Chłodzenie

EK-M.2 NVMe Heatsink - tani i skuteczny sposób na schłodzenie dysku SSD M.2

opublikowano przez Paweł Maziarz w dniu 2017-07-06

Producent przygotował dwie wersje radiatora, które pasują do większości nośników i płyt głównych.

Nośniki SSD M.2 PCIe oferują świetną wydajność, ale często mocno się nagrzewają i przez to mogą spowalniać. Firma EK Water Blocks postanowiła zaradzić temu problemowi i przygotowała chłodzenie EK-M.2 NVMe Heatsink.

EK-M.2 NVMe Heatsink to aluminiowy radiator połączony z płytką backplate, który wspomaga odprowadzanie ciepła z nośnika – według deklaracji producenta możemy liczyć na temperatury niższe co najmniej o 8-11 stopni Celsjusza, co pozwoli uniknąć zjawiska throttlingu i w efekcie spadkom wydajności.

Radiator pasuje do dysków typu M.2 2280, a więc większości modeli dostępnych na rynku (np. Samsung SSD 950 PRO, ADATA XPG SX7000 lub Patriol Hellfire). Warto również zauważyć, że chłodzenie zwiększa grubość całej konstrukcji, więc zmodyfikowany dysk można zamontować tylko w slotach M.2 o wysokości 4,2 mm.

EK-M.2 NVMe Heatsink

W sprzedaży dostępne są dwie wersje radiatora EK-M.2 NVMe Heatsink – czarna kosztuje niecałe 10 euro, a srebrna (niklowana) niecałe 13 euro. Dobra propozycja dla posiadaczy wydajniejszych nośników SSD M.2 PCIe, zwłaszcza jeżeli płyta lub sam dysk nie zostały wyposażone w dodatkowe chłodzenie.

Źródło: EK Water Blocks

marketplace

Komentarze

23
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  A ja, głupi, kupiłem na portalu aukcyjnym radiator 25x150 mm za 5 zł i przyciąłem sobie na odpowiedni rozmiar, zamiast za 50 zł kupić firmowy produkt...
  Zaloguj się
 • avatar
  no całkiem całkiem, choć znowu nie pamiętam ile zwykły kosztował, bez loga.
 • avatar
  Mogą spowalniać? Ale co spowalniać? A może autor miał na myśli, że mogą "zwalniać"?
  Spowalniać można kogoś, a zwalniać już ma znacznie szersze użycie - jest różnica pomiędzy tymi dwoma słowami i warto ją znać.
  Aczkolwiek i tak najlepiej byłoby napisać "... i przez to zmniejszają swoją wydajność".
  Zaloguj się
 • avatar
  A ja mam coś lepszego - po zamontowaniu temperatura na Samsungu SSD 960 EVO w stresie spadła z 70'C na około 36'C :)

  http://tinyurl.com/samsung-ssd-cooler

  Więcej zdjęć na facebookowym profilu FirstEver.eu
  Zaloguj się
 • avatar
  Gdyby nie ten news, nie wpadłbym na pomysł, że dysk M.2 można jeszcze dodatkowo chłodzić :v Według specyfikacji maksymalny pobór mocy mojego modelu to nieco ponad 6 W.
  Zaloguj się
 • avatar
  Jeszcze jeden kaloryfer do ogrzewania pokoju. Jak była zima to mało kiedy odkręcałem grzejnik bo tak było ciepło od komputera że nie musiałem tego robić.
 • avatar
  Szkoda, że nie ma na 2240. Taki by mi się przydał :).
  Zaloguj się
 • avatar
  Dobra.. Można to kupić w Polsce już??
 • avatar
  Na ten produkt EK trzeba "uważać" - tzn. stosować tylko do dysków kompatybilnych (na stronie producenta) lub o podobnej budowie - czyli z jednostronnym montażem kości (one sided). Inaczej klamry się nie zapną. Poza tym trzeba się zaopatrzyć w dłuższą śrubkę do montażu dysku, oryginalna (dostarczona z płytą) może być za krótka. A spadek temperatury to pona 15 stopni!