Na topie

Większa stabilność firm zarządzanych przez kobiety

Autor:
Przemysław Jankowski

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Technologie i Firma Tematyka: Lifestyle i biznes MSP

W Polsce kobiety zarządzają 35,1 proc. firm jednoosobowych. Co ciekawe, przedsiębiorstwa te są bardziej stabilne niż firmy prowadzone przez mężczyzn.

Kobieta w firmie

AA

Raport „Jak w Polsce prowadzi się własny biznes” zaprezentowany przez Firmy.net pokazuje pewną charakterystykę zarządzania firmami z sektora MSP oraz mikroprzedsiębiorstwami z punktu widzenia płci poszczególnych przedsiębiorców. Ogólne wnioski podsumować można krótko: firmy prowadzone przez kobiety charakteryzują się większą stabilnością.

Według badań przeprowadzonych przez Instytut Badań i Analiz OSB oraz portal Firmy.net, 35,1 proc. polskich firm jednoosobowych jest zarządzane przez kobiety. Kobiety zasiadają również w 26,2 proc. zarządów małych przedsiębiorstw oraz w 23,3 proc. średnich firm.

Poza informacjami o stabilności przedsiębiorstw zarządzanych przez kobiety, raport zawiera również kilka ciekawych informacji. Zaliczyć do nich można między innymi ocenę minionego półrocza przez przedsiębiorców oraz prognozy na, dobiegającą powoli końca, drugą połowę 2015 roku.

Stabilna sytuacja branży „kobiecych”

Jeśli weźmiemy pod uwagę zróżnicowanie na płeć wśród osób zarządzających przedsiębiorstwami, dojdziemy do wniosku, że mężczyźni w rolach zarządczych zdecydowanie dominują w Polsce wśród wszystkich form działalności.

Płeć a wielkość firmy

Najwięcej kobiet prowadzących firmy znajdziemy w branży usługowej i handlowej. To właśnie te firmy odnotowały w pierwszej połowie 2015 roku zdecydowanie lepsze wyniki niż przedsiębiorstwa z takich sektorów, jak budownictwo, przemysł czy rolnictwo – gdzie kobiety stanowią wyraźną mniejszość.

Przedsiębiorstwa, którymi zarządzają kobiety mogą pochwalić się większą stabilnością poziomu cen, poziomu sprzedaży na rynku krajowym oraz na rynkach zagranicznych, a także stabilnością sytuacji finansowej nic firmy zarządzane przez mężczyzn. Te drugie odnotowały w ciągu ostatnich 6 miesięcy większe pogorszenie sytuacji w objętych analizą aspektach.

Kobiety wykazują się znacznie większym optymizmem

Przedstawicielki płci pięknej są zdecydowane większymi optymistkami niż mężczyźni. Niemal co trzecia kobieta decydująca o działalności przedsiębiorstwa uważa, że półrocze przyniesie poprawę ogólnej sytuacji firmy. Co czwarty mężczyzna jest z kolei przekonany, że obecne półrocze przyniesie pogorszenie sytuacji w przedsiębiorstwie. Zdanie to podziela jedynie 15 proc. kobiet.

Prognozy dotyczące II połowy 2015

Jeśli chodzi o prognozy dotyczące kształtowania się poziomu cen, wielkości sprzedaży lub pozycji na rynku, kobiety – częściej niż mężczyźni – liczą na wzrost a nie spadek. Co ciekawe, w firmach łączących kobiecy i męski sposób zarządzania zauważalne jest pozytywne nastawienie do zmian, które zdaniem przedsiębiorców nastąpią II połowie 2015 roku.

Optymizm ten zawiera się w prognozach zwiększenia zatrudnienia w przypadku 20 proc. firm lub umocnienia pozycji w stosunku do konkurencji w co trzeciej firmie. Przedsiębiorstwa zarządzane całkowicie przez mężczyzn mają znacznie niższe wartości w tym aspekcie.

Pewną nić podobieństwa kobiet do mężczyzn znaleźć można w zasadzie głównie w ich stosunku do rządzących. Nowemu prezydentowi nie ufa obecnie 47,6 proc. kobiet oraz 47,3 proc. mężczyzn. Podobnie wygląda sprawa z wynikami ostatnich wyborów parlamentarnych: kobiety (53,1 %) oraz mężczyźni (52,2) nie spodziewają się zmian na lepsze.

Wprowadzenie euro w Polsce. Co myślą o tym kobiety, a co mężczyźni?

Zarówno kobiety (58,7 %), jak i mężczyźni (53,2 %) są nieufnie nastawieni do włączenia Polski do strefy euro. Mężczyźni są jednak nieco bardziej przychylni temu rozwiązaniu (15,1 %) niż kobiety (8,8 %). Wyraźnie negatywne podejście euro pojawiło się zaś w ponad połowie firm (51,9 %) zarządzanych przez obie płcie.

Stosunek do wprowadzenia euro w Polsce

Badanie nastrojów gospodarczych zostało przeprowadzone po raz piąty w czerwcu 2015 roku przy wykorzystaniu techniki CAWI przez Instytut Badań i Analiz OSB. Udział w nim wzięło 1419 przedstawicieli małych firm, które zarejestrowane są w wyszukiwarce Firmy.net. Dokładny raport znaleźć można pod tym adresem.

Źródło: PR Solutions

Odsłon: 3403 Skomentuj newsa
Komentarze

17

Udostępnij
 1. Dabas
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2015-11-05 12:26

  Firmy jedno osobowe są w 3% przypadków zarządzane przez mężczyznę i kobietę jednocześnie... nie wiedziałem że obojnactwo jest aż tak powszechne.

  Skomentuj

  1. Gładziu
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2015-11-05 12:52

   Najpierw narysowali wykres, a potem trzeba było coś tam dopisać :)

   Skomentuj

   1. jds2015
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-11-05 14:52

    A nie oznacza to dla was, że osoby prowadzące własną działalność posiłkują się wsparciem swoich partnerów w prowadzeniu firmy? Stąd odpowiedzi, że osoby dwóch płci zarządzają firmą. Taka sytuacji występuję chyba częściej w rzeczywistości, niż się do tego przyznają ankietowani ;) Pan mąż jest właścicielem małej firmy, a jego żona - de facto zajmująca się wychowywaniem dzieci w domu - bierze czynny udział w decydowaniu o losach firmy.

    Skomentuj

    1. mesjan
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2015-11-05 15:17

     Wykres pokazuje "płeć a wielkość firm", małżonek lub małżonka nie należy do firmy. Gdyby wykres ukazywał kto decyduje w firmie wtedy to 3% miałoby sens, jednak tytuł tego wykresu jest inny.

     Skomentuj Historia edycji

 2. Maxdamage
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-11-05 15:42

  To jest chyba największy dowcip jaki słyszałem.

  Na początku roku w mojej firmie zmienił się CEO, rolę przejęła jakaś kobieta. 3 Miechy później ją wywalili bo firma po raz pierwszy w historii wykazała straty w kwartale (i to dotkliwe).

  Skomentuj

 3. Maxdamage
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-11-05 15:42

  Edytorando bo dubel.

  Skomentuj Historia edycji

 4. Snack3rS7X
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2015-11-05 16:02

  Mogę wiedzieć jaki to ma związek ze światem IT?

  Skomentuj

  1. Michur
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2015-11-05 21:32

   Taki że przelew za ten pseudoart od feministek odbył sie drogą elektroniczną;)

   Skomentuj

 5. lasq09
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2015-11-05 17:16

  Już w legi kobieta pokazała jak rządzi...

  Skomentuj

 6. Next_Gen_1987
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2015-11-05 18:46

  Ale feminizm i seksizm..

  Skomentuj

 7. ModeratorChodziWRurkach
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2015-11-05 21:08

  Tylko po co im w kuchni ta firma?

  Skomentuj

  1. Michur
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2015-11-05 21:35

   Żeby mogły same programować.... pralki i kuchenki;)

   Skomentuj

  2. Snack3rS7X
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2015-11-05 22:05

   Świetne, daje plusa : )

   Skomentuj

 8. laaval
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2015-11-06 08:54

  Kilkakrotnie moim kierownikiem/dyrektorem była/jest kobieta. Niestety nie mogę powiedzieć o nich wiele dobrego. Nie odmówię fachowości, ale huśtawki nastrojów i dziwne pojmowanie świata (naprawdę ciężko czasem zrozumieć prostemu chłopu babę) potrafią doprowadzić do szewskiej pasji

  Skomentuj

 9. kkastr
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-11-06 09:12

  Bardzo ciekawe zjawisko. Jak tylko w statystykach da się wykazać, że kobiety są równe lub lepsze w jakiejś dziedzinie od mężczyzn to w mediach ubiera się te fakty w szaty poważnej dysputy naukowej z którą nie wypada dyskutować. "Tak właśnie jest i mamy na to dowód - wyniki badań!" Natomiast gdyby ktokolwiek chciał napisać podobny artykuł o wynikach badań w których kobiety okazały się gorsze od mężczyzn (np. ile jest kobiet wśród 100 najlepszych szachistów?) to wówczas autor zostanie natychmiast oskarżony o męski szowinizm, brak obiektywizmu lub szerzenie zacofania. Jak widać nierówność kobiet i mężczyzn w mediach istnieje, ale jest dopuszczalna tylko w jedną stronę.

  Skomentuj

  1. suntzu
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2015-11-07 08:34

   Podobnie jak zróżnicowanie płacowe. Np. pisze się, że kobiety zarabiają 16% mniej od mężczyzn na tych samych stanowiskach...
   nie dodaje się np. że biorą o 7% więcej dni urlopu i spędzają 10% krócej czasu w pracy.

   Skomentuj

 10. suntzu
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2015-11-07 08:32

  Woo jeju...
  Co to za porównanie...
  Brakuje najważniejszego, stabilność zysków i rentowności. To są realne wartości firmy. Oprócz tego też ważna jest wielkość, stabilność zatrudnienia, ilość zatrudnionych ludzi (to ostatnie jest).

  Za to wskaźnik optymizmu ehmmm no ok... super... ?

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Psst... Chciałbyś przetestować naszą nową stronę? :)