Na topie

Nvidia GeForce GTX 970 na zdjęciach - znamy specyfikację i wydajność

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Karty graficzne

Premiera karty GeForce GTX 970 bliża się coraz większymi krokami. Do sieci wyciekły zdjęcia, specyfikacja i wydajność modelu Galaxy.

Galaxy GeForce GTX 970 GC karta graficzna

AA

Do sieci wyciekły zdjęcia, specyfikacja i wyniki wydajności karty graficznej GeForce GTX 970. Oznacza to zatem, że jej premiera zbliża się coraz większymi krokami ;)

Dokładnie chodzi o dwie wersje 970-tki – referencyjną (bazującą na projekcie GeForce GTX 760) oraz autorską od firmy Galaxy (w wersji inżynieryjnej). Obydwie dysponują czterema wyjściami wideo – DVI-D, DVI-I, HDMI (najprawdopodobniej w wersji 2.0) i DisplayPort, a także dwoma złączami SLI do połączenia kilku takich kart.

Karty różni zasilanie, bo „referent” ma dwa 6-pinowe gniazda, a „niereferent” 6 + 8-pin. Można zatem podejrzewać, że pobór mocy nie przekracza tutaj 190 W, ale producenci w swoich autorskich wersjach będą stosować konfigurację 6 + 8-pin lub nawet 2x 8-pin, aby te mogły mieć zapas mocy i zaoferować wyższy potencjał na podkręcanie.

Galaxy GeForce GTX 970 GC karta graficzna  Galaxy GeForce GTX 970 GC karta graficzna  Galaxy GeForce GTX 970 GC karta graficzna

Model od Galaxy wykorzystuje niebieską płytkę drukowaną, a do jego chłodzenia wykorzystano 2-slotowe chłodzenie – na konstrukcję tą składa się masywny radiator, cztery niklowane rurki cieplne oraz dwa wentylatory, a na rewersie zainstalowano płytkę usztywniającą laminat.

Nvidia GeForce GTX 970 karta graficzna  Nvidia GeForce GTX 970 karta graficzna

Nvidia GeForce GTX 970 i GTX 760 karta graficzna porównanie
Porównanie kart graficznych Nvidia GeForce GTX 970 (u góry) i GTX 760 (na dole) - obydwa modele bazują na tym samym projekcie PCB

GeForce GTX 970 bazuje na procesorze graficznym Maxwell GM204 z 1664 rdzeniami CUDA, 32 jednostkami rasteryzującymi i najprawdopodobniej 104 jednostkami teksturującymi (odczyt z aplikacji GPU-Z jest błędny). Ponadto na pokładzie znalazły się 4 GB pamięci GDDR5 o 256-bitowym interfejsie.

Nvidia Maxwell GM207 - procesor graficzny
Procesor graficzny Nvidia Maxwell GM204-200-A1 w wersji inżynieryjnej (QS)

Model GeForce GTX 770 GeForce GTX 780 GeForce GTX 970
Układ graficzny Kepler GK104 Kepler GK110 Maxwell GM204
Procesory strumieniowe 1536 2304 1664
Jednostki teksturujące 128 192 108 (?)
Jednostki rasteryzujące 32 48 32
Taktowanie rdzenie 1046/1085 MHz 863/902 MHz 1051/1103 MHz
Pamięć wideo 2 GB GDDR5 256-bit 3 GB GDDR5 384-bit 4 GB GDDR5 256-bit
Taktowanie pamięci 7008 MHz 6008 MHz 7008 MHz
Przepustowość pamięci 224 GB/s 288 GB/s 224 GB/s
Zasilanie 6 + 8-pin 6 + 8-pin 2x 6-pin
Pobór mocy 230 W 250 W ~190 W

Standardowe taktowania akceleratora to 1051/1103 MHz dla rdzenia i 7008 MHz dla pamięci. Ujawniona wersja pracowała jednak z podkręconymi pamięciami do 7208 MHz.

Nvidia GeForce GTX 970 - specyfikacja karty graficznej

Platforma z procesorem Intel Core i3-4130 i kartą graficzną GeForce GTX 970 uzyskała w benchmarku 3DMark 11 (w trybie Extreme) 3936 punktów – wynik ten można porównać do modelu GeForce GTX 780.

Nvidia GeForce GTX 970 - specyfikacja karty graficznej

Nieoficjalnie wiadomo, że prezentacja lub nawet premiera karty Nvidia GeForce GTX 970 ma następić 19 września, a więc pod koniec przyszłego tygodnia. Już nie możemy się doczekać, a Wy?

Źródło: Baidu, VideoCardz, WCCFTech

Odsłon: 13607 Skomentuj newsa
Komentarze

38

Udostępnij
  1. Myfos
    Oceń komentarz:

    11    

    Opublikowano: 2014-09-10 22:02

    Jestem ciekawy co z tego będzie.
    A tak poza tym, co się stało z rankingiem kart graficznych? Teraz jest mniej czytelny, plus są "zdublowane" karty (np referencyjna i niereferencyjna 780ti), wyniki na tyle podobne że nie trzeba robić kolejnej linijki z kartą.

    Skomentuj

    1. wenflon
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2014-09-10 23:27

      Więc tak : GTX 970=GTX780 z kolei GTX 980=GTX780Ti.ta sama wydajność z tym że obydwa Maxwelle będą pobierały mniej prądu od poprzedników.

      Skomentuj

      1. nfs98
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2014-09-11 10:28

        W dodatku zaraz zrobia Maxwelle z Ti i beda jeszcze lepsze :)

        Skomentuj

  2. Drift3R
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2014-09-10 22:12

    To jest fake. Co to za data 2014/1/17 w 3DMark 11?
    Nie wierze, że już wtedy miał taką wersję.

    Cóż mało wiarygodne, i taka wpadka z datą.

    W ogóle miało być w okolicach 9.9.2014 papierkowe oficjalne ogłoszenie przez Nvidie.
    Dają plotki na portalach, a to w ogóle nie ma odzwierciedlenia z rzeczywistością.

    Skomentuj

      1. kamaleon
        Oceń komentarz:

        4    

        Opublikowano: 2014-09-10 23:47

        Sam Intel pokazywal niedawno dzialajacego Skylake ktory bedzie mial premiere za rok... wiec zgadza sie, probki sa na wiele miesiecy, a nawet lat wczesniej produkowane, w celu wyeliminowania wszystkich bledow.

        Skomentuj

        1. gormar
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2014-09-11 08:02

          W przypadku GPU ten okres czasu jest znacznie krótszy.

          Skomentuj

        2. gormar
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2014-09-11 08:06

          Zreszto na samym układzie ze zdjęcia data produkcji to 29 tydzień obecnego roku, czyli połowa lipca a jest to wersja A1, czyli pierwsza metalowa maska oraz pierwszy model z niej korzystający.

          Skomentuj

    1. gehaes
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2014-09-11 09:19

      niekoniecznie FAKE.

      zobacz że maszynka nie jest podłączona do netu (scr przedostatni). 3dmark11 w wersji platnej podaje wyniki loklanie, bez www. więc najprawopodobniej mają rozregulowany czas na mobo

      Skomentuj

  3. Zwierzak
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2014-09-10 22:21

    Jaka będzie dalsza numeracja nvidi ? X50 czy 1050 ?

    Skomentuj

    1. rafalek21
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2014-09-10 22:27

      GTXR 19000x 2x ULTRA.

      A co do TMU z jakich wyliczeń wychodzi 104 a nie np. 128?

      Skomentuj

      1. walker15130
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2014-09-10 22:36

        1664/128*8=104;

        Skomentuj

        1. kryst85
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2014-09-15 00:46

          (596/4)-45=104

          Skomentuj

    2. goran
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2014-09-11 08:31

      1080p. :)

      Skomentuj

  4. Verisu
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2014-09-10 22:36

    Czy tylko ja przespałem moment, kiedy wydawali 800-setki?

    Skomentuj

    1. Kisiel442
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2014-09-10 22:42

      Celowo pominęli.

      Skomentuj

    2. davidoff
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2014-09-10 22:44

      przecież już było trąbione że omijają 8xx dla DESKTOPA by nie mylić mobilnych wersji z desktopowymi ( miałbyś teraz 980M i GTX 880) a tak mobilne i stacjonarne to jedna rodzina ( starszy czy młotszy chłopak czy dziwczyna hej hej bawmy się , bo wszyscy polacy to jedna rodzina ;) )

      Skomentuj

      1. mjwhite
        Oceń komentarz:

        5    

        Opublikowano: 2014-09-10 23:41

        " by nie mylić mobilnych wersji z desktopowymi"
        a kto kur.a zrobił ten bałagan my czy oni?

        Skomentuj

    3. Fallentine
      Oceń komentarz:

      -3    

      Opublikowano: 2014-09-10 22:45

      @Verisu
      Tak.

      Skomentuj

    4. Verisu
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-09-11 15:19

      Ale wy macie spinkę od razu zamiast odczytać to jako sarkazm

      Skomentuj

  5. davidoff
    Oceń komentarz:

    9    

    Opublikowano: 2014-09-10 22:41

    Dziwny ten screen

    Porównując 780 i 970 to wszystkiego ma wiecej 780 a jest porównywalna z 970 ?..... Maxwell jest aż taki dobry? 970 wg parametrów jest porównywalny z 770 tyle samo ROP , TMU mniej, procesory strumieniowe ciut więcej..... CIEKAWE TO JEST !

    OK do premiery 9 dni zaczekamy zobaczymy realne testy!

    Skomentuj

    1. Drift3R
      Oceń komentarz:

      -3    

      Opublikowano: 2014-09-10 22:46

      Przecież to fake. Patrz na datę w 3dMark 11.
      Nie zastanawia Cie to? Założę się, że będzie niezłe zdziwienie, jak redaktorzy tych wszystkich portali ujrzą inną specyfikację po oficjalnym ogłoszeniu.

      Skomentuj

      1. davidoff
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2014-09-10 22:50

        nie do końca to mogą być błędy wynikające z 3dMarka, przecież ta karta oficjalnie nie istnieje czyli to tak jakbyś testował karte która wyjdzie za 2lata a 3dmark nie jest do niej zaktualizowany/przystosowany ale to tylko moje domysły może komuś się zegarek przestawił ;)

        Skomentuj

      1. Drift3R
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2014-09-10 22:55

        Tak były tego typu teksty o wyższej wydajności jednostek Maxwella.
        Pewnie wynika to z technologicznego postępu tworzenia tych jednostek w stosunku do Keplera.

        Mnie ciekawi tylko ta data w 3dmark11 :)
        Się uczepiłem.

        Skomentuj

          1. Drift3R
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2014-09-10 23:00

            Tak tak. Może i masz racje. Choć nie jestem do tego w 100% przekonany.

            Skomentuj

  6. ali_gator
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2014-09-10 22:53

    ...a ja poczekam na 1070... (...) to zakrawa na obłęd - firma co roku wypuszcza kolejną - zwykle 2 razy mocniejszą od poprzedniej - kartę graficzną, którą od razu podłapują producenci gier i w oparciu o jej możliwości tworzą tę swoją grę (na pierona ciągle podwyższać rozdzielczość i mnożyć różne szczegóły), a ty biedaku martw się w domu, jak twój komp ma to uciągnąć... To po prostu paranoja! Bo aby grać ciągle w najwyższych rozdzielczościach trzeba co najmniej co 2 lata zmieniać komputer, jeśli ktoś - tak, jak na przykład ja - z pewnych względów muszę korzystać z laptopa... ten obecny - msi - mam za 3300... ale za dwa lata nie będzie mnie jeszcze stać na nowy... Dokąd ta pogoń ma nas zaprowadzić - przecież w tych grach ZUPEŁNIE O CO INNEGO CHODZI NIŻ O SUPER EXTRA JAKOŚĆ!

    Skomentuj

    1. Drift3R
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2014-09-10 22:59

      Podzielam uwagę kolegi. Sam muszę wywalić GTX 570 i kupić coś lepszego.
      GTX 970 najpewniej.

      Skomentuj

    2. davidoff
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2014-09-10 23:03

      ja zmieniam co 2 lata karte ( 8800Gt-->460-->660Ti) a co 5lat procek płyte ram..... to normalne myśle że przez 2 lata uskadasz na nia no i stara sprzedasz za ok 50% zakupu sprzed 2 lat

      Skomentuj

  7. Kisiel442
    Oceń komentarz:

    -7    

    Opublikowano: 2014-09-10 22:53

    Mam nadzieję, że przynajmniej Volta przyniesie jakikolwiek wzrost wydajności, albo wydadzą 980 Ti.

    Skomentuj

    1. davidoff
      Oceń komentarz:

      -4    

      Opublikowano: 2014-09-10 23:00

      ..........i wtedy się obudziłeś z kiślem w batach.......

      Skomentuj

      1. Kisiel442
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2014-09-11 08:02

        1. Nie rozumiem twojej bezsensownej, gimbuso-podobnej wypowiedzi.
        2. Pierdziel się.

        3. Chodziło mi o normalny przyrost wydajności (w syntetykach i grach), a nie performance/watt, bo przyznaję - wydajność mocno urosła jeśli chodzi o stosunek poboru prądu do wydajności.

        Skomentuj

        1. Kisiel442
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2014-09-11 09:42

          No i co za debile minusują ?

          Skomentuj

  8. icecoldart
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2014-09-10 23:37

    Pamietajcie ze ten wynik ejst na i-3 !

    Ostatecznie z dobrym i5 i i7 powinienen pojsc w gore.

    Skomentuj

  9. scoobydoo19911
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-09-11 00:04

    Nadeszła pora na wymianę mojego starego GTX 260 :)
    Swoją drogą jestem ciekaw co pokaże GTX 980

    Skomentuj

  10. Blashix
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-09-11 09:20

    Ja kupię GTX 960 albo 950.

    Skomentuj

  11. prime27pl
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-09-11 10:30

    Ja spasuje ...narazie :) mysle że na dzisiaj 780 to juz wypas jak nie wiem :) a teraz pewnie jeszcze stanieją :)

    Skomentuj

  12. kyubi13231
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-09-11 13:50

    Karta wypada jak 780 GTx tylko ciekawe czy test w 3dmarku nie był zrobiony w zegarach po OC przedstawionych wyżej, bo jeśli tak to zegar w zegar 780 gtx ma ładna przewagę.

    Skomentuj

  13. login1969
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-09-11 17:53

    Na moim I5 4670K nie kręconym i Gigabyte GTX 770 w tym samym 3DMarku w trybie Extreme mam 3827 punktów.Pytanie ile ta karta będzie kosztować, jeżeli 770-ka kosztuje w tej chwili około 1200 zł. i osiąga w sumie nie wiele gorszy wynik od tej 970-tki...

    Skomentuj

    1. Człowiek Ściana
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-09-12 22:06

      Podobno 300$, w przeliczeniu na złoty + podatek daje ok. 1200zł :)