Na topie

EK-M.2 NVMe Heatsink - tani i skuteczny sposób na schłodzenie dysku SSD M.2

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Chłodzenie

Producent przygotował dwie wersje radiatora, które pasują do większości nośników i płyt głównych.

  • EK-M.2 NVMe Heatsink - tani i skuteczny sposób na schłodzenie dysku SSD M.2
A A

Nośniki SSD M.2 PCIe oferują świetną wydajność, ale często mocno się nagrzewają i przez to mogą spowalniać. Firma EK Water Blocks postanowiła zaradzić temu problemowi i przygotowała chłodzenie EK-M.2 NVMe Heatsink.

EK-M.2 NVMe Heatsink to aluminiowy radiator połączony z płytką backplate, który wspomaga odprowadzanie ciepła z nośnika – według deklaracji producenta możemy liczyć na temperatury niższe co najmniej o 8-11 stopni Celsjusza, co pozwoli uniknąć zjawiska throttlingu i w efekcie spadkom wydajności.

Radiator pasuje do dysków typu M.2 2280, a więc większości modeli dostępnych na rynku (np. Samsung SSD 950 PRO, ADATA XPG SX7000 lub Patriol Hellfire). Warto również zauważyć, że chłodzenie zwiększa grubość całej konstrukcji, więc zmodyfikowany dysk można zamontować tylko w slotach M.2 o wysokości 4,2 mm.

EK-M.2 NVMe Heatsink

W sprzedaży dostępne są dwie wersje radiatora EK-M.2 NVMe Heatsink – czarna kosztuje niecałe 10 euro, a srebrna (niklowana) niecałe 13 euro. Dobra propozycja dla posiadaczy wydajniejszych nośników SSD M.2 PCIe, zwłaszcza jeżeli płyta lub sam dysk nie zostały wyposażone w dodatkowe chłodzenie.

Źródło: EK Water Blocks

Odsłon: 3395 Skomentuj newsa
Komentarze

21

Udostępnij
  1. kokosnh
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-07-06 12:28

    no całkiem całkiem, choć znowu nie pamiętam ile zwykły kosztował, bez loga.

    Skomentuj

  2. slo1q
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-07-06 14:16

    A ja, głupi, kupiłem na portalu aukcyjnym radiator 25x150 mm za 5 zł i przyciąłem sobie na odpowiedni rozmiar, zamiast za 50 zł kupić firmowy produkt...

    Skomentuj

    1. hexenisalive
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-07-07 00:25

      Są osoby które nie mają dostępu do jakichkolwiek narzędzi, np taki mieszkaniec dużego miasta w USA, Danii, Japonii... Nikt tam nie ma pod łóżkiem szlifierki kątowej, obcinacza, etc.

      Nikt nie kupi szlifierki za 300PLN żeby obciąć kawałek metalu.

      Skomentuj

    2. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-07-07 13:46

      no widzisz, masz nauczkę na przyszłosc.

      Skomentuj

  3. Marcin-prv
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-07-06 14:18

    A ja mam coś lepszego - po zamontowaniu temperatura na Samsungu SSD 960 EVO w stresie spadła z 70'C na około 36'C :)

    http://tinyurl.com/samsung-ssd-cooler

    Więcej zdjęć na facebookowym profilu FirstEver.eu

    Skomentuj

    1. PrEzi
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-07-06 15:31

      Możesz troszkę rozwinąć temat? Gdzie kupić, za ile itp.?

      Skomentuj

      1. Marcin-prv
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-07-06 16:35

        Niedługo zamieszczę recenzję na mojej stronie.
        Chłodzenie posiada wentylator o bardzo wysokich obrotach, na szczęście kompletnie niesłyszalne przy 3000-5000RPM. Natomiast przy maksymalnych ~9200RPM generuje poniżej 19dB!

        Obecnie nie można kupić tego coolera...

        Skomentuj Historia edycji

  4. Kenjiro
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-07-06 15:03

    Mogą spowalniać? Ale co spowalniać? A może autor miał na myśli, że mogą "zwalniać"?
    Spowalniać można kogoś, a zwalniać już ma znacznie szersze użycie - jest różnica pomiędzy tymi dwoma słowami i warto ją znać.
    Aczkolwiek i tak najlepiej byłoby napisać "... i przez to zmniejszają swoją wydajność".

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-07-07 13:49

      ekhem, stary błagam, chcesz uczyć pana redaktora znaczenia słów? :)

      przeczytaj uważnie cały tekst :D

      Skomentuj Historia edycji

    2. keeeper
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-07-07 14:07

      Mogą spowalniać pracę przy komputerze.

      Zaspokojony? To teraz idź poszukać brakujących przecinków.

      Skomentuj

  5. gormar
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-07-06 15:51

    Szkoda, że nie ma na 2240. Taki by mi się przydał :).

    Skomentuj

    1. TheIslander
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-07-06 16:48

      kup sobie radiator z metra i potnij gumówką. 5 min zabawy i możesz mieć dowolny rozmiar

      Skomentuj

    2. TheIslander
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-07-06 16:48

      kup sobie radiator z metra i potnij gumówką. 5 min zabawy i możesz mieć dowolny rozmiar

      Skomentuj

    3. Marcin-prv
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-07-06 16:50

      Kupujesz tanią piłę z brzeszczotem, przecinasz na pół i masz jeden gratis! (gratisowy będzie bez zapinek, ale można użyć gumek lub jakiejść taśmy).

      Skomentuj

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-07-08 00:47

        mozna uzyc kleju termoprzewodzacego i trzyma na amen. ;)

        Skomentuj

  6. Warmonger
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-07-06 17:39

    Gdyby nie ten news, nie wpadłbym na pomysł, że dysk M.2 można jeszcze dodatkowo chłodzić :v Według specyfikacji maksymalny pobór mocy mojego modelu to nieco ponad 6 W.

    Skomentuj

    1. Franz
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-07-06 20:59

      Takie radiatory to nie żaden bajer - SSD M.2 potrafią nagrzać się naprawdę do wysokich temperatur przekraczających 100 stopni C.

      Skomentuj

      1. kokosnh
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-07-07 19:36

        bez przesady, zwykle 65-70°C to max, niektóre mają 50°C, po tej temp. następuje zmniejszenie zegarów ( czyli throttling termiczny )

        Skomentuj

        1. Franz
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-07-08 02:12

          Widziałem testy gdzie Samsung XP941 osiągnął pod obciążeniem 112 st C, a Plextor 128 GB M6e 94 st C.

          To tylko takie przykłady, bo było tego dużo więcej, gdzie temperatury 80-105 st nie były niczym dziwnym przy intensywnych testach.

          Skomentuj

  7. sabaru
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2017-07-06 18:46

    Jeszcze jeden kaloryfer do ogrzewania pokoju. Jak była zima to mało kiedy odkręcałem grzejnik bo tak było ciepło od komputera że nie musiałem tego robić.

    Skomentuj

  8. Lt-Col Kukiz
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-07-06 21:25

    Dobra.. Można to kupić w Polsce już??