjami non-profit. Poza wspieraniem inicjatyw, możliwe jest przekazywanie środków bezpośrednio. Siepomaga znane jest z akcji na rzecz chorych dzieci - kilka miesięcy temu cała Polska mówiła o Kajtku cierpiącym na pęcherzowe oddzielanie się naskórka, na którego leczenie zebrano 6 milionów złotych w zaledwie 6 dni. Siepomaga.pl pobiera 6% zebranej kwoty.

Zrzutka.pl

Zrzutka jest serwisem crowdfundingowym, w którym każdy może utworzyć zbiórkę na dowolny cel. Fundacje mogą założyć konto patrona, a każdy użytkownik może założyć zrzutkę pod patronatem wybranej przez siebie fundacji. Z takiej zrzutki organizator może wypłacić pieniądze tylko na konto organizacji non-profit.

Wspieram.to

Charytatywne akcje w tym serwisie wyróżniane są logiem „NON PROFIT”. Za takie zrzutki nie jest pobierana żadna opłata. Wspierający dany projekt otrzymują nagrody, które są przypisane do poszczególnych progów.

Polakpotrafi.pl

Twórcy serwisu podkreślają, że są otwarci na projekty non-profit, jednak platforma nie obsługuje akcji charytatywnych. Nie ma tu miejsca na kampanie znane z serwisu Siepomaga. Wpłaty trafią do osoby, która założyła projekt tylko wtedy, gdy będzie on w pełni sfinansowany przed upływem określonego czasu. W innym wypadku wszystkie wpłaty zostaną zwrócone do wpłacających. Serwis pobiera prowizję w wysokości 7,4%.

Źródło: Partnersi, Freeimages.com/Sebastian K

Odsłon: 3976 Skomentuj newsa
Komentarze

2

Udostępnij
 1. abuk220
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2016-01-29 20:46

  Najlepiej jest osobiście przekazać datek osobom potrzebującym. Nigdy nie rozumiem dlaczego takie organizacje są nazywane charytatywnymi, skoro ich prezesi czy pracownicy pobierają pensję. Rozumiem koszty utrzymania serwerów czy innych tego typu rzeczy, ale niech pracą w nim zajmują te osoby, które będą to robić bezinteresownie.

  Skomentuj

  1. Snack3rS7X
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2016-01-30 01:37

   Myślę, że to chodzi o to, że dzięki temu, że się im płaci, wykonują swoją pracę solidniej, bardziej się do niej przykładają i mają motywację nawet wtedy gdy zawodzi ich chwilowo dobroć serca i wątpliwości co do tego czy warto pomagać.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!