Na topie

DirectX 12 w World of Warcraft też pod Windows 7 - Microsoft dogaduje się z Blizzardem

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Gry komputerowe

Nowy tryb pozwoli uzyskać wyższa wydajność, również dla użytkowników starszego systemu. W przyszłości ma on być dostępny też dla innych gier.

  • DirectX 12 w World of Warcraft też pod Windows 7 - Microsoft dogaduje się z Blizzardem
A A

Wprowadzenie DirectX 12 w World of Warcraft przyniosło wyraźną poprawę wydajności, co z pewnością ucieszyło posiadaczy nowoczesnych komputerów. Do tej pory z nowego trybu można było korzystać tylko pod systemem Windows 10, ale od teraz jest on dostępny również pod systemem Windows 7.

DirectX 12 to niskopoziomowy interfejs programowania, który pozwala lepiej wykorzystać potencjał wielordzeniowych procesorów oraz asynchronicznych jednostek cieniujących. W efekcie jego zastosowanie przekłada się na lepszą płynność animacji i minimalizację opóźnień, a także zwiększenie szczegółowości scen.

Do tej pory obsługa DirectX 12 w komputerach była dostępna tylko pod systemem Windows 10. Microsoft postanowił jednak przenieść D3D12 do systemu Windows 7. Wykorzystali to programiści Blizzarda, którzy zaimplementowali nowe API w World of Warcraft: Battle for Azeroth (dla starszego systemu jest ono dostępne po zainstalowaniu poprawki 8.1.5).

Wprowadzenie nowego interfejsu pozwoli zwiększyć wydajność w World of Warcraft, również na konfiguracjach działających pod Windowsem 7. MS zastrzega jednak, że nowszy system zawiera kluczowe ulepszenia i jest lepiej dostosowany do DirectX 12, a przez to powinien oferować lepszą wydajność w grze.

To jednak nie koniec rewelacji. Microsoft zdradził, że pracuje też z innymi studiami nad przeniesieniem kolejnych tytułów DX12 do systemu Windows 7. Decyzja wydaje się dosyć zaskakująca, bo może ona podciąć jeden z głównych atutów „dziesiątki” i zachęcić potencjalnych klientów do pozostania przy „siódemce” (która w przyszłym roku utraci wsparcie techniczne). Niemożliwe nie istnieje, zwłaszcza, gdy dogadają się dwie duże firmy.

Źródło: Microsoft DirectX Blog

Odsłon: 6156 Skomentuj newsa
Komentarze

27

Udostępnij
  1. marioking
    Oceń komentarz:

    13    

    Opublikowano: 2019-03-13 08:14

    Szczerze to brak mi słów na to takie podejście, bo to najlepiej obrazuje jak niewiele trzeba by win10 przestał mieć sens... Tylko dx12 i brak wsparcia nowych Cpu w win7 zmuszał do korzystania z tego "cuda"... a mnie zniechęcał do modernizacji sprzętu...

    Skomentuj

    1. sedarpl
      Oceń komentarz:

      7    

      Opublikowano: 2019-03-13 08:55

      Oczywiście, że Windows10 nie ma sensu. Ten cały coraz bardziej "nowocześnie" kolorowy crap od Microsoft tylko szkodzi użytkownikom a firmie MS przynosi pieniądze.

      Skomentuj

    2. carbo888
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2019-03-13 16:27

      własnie siedzę na r5 2600 i rx 580 na windows 7 z aktualizacjami, system super stabilny, prawda jest taka, że przez klika dni walczyłem aby sprawnie działał

      Skomentuj

      1. marioking
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2019-03-13 22:28

        No tak, jeszcze sam CPU da się zmusić do pracy, szkoda tylko że z APU gorzej, wręcz niemożliwe bo nie pojawiły się drivery które można by zaadaptować... I to jest spory side-back. Z chęcia właśnie bym się przesiadł na nową platforme APU gdyby działała pod win7...

        Skomentuj

        1. carbo888
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2019-03-14 15:54

          z moich obserwacji wynika, że większość problemów powodują funkcje oszczędzania i zarządzenia energią gpu

          Skomentuj

  2. levusek1992
    Oceń komentarz:

    -20    

    Opublikowano: 2019-03-13 08:47

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    Jak można chcieć siedzieć jeszcze na win7. Windows 10 jest naprawdę dobrym systemem

    Skomentuj

    1. marioking
      Oceń komentarz:

      16    

      Opublikowano: 2019-03-13 08:57

      A słyszałeś o takim przysłowiu, jak działa nie naprawiaj? A poza tym bojkotuje politykę wymuszania i szantażu jaką stosuje Microsoft. Świata nie zmienie ale jakieś zasady trzeba miec i osobiście nie przyłoże ręki by dawać im na przyszłość argument że takie podejscie sprawdza...

      Skomentuj

      1. Geriavit
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2019-03-13 11:28

        Jak słyszę takie "cudowne" przysłowia to śmiać mi się chcę. Gdyby ludzkość szła tym tokiem rozumowania to nadal jeździlibyśmy wozami drabiniastymi. Przecież jedzie to po co poprawiać :D System ma swoje wady i zalety i jako jego użytkownik jak najbardziej zdaje sobie z tego sprawę. Tak czy inaczej mi odpowiada bardziej niż win 7. Hula sprawnie, większych problemów jak narazie nie doświadczyłem. Na win 7 też nie mogłem narzekać. Zawsze staram się dbać o system aby był w dobrej kondycji i tak naprawdę od czasów win 95 siedzę na Windowsach i jestem zadowolony.

        Skomentuj

        1. LuckyNumber888
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2019-03-13 12:44

          Zgadzam się w 10000000% procentów :D.

          Skomentuj

        2. marioking
          Oceń komentarz:

          5    

          Opublikowano: 2019-03-13 13:10

          Tylko gdyby nie sztuczne ograniczenia win7 dalej mógłby hulac przez najbliższe 5 lat bo jest na tyle nowoczesny że nie wymagał żadnej zmiany!!! Więc prosze bez jakiejś prehistorycznej analogi... nawet nowe procki amd które ponoć są niekompatybilne z win7 śmigają dopóki system nie zrobi aktualizacji i nie wykryje że ktoś je "przemianował"... Jasne niech sobie win10 będzie jak ktoś woli ten NEW LOOK zamiast znanego i opanowanego ale bez szantażu i złodziejstwa że jest się zmuszanym do wymiany systemu jakie stosuje M$!

          Skomentuj

    2. BariGT
      Oceń komentarz:

      13    

      Opublikowano: 2019-03-13 09:01

      Jak ktos moze sie godzic na system, ktory SAMOWOLNIE sie updatuje, usuwa czy instaluje COKOLWIEK?

      Skomentuj

      1. Adul0
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2019-03-13 15:18

        Dlatego jedyną słuszną wersją dziesiątki jest LTSB/LTSC (która nie odwala takich rzeczy).
        Niestety, nie da się jej legalnie kupić do użytku domowego, a Microsoft robi wszystko, aby zniechęcić ludzi do korzystania z tej wersji.

        https://blogs.technet.microsoft.com/ukplatforms/2018/06/11/say-no-to-long-term-servicing-channel-ltsc/

        Skomentuj

        1. kombajn
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2019-03-13 19:45

          Jak to się nie da? 5 sekund mi zajęło znalezienie oferty
          https://www.gvgmall.com/software-cdkey/windows-10-enterprise-ltsc-2019-cd-key-global.html?currency=EUR&gclid=CjwKCAjw1KLkBRBZEiwARzyE7_jL2ogwK7TZs3Ld0v0789unmfs0FF7I6pBz97IGNz4VbQzePz3k_RoC2dcQAvD_BwE

          Skomentuj

        2. kombajn
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2019-03-13 19:45

          dubel

          Skomentuj Historia edycji

          1. BariGT
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2019-03-14 09:45

            Za 160e byloby to podejrzanie tanio ale za 16? XD

            Skomentuj

          2. kombajn
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2019-03-14 15:42

            Szczerze mówiąc jak na Windowsa to jest i tak drogo, zwykle klucz kosztuje poniżej 10 Euro

            Skomentuj

    3. kropak
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2019-03-13 09:04

      Problem w tym, że to nie system, a jedynie usługa do sklepu ms :D

      Skomentuj

    4. Radical
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2019-03-13 09:12

      Ja mam win10 w zasadzie od jego premiery ale ciągle mam z nim jakieś upierdliwe problemy. Najpierw komputer sam mi się włączał o losowych porach (patrzyłem po forach i nie byłem jedyny) i przez kilka miesięcy z tym walczyłem i nie wiem czy sobie w końcu poradziłem czy po prostu poprawili to jakimś updejtem. Potem miałem problem z kartą sieciową na usb która po prostu rozłączała internet ze 2-3 razy w ciągu pierwszych 15 minut po uruchomieniu aby potem działać cały dzień. Z tym też w końcu sobie poradziłem lub poprawili to w updejcie. Wcześniej na win7 na dokładnie tym samym komputerze nie miałem tych problemów.

      Od windowsa 95 wszystkie ustawienia były dla mnie w miarę sensownie rozlokowane a na win 10 od 3 czy 4 lat nie potrafię ogarnąć logiki ich rozmieszczenia i zawsze jak chce coś zmienić to muszę klikać przez miliard zakładek aby coś znaleźć. Poza tym w normalnym użytkowaniu na co dzień nie widzę specjalnej różnicy na plus między win 10 a 7 a używałem jednego i drugiego jednocześnie bo do niedawna na służbowym lapku miałem 7 a 10 na domowym desktopie.

      Skomentuj Historia edycji

    5. LuckyNumber888
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2019-03-13 09:25

      Ja długo zwlekałem z zakupem win10 i przesiadką z win7, bo tyle ludzi na różnych portalach narzekało. Po blisko 2 latach używania windows 10 stwierdzam jednak, że problemów nie miałem wcale i nawet stare gry które miałem chodzą jak chodziły na win10, a tego najbardziej się obawiałem. Jest jednak kilka nowych fajnych ficzerów których nie było w win7, a jedyna wada, która mi osobiście doskwiera to kwestia wyglądu okienek i szkoda, że MS bardzo ograniczył te efekty przezroczystości, więc win10 wygląda trochę jak win7 w trybie awaryjnym. Po tych 2 latach aktualizacji też nie zauważyłem spowolnienia systemu czy ilości zajmowanego miejsca, bo wystarczyło kasować backupy poprzednich aktualizacji i system wciąż zajmuje podobną ilość miejsca jak na początku i chodzi szybko. Co ciekawe obraz ISO windows 10 ze wszystkimi ostatnimi aktualizacjami można sobie pobrać ze free ze strony MS, więc jak ktoś chce wykonać nową i czystą instalację, to nie musi się martwić, że trzeba będzie pobrać dodatkowo pobrać te wszystkie poprzednie aktualizacje. Dodatkowo taki obraz win10 nie wymaga nawet wpisania klucza i będzie chodził bezproblemowo z jedynie kosmetycznymi ograniczeniami, więc można powiedzieć, że win10 jest oferowany właściwie za free :P.

      Te wprowadzenie dx12 w win7 dużo pewnie nie pomoże, bo system za niedługo przestanie być już wspierany, a też byłoby trzeba czekać, aż te dx12 dodadzą w każdej grze która dotychczas wymagała win10. Jest to jednak na pewno miły miły gest MS, bo w sumie wydaje się, że zaczynają słuchać użytkowników. Wczoraj nawet zapowiedzieli kolekcję Halo MCC na PC i w dodatku na platformŕ steam, aż zastanawiałem się czy to nie jest jakieś prima aprilis :P.

      Skomentuj Historia edycji

  3. POSTMAN
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2019-03-13 10:05

    Mnie przed 10 odrzuca jego telefonowo/tabletowy rodowód. Jak widzę opcję które są w telefonach a na desktopie mi są nie potrzebne to mi się nóż w kieszeni otwiera. Kupiłem se 10 w jakiejś promocji na SCDKey i próbowałem zainstalować u siebie na desktopie kiedyś. Wszystko poszło niby ok zarejestrowałem system ale po restarcie nie chciał już się komp uruchomić. W ogóle jakby nie widział dysku. Zainstalowałem znów Win7 i działa bez problemu.

    Skomentuj

  4. KENJI512
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2019-03-13 10:25

    A było, że nie można, że się nie da, że DX12 tylko na Windows 10 ;>

    Aż mi się przypomniał Crysis DX10 na Windows XP ;>
    (ala dx10, bo API dx9, ale efekty dx10)

    Skomentuj

    1. LuckyNumber888
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2019-03-13 12:42

      To tylko efekty były specjalnie zablokowane na dx9, więc dało się je urochomić bez dx10, ale to wciąż był jednak dx9. W każdym bądz razie wydaje mi się, że jakby MS chciał to mógłby nawet do XP dodać dx11 i 12, kwestia motywacji, której nigdy z oczywistych względów nie mieli.

      Czy jednak jednak jedna czy kilka gier z dx12 na win7 zmieni cokolwiek, gdy system za czas niedługi przestanie być wspierany? Mi to wygląda bardziej na demko możliwości i zachętę ludzi do zmiany na win10.

      Skomentuj

  5. kombajn
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2019-03-13 13:23

    Dla mnie zabawne jest jak to się ludzie rozpisują że Windows 7 jest jedynym słusznym system.. tja tylko że wcześniej jedyny słuszny był Windows XP a Win 7 był określany jako płatny service pack do Visty, skok na kasę i najgorsze zło wcielone.
    Najbardziej będę rył ze śmiechu jak, gdy skończy się wsparcie win 7, ci sami ludzie będą pisać że win 8.1 jest tym jedynym słusznym systemem.

    Skomentuj

  6. immpyrc
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2019-03-13 14:13

    Jestem szczęśliwym użytkownikiem win7 i cieszę się że wrzucili
    dx12 do win7

    Skomentuj

    1. Radical
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2019-03-13 15:56

      Narazie wrzucili tylko do jednej gry i może pojawią się następne a nie że już działa wszystko.

      Skomentuj Historia edycji

  7. Zef1r
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2019-03-13 16:54

    Nie dziś nie jest 1.04, więc to ciekawe informacje. Windows 7 wiecznie żywe :D