Systemy operacyjne

Silniki CryEngine i Leadwerks w wersji dla Linuksa

przeczytasz w 2 min.

W ostatnim czasie systemy z rodziny Linux zyskały na popularności. W ślad za nimi ruszyli więc twórcy silników do gier.

silnik cryengine linux w planach natywna wersja

W ostatnim czasie wiele się dzieje wokół systemów z rodziny Linux. Jak się okazuje, w ślad za ostatnią rewolucją, którą urządził Steam, podążają inni. Coraz więcej twórców gier decyduje się na wydanie swoich nadchodzących produkcji dla Linuksa, a bardzo często również na portowanie już istniejących wersji. Cała Linuksowa rewolucja stanie jednak pod znakiem zapytania, jeśli za entuzjazmem społeczności oraz wielu deweloperów nie pójdą również twórcy silników graficznych. Wszystko jednak wskazuje na to, że do grona wspierających Linuksa mogą niedługo dołączyć silniki CryEngine oraz Leadwerks.

Systemy z rodziny Linux w ostatnim czasie cieszą się coraz większą popularnością wśród twórców gier. Co ciekawe, popularność wzrosła głównie dzięki wprowadzeniu pierwszych sklepów cyfrowej dystrybucji gier jak Desura oraz od niedawna także Steam, a w testach jest również IndieCity, a dodatkowo wiele sklepów internetowych wprowadziło do swojej oferty pozycje dla Linuksa.

Co ważne, twórcy gier przychylniejszym okiem patrzą na Linuksa, jeżeli silnik gry, którą tworzą, jest dostępny w natywnej wersji dla tego systemu. Dużo trudniej, bo zarówno pod względem finansowym, jak i więcej nakładu pracy, trzeba poświęcić portując gry dla Linuksa, które nie mają natywnego silnika w wersji dla tego systemu. Natomiast jak pokazuje przykład kilku otwartych silników oraz Unity 4 3DSource, które w ostatnim czasie są niemalże masowo stosowane w multiplatromowych grach – jeżeli będzie silnik, bardzo prawdopodobne, że będzie i wersja dla Linuksa.

leadwerks silnik projekt zbiórka kickstarter wersja linux

Dużą popularność gier dla Linuksa widać ostatnio w usłudze Kickstarter, gdzie zdecydowana większość gier, które się pojawiają, ma zapewniać również obsługę Linuksa. Wracając jednak do głównego tematu, ostatnio we wspomnianym Kickstarterze pojawił się projekt Leadwerks. Projekt zakłada udostępnienie natywnych wersji narzędzi przeznaczonych do tworzenia profesjonalnych gier w wersji dla systemów Linux. Warto podkreślić, że narzędzie nie tylko będzie umożliwiało tworzenie gier dla tego systemu, ale i również tworzenie ich właśnie na nim.

Do tego celu twórcy potrzebowali 20 tysięcy dolarów. Jak się okazało, po kilku dniach kwota została uzbierana, a twórcy poinformowali, że narzędzia Leadwerks już oficjalnie trafią na Linuksa. Oczywiście jedna jaskółka wiosny nie czyni, można również się zastanawiać, a co z dużymi i znanymi silnikami do gier?


W ślad za silnikiem Source firmy Valve, najwyraźniej zmierzają następni. Jakiś czas temu, programista Ryan C. Gordon „icculus” (twórca m.in. biblioteki SDL) przeniósł silnik Unreal Engine 3 na Linuksa, a i niewykluczone, że jego nowa wersja Unreal Engine 4 będzie również oferowała jego obsługę.

Dodatkowo apetyty linuksowych graczy rozpaliły słowa twórcy, będącej obecnie w fazie tworzenia gry Star Citizen, która wykorzystuje najnowszą wersję silnika CryEngine 3. Otóż twórcy tej gry, od samego początku, jeszcze podczas zbiórki na Kickstarterze, powstanie wersji dla systemów Mac OS X i Linux uzależniali od wydania przez Crytek natywnej wersji silnika CryEngine 3 dla tych systemów.

Niedawno podczas live stream za pośrednictwem serwisu Twitch - Chris Roberts stwierdził, że jego zdaniem, użytkownicy Linuksa i Maców będą szczęśliwie zaskoczeni, kiedy ich firma ogłosi coś specjalnego. Nieoficjalnie mówiło się właśnie o planach wydania natywnej wersji Star Citizen.

crytek oferta pracy programista linux silnik cryengine 3

Otóż wszystko to zbiegło się w czasie z ogłoszeniem przez firmę Crytek poszukiwania programisty zajmującego się Linuksem. Do jego zadań miałyby należeć prace ściśle związane z systemami Linux oraz przeniesienie silnika CryEngine.

Wszystko więc zaczyna wskazywać, na to, że w najbliższym czasie możemy zobaczyć coraz większą ilość multiplaltformowych gier, które oprócz wersji dla systemów Windows, będą także dostępne w natywnej wersji dla Maca i Linuksa.

Źródło: Kickstarter, twitch, phoronix, sci, geek, gamespot, reddit, crytek, penguingamers, rootgamer

Komentarze

76
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Szymon331
    26
    Coś pięknego.

    Hegemonia Windowsa w grach PCtowych nareszcie się kończy.

    Koniec wsparcia dla DX12, 14, 15... tylko jeśli kupisz nowe okienka. Oby to się rozwinęło jak najszybciej.
    • avatar
      Konto usunięte
      5
      Dopóki nie zobaczę poważnych tytułów na Linuxa, cała ta gadanina o rewolucji to tylko gadanina. Liczą się fakty a nie zapowiedzi. (Możecie sobie minusować ;] )
      • avatar
        shirase
        3
        Dużo ostatnio pojawia się entuzjazmu dla Linuksa, zupełnie jakby w reakcji na ostatnie wydarzenia polityczne. Czyżby twórcy poważnie podeszli do obawy, że skoro MS tworzy backdoory w Skypie i Outlooku, to wkrótce może zacząć zaglądać do nas przez Okna?

        Aż dziwnie mi to przyznać, ale zdaje się, że Stallman miał rację.
        • avatar
          Konto usunięte
          2
          Czyżby moje marzenia z nową generacją konsol się ziściły? Teraz tylko czekać, aż odpuszczą sobie wspieranie DX. Tak się zakładam stanie najpóźniej przy premierze DX12, bo komu by się opłacało robić grę multiplatformową na DX 12, 11 i OGL'a. Lepiej na PC i PS4 robić w OGL'u i DX11 dla X1. Jak chcę OGL'a! Ja chcę lepszą optymalizację i koniec ze sztucznym kastrowaniem żywotności danej karty (np. 8800 i Crysis 3).
          • avatar
            mgkiler
            2
            Zacznę od tego, że nie jestem haterem. Sam kiedyś przez pół roku używałem Linuxa i nie odpalałem Windows.

            Po pół roku nie wytrzymałem i wróciłem do Linuxa.

            Dopóki użytkownik Linuxa nie będzie musiał myśleć jaką to kartę dzwiękową / odtwarzacz mp3 / telefon / urządzenie wielofunkcyjne / wifi-na-usb / głośniki na usb / ... kupić aby działała na Linuxie to Linux nie będzie popularny.
            To ma działać jak pod Windows, że kupuje i działa.

            A nie że urządzenie wielofunkcyjne działa tylko częściowo - samo drukowanie.

            A sterowniki do najpopularniejszej firmy od kart dźwiękowych (nie licząc integr) czyli Creative są dostępne tylko jakieś alternatywne w postaci kodu źródłowego, które trzeba skompilować. Po skompilowaniu i zainstalowaniu okazuję się, że działa tylko stereo, a cała regulacja to 1 suwak do regulacji głośności.
            Nie działa dźwięk 5.1. Nie działa EAX, Nie mówiąc już o ustawieniach typu regulacja bass redirection, czy siły każdego kanału itp.

            Po paru miesiącach mam nagle nie zapowiedziany update jądra w genialnym Ubuntu i co... i dźwięk (czyli marne stereo) przestaje działać. Ponownie kompilacja sterowników, bo tamte zostały w starym jądrze.
            Za miesiąc to samo.
            Następny miesiąc to samo. No bo Ubuntu ma często update jądra.
            Aż w końcu coś się zwaliło, że w filmach dźwięk to same trzaski i nie dało się nic zrobić.

            Nie wytrzymałem i wróciłem do Windows.

            Linux to nie tylko wsparcie gier potrzebne. Wsparcie sprzętu również.
            • avatar
              bvcxz
              1
              Dla Crytek pewnie ważne są dwie rzeczy:
              1. Ludzie od Star Citizen mają sporo kasy na projekt (14 milionów zielonych)
              2. Chcąc cokolwiek ugrać muszą walczyć konkurencją, czyli Unrealem i Unity na wszystkich frontach.

              PS "penginsgamers" przez tę literówkę (w źródłach)zabrzmiało jak "penisspamers":)
              • avatar
                Konto usunięte
                1
                Witam. Nazywam się Mateusz i od 8 miesięcy jestem Linuksiarz!

                Początki odwyku od Windowsa były bardzo trudne. Chęć przywrócenia systemu był bardzo silny! Dlatego pozbyłem się pyty z systemem Windows. Potem głód do produktu firmy MS był coraz mniejszy i mniejszy a ja nie marnowałem cennych minut życia na uruchomienie systemu Windows. Jestem szczęśliwcem któremu się udało....nawet BF4 nie namówi mnie do powrotu. Nawet gdyby miał być grą tysiąclecia. Pozdrawiam, pokój temu serwisowi i jego użytkownikom.
                • avatar
                  Keifanel
                  0
                  A tak właśnie sobie myślałem "dobrze by było gdyby twórcy zrobili silniki na linuxy i przerzucili się na openGL" No i jest :D
                  • avatar
                    krzysztof800
                    0
                    "Linux, aby dorównać systemom operacyjnym Microsoftu, musi przejść z darmowych dystrybucji do całkowicie komercyjnego modelu. Rzeczywistość jest taka, że szeroko pojęte wsparcie i rozwój to określone koszta. Tak więc ktoś musi zapłacić za to i tutaj pojawia się pytanie: Jeżeli linux zaoferuje funkcjonalność i wygodę użytkowania, porównywalną z Windows, KUPISZ ten system ? (pytanie to kieruję do wszystkich)"

                    Ja kupiłbym ten system nawet jak musiałbym za niego zapłacić. Pod warunkiem wparcia technicznego.
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      -1
                      Ubuntu jest najgorszym linuxem chce zniszczyć linuxa tym swoim mirem i unity . Polecam open suse (miał u mnie kłopoty z kartą sieciową) lub sparky linux (polski linux)
                      • avatar
                        sadys
                        -1
                        nie rozumiem tej pseudo-wojny fanbojow windy vs linuxa.

                        Dla Nas jako konsumentow blogoslawienstwem jest konkurencja takze warto trzymac kciuki zeby monopol windy na PC dobiegl konca ASAP...

                        Podobnie zreszta na platoformie mobilnej - pozycja androida zaczyna byc niepokojaca.
                        • avatar
                          ogotay
                          -2
                          Zawsze cieszymy się, jak jakaś bezmyślna ciamajda opuszcza nasze szeregi, gdyż zwyczajnie nie dorosła do Linuksa.

                          Podpisano
                          Użytkownicy Linuksa
                          • avatar
                            bvcxz
                            0
                            Taka ciekawostka z dzisiaj http://www.reddit.com/r/linux/comments/1igw7r/direct3d_9_support_released_for_linux/
                            • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              Mimo że Unreal Engine 3 został przeniesiony na Linuksa. To widziałem zaledwie jedną grę przeniesioną na Linuksa która używa tego silnika.
                              I wciąż drażni mnie to że prace nad portem Unreal Tournament 3 dla Linuksa zostały 3 lata temu przerwane. I wątpię żeby się to zmieniło. Kolejna sprawa to taka że Red Orchestra 2 również nie pojawi się na Linuksa bo korzysta z zmodyfikowanej wersji Unreal Engine 3. Oby było lepiej w przypadku CryEngine.