Internet

Po co chodzisz do urzędu? Te sprawy załatwisz przez Internet - już 2 na 5 Polaków tak robi

z dnia 2020-02-04
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
3 komentarze Dyskutuj z nami

Lista spraw urzędowych, które możesz już wykonać przez Internet, dynamicznie rośnie. Sprawdź, co konkretnie się na niej znajduje i – jeśli jeszcze nim nie jesteś – dowiedz się, jak możesz dołączyć do grona e-Polaków.

Jest dobrze! Już ponad 40 proc. Polaków to e-Polacy

Przedstawione przez Główny Urząd Statystyczny wyniki sondażu pokazują, że już ponad 40 proc. Polaków między 16. a 74. rokiem życia korzysta z cyfrowych usług administracji publicznej. Najczęściej po to, by odnajdywać potrzebne informacje oraz pobierać urzędowe formularze, nieco rzadziej – by przesyłać drogą elektroniczną takie formularze do poszczególnych urzędów. Najchętniej przez Internet składamy rozliczenia podatkowe i wnioski o przyznanie świadczenia 500+

E-administracja cieszy się dużym zainteresowaniem przede wszystkim wśród mieszkańców dużych miast, a najaktywniejsi w tym sektorze są mieszkańcy województwa śląskiego. Wreszcie – wymagany do realizowania większości czynności urzędowych w sieci Profil Zaufany ma już prawie 5 milionów Polaków.

Co to jest Profil Zaufany i jak go założyć?

Profil Zaufany to coś jak cyfrowy dowód osobisty Polaka. To zbiór danych pozwalających zidentyfikować ciebie jako obywatela – możesz z niego skorzystać, aby potwierdzić swoją tożsamość, ale też by podpisać urzędowy wniosek. 

Profil Zaufany może założyć każdy Polak i to zupełnie nic nie kosztuje. Możesz w tym celu wykorzystać kwalifikowany podpis elektroniczny, pobrany z Internetu formularz albo serwis elektroniczny swojego banku (o ile jest to PKO Bank Polski, ING, mBank, Bank Pekao, Santander, Alior Bank, Millennium, Envelo, T-Mobile Usługi Bankowe lub Inteligo). 

Po zalogowaniu się do e-bankowości bez trudu znajdziesz narzędzie umożliwiające założenie PZ, a po wypełnieniu formularza otrzymasz potwierdzenie drogą mailową. Jeśli chcesz skorzystać z innej opcji, to udaj się na oficjalną stronę usługi, gdzie znajdziesz instrukcje i potrzebne dokumenty. 

Jeśli już masz Profil Zaufany, to otworem staje przed tobą wiele cyfrowych usług administracji publicznej… 

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

E-administracja po polsku. Oto co załatwisz przez Internet

Poniżej przedstawiamy listę spraw, które możesz załatwić przez Internet. Klikając link, przejdziesz na stronę pozwalającą ci zrobić to, czego potrzebujesz.

Dla każdego – dokumenty i zaświadczenia:

Dla każdego – meldunek, podatki i inne:

Dla przedsiębiorców:

Dla kierowców:

Dla rodziców:

Na rządowej stronie znajdziesz też informacje na temat tego, jak załatwić sprawy, których nie da się zrealizować przez Internet.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji, informacja własna

Czytaj dalej o Internecie:

marketplace

Komentarze

3
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  W sklepie internetowym kupuja tylko ludzie, ktorzy wiedza czego chca. Posiadaja pelna informacje, ktora przekonuje ich do konkretnego produktu - wiec wszystko sprowadza sie do kilku klikniec.
  W sprawach urzedowych, pomijajac najprostsze wnioski, kazdy formularz rodzi setke pytan i wymaga wiedzy z danej dziedziny. Dlatego ludzie ida do urzednika jak do doradcy, ktory wytlumaczy co i jak oraz potwierdzi, ze na pewno jest dobrze.
  Przerabialem rozne e-sprawy i jestem przekonany, ze najprostsze beda zalatwiane elektronicznie - ale z cala reszta bedziemy zawsze chodzic fizycznie do urzedu. Fajnie, ze jest mozliwosc zalatwienia paru prostych spraw gdzie nie mozna sie pomylic. Ale binarna wersja formularza to nadal jest formularz, taki sam jak papierowy. Wiec jesli nie umiesz poprawnie obsluzyc sie sam z wersja papierowa - to wersja elektroniczna niczego tu nie zmienia. Nadal potrzebny jest czlowiek.
 • avatar
  Polskie społeczeństwo to ciemna masa nie rozumiejąca co się tu odp... ha ha ha
 • avatar
  2 na 5? To nawet nieźle, biorąc pod uwagę fakt, że średnia wieku w polsce to jakieś 50 lat, bo młodzi uciekli z kraju, a ci co zostali nie chcą mieć dzieci. A emeryci raczej skomputeryzowani nie są.