Na topie

Domowy VPN na NAS-ie QNAP - co daje i jak utworzyć?

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Komputery Sieci Serwery Ciekawostki Internet Serwery plików NAS Tematyka: Prywatność Producenci: Qnap

By utworzyć sprawnie działający serwer VPN, wystarczy nam NAS i szybki Internet. Po co jednak w ogóle to robić? Z odpowiedzią przychodzi firma QNAP.

 • Domowy VPN na NAS-ie QNAP - co daje i jak utworzyć?
A A

VPN, czyli wirtualna sieć prywatna (virtual private network) to sposób na bezpieczne i wygodne korzystanie z sieci nie tylko w domu, ale też podczas podróży. Choć kojarzy się ona głównie z biznesem czy też prostym obchodzeniem cyfrowych barier, jej zastosowania są znacznie szersze. Najlepsze zaś, że utworzenie własnej sieci VPN jest dziś niezwykle proste i można do tego wykorzystać serwer NAS.

Utworzenie domowego serwera VPN na NAS-ie nie wymaga żadnych szczególnych umiejętności, a daje spore możliwości. Można z niego skorzystać na przykład po to, by całkowicie bezpiecznie przesyłać (na przykład w celu utworzenia kopii zapasowych) zdjęcia i filmy z wakacji, uzyskiwać zdalny dostęp do danych w mieszkaniu, a także bez przeszkód korzystać z usług streamingowych, których oferta teoretycznie jest niedostępna w innym kraju (dzięki VPN jesteśmy widoczni jako użytkownicy z Polski). 

„Użytkownicy coraz częściej chcą korzystać z takich rozwiązań – również dlatego, że znają je z pracy czy uczelni i wiedzą, jak wygodnym narzędziem może być VPN. Nie bez znaczenia jest też fakt, że stworzenie serwera VPN i zestawienie połączenia wirtualnej sieci prywatnej w telefonie czy komputerze PC jest dziś bardzo prostą operacją. Można do tego wykorzystać np. router lub serwer NAS, czyli urządzenia, które i tak są włączone przez 24 godziny na dobę, w związku z czym nie będziemy generować dodatkowych kosztów zakupu czy eksploatacji sprzętu” – komentuje Grzegorz Bielawski z firmy QNAP. 

VPN QNAP

Aby utworzyć sprawnie działający serwer VPN w domu, wystarczy nam szybkie łącze internetowe (sprawdź prędkość Internetu) oraz serwer NAS. Przykładowo wspomniany QNAP oferuje użytkownikom dwie aplikacje do tego celu: QVPN (czyli narzędzie do uruchamiania serwerów VPN) oraz QBelt (a więc szyfrowany protokół komunikacyjny). O tym, jak skonfigurować, a następnie skorzystać z prywatnej sieci wirtualnej, możecie przeczytać w poradniku na stronie producenta (w j. polskim).

Źródło: QNAP, inf. własna. Ilustracje: AbsolutVision/Pixabay (1), QNAP (2)

Odsłon: 16680 Skomentuj newsa
Komentarze

8

Udostępnij
 1. DzikiWariat
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2019-01-30 15:50

  Zamiast się postarać i przynajmniej poudawać że jest to artykuł a nie reklama sponsorowana dobiliście do etapu w którym poprostu linkujecie do artykułów na stronie sponsora? Nie ładnie.

  Skomentuj

 2. jaredj
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-01-30 17:59

  "(...) których oferta teoretycznie jest niedostępna w innym kraju (dzięki VPN jesteśmy widoczni jako użytkownicy z Polski). (...)" - przy założeniu, że serwer VPN znajduje się w Polsce.

  Skomentuj

 3. pablo11
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2019-01-30 18:06

  Pytanie, po co ?? Jakoś mnie te względy ,,bezpieczeństwa" nie przekonują.

  Skomentuj

 4. Much_
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2019-01-30 19:11

  Hmmm a czy to nie jest tak że i tak trzeba zapłacić za VPN komuś z zewnątrz???

  Skomentuj

  1. benutzer
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-01-31 10:07

   Nie, nie jest.

   Skomentuj

 5. C24k3n
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-01-30 21:01

  Router Asusa RT-AC68U lub inny podobny też może być? :)

  Skomentuj

 6. benutzer
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-01-31 10:17

  Darmowy VPN na Qnapie nie jest darmowy, bo najpierw trzeba kupić Qnapa. Darmowy VPN to np. https://www.vpnbook.com/freevpn

  Skomentuj

  1. newwwt
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2019-01-31 13:00

   Darmowy VPN to nie jest dobry pomysł. Zastanów się, dlaczego jest darmowy.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!